Moderní dějiny slaví narozeniny
Vážení návštěvníci, čtenáři a přátelé, 1. září je to právě rok, co jsme spustili vzdělávací portál Moderní dějiny.cz a musíme přiznat, že naše původní představy o jeho fungování se za tu dobu poněkud proměnily. Některá naše očekávání se dnes jeví jako příliš idealistická, to základní, co jsme si předsevzali, se nám však (i s vaší pomocí) daří plnit.
Naším hlavním cílem je prostřednictvím kvalitních studijních výukových materiálů a metodik podnítit zájem o témata moderních dějin. K tomu chceme i nadále poskytovat množství relevantních a přitažlivě zpracovaných informací a metodických materiálů, tak jak jste si na to mnozí rychle zvykli.
V této činnosti vycházíme z přesvědčení, že jen kritický, fundovaný a svobodný přístup k výuce moderních dějin může přispět k dalšímu prohlubování demokratického systému naší společnosti.
Jestli se nám daří přinášet zajímavé informace a materiály hodnotíte svými návštěvami portálu právě vy... Během roku jsme na stránkách Moderních dějin uvítali přes 137 000 návštěv, při kterých jste zhlédli téměř 775 000 stránek (největší aktivita se soustředila v posledních 3 měsících školního roku). To nás těší, velice za přízeň děkujeme a věříme, že i v následujícím roce budete mít zájem z našich stránek čerpat informace, nebo se na jejich tvorbě podílet.
Ani naše práce však zdaleka nekončí. Chceme podrobně tematicky zpracovat naše i světové dějiny 20. století, ale především k nim vytvořit výukové sety, které budou kompletní pomůckou pro výklad konkrétní látky ve školách. Set bude obsahovat příspěvek historika, výukovou prezentaci, seznam pramenů ke studiu, pracovní listy a další materiály vhodné pro atraktivní prezentaci zvoleného tématu.
Chystáme se také podrobněji zpracovat moderní historii sousedních zemí, brzy spustíme samostatnou rubriku, která se bude věnovat dějinám Polska (spolupracujeme na jejím obsahu například s Institutem paměti národa ve Varšavě). Zachováme oblíbené historické soutěže, do kterých se během roku zapojilo více jak 1500 nadšenců, pro které jsme připravili další záludné otázky, ale taky zajímavé ceny.
Budeme rádi, když se materiály, které na Moderních dějinách najdete, naučíte aktivně používat přímo ve výuce, jak se to už ostatně na některých partnerských školách děje. Studenti ve spolupráci s portálem mohou zpracovávat referáty k výročím či konkrétním tématům, kterým se právě věnujete, videa a fotografie lze promítat pomocí dataprojektoru jako ilustraci k dějinným událostem, zvukové záznamy přehrávat a texty upravovat.
Důležitou součástí fungování portálu jako interaktivního výukového nástroje jsou ovšem i vaše kritické reakce, hodnocení či doplňující informace, které můžete zasílat redakci, nebo je publikovat v diskusních fórech či mezi přáteli Moderních dějin na facebooku.
Nemáme patent na rozum a nemyslíme si, že náš způsob práce je ten jediný správný a nejlepší. Nabízíme jednu z cest a všechny nás (redakci, přispěvatele i návštěvníky) potěší, když se s námi podělíte o vlastní zkušenosti, náměty, metody, pracovní listy či prezentace, které ve výuce používáte. Není potřeba se obávat, rádi vám při redakci materiálů poradíme nebo pomůžeme – Moderní dějiny můžete tvořit s námi, pak se tady budete cítit jako doma.
Vaše redakce.
Související články
- Program semináře Komunistický stát proti církvím (28.9.2010)
- Redakce Moderních dějin v Bruselu (18.3.2010)
- Moderní dějiny se dají učit moderně! (1.9.2009)