Metodický seminář pro učitele v Chomutově
V prostorách chomutovského gymnázia se 15. listopadu 2012 uskutečnil další ze seminářů pro učitele tíletého grantového projektu z OP VK „Moderní dějiny do škol", který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR. Byl zaměřen na praktické metody ve výuce moderních dějin a práci s pamětníkem v hodinách dějepisu.
Seminář byl zahájen vystoupením Dany Němcové a Petra Placáka, osobností dvou generací disentu, signatářů Charty 77. Vzpomínali na atmosféru normalizace, učitelům popisovali své osobní zkušenosti se Státní bezpečností, policejním dohledem, nesvobodou a šikanou. Rovněž plasticky líčili život v disentu, solidaritu a vzájemnou podporu, zmiňovali mnohé osobnosti samizdatové literatury a undergroundu. Jejich vystoupení a následná debata zanechaly v účastnících silný doje a staly se ákladem pro závěrečnou část semináře, v níž se Josef März věnoval teoretickým i praktickým možnostem využití svědectví ve školní výuce dějepisu.
Po krátké přestávce seznámil přítomné učitele základních a středních škol s projektem Moderní dějiny do škol předseda Občanského sdružení PANT Petr Pánek.
V praktické části semináře Petr Šimíček a Jiří Sovadina představili konkrétní příklady možností moderní výuky a nabídli rovněž inspiraci pro přípravu učitelů a jejich vlastní tvorbu výukových materiálů (vytváření pracovních listů s využitím textových a ikonických pramenů, portál Moderní dějiny.cz jako zdroj pramenů pro tvorbu metodických materiálů, demonstrace pestré nabídky jednotlivých typů výukových materiálů k moderním dějinám). Na ně v závěru semináře navázal Josef März, který s odkazem na úvodní část semináře představil možnosti využití autentického svědectví na základní a střední škole, podoby vzpomínání s pamětníky, dokumenty a veřejností, tj. metodické postupy v praktické interakci.
Semináře se zúčastnilo 31 učitelů, kteří obdrželi výukové materiály Občanského sdružení PANT.