Zveřejňujeme manuál k obsluze a používání elearningové platformy IWitness
Zadejte vašim žákům online samostudium a využijte již připravené lekce. V příloze tohoto článku naleznete manuál k obsluze a používání elearningové platformy IWitness.
V manuálu se dozvíte:
- Jak se zaregistrovat
- Jak vytvořit třídu a jak s nimi aktivitu sdílet
- o záložce WATCHPAGE
- Jak pracovat s online střižnou
PAMĚTNÍCI Z CELÉHO SVĚTA PRO VAŠE DOMÁCÍ STUDIUM
Díky moderním technologiím se pamětníci natočení v devadesátých letech minulého století či ještě dříve mohou stát aktivními učiteli našich dětí. I když to vypadá, že IWitness je využitelný jen pro výuku moderních dějin, může se tato elearningová platforma hodit i při výuce jazyků, etiky, občanské nauky či mediální gramotnosti.
Digitální databáze obsahuje téměř tři tisíce unikátních celoživotních svědectví, opatřených minutovou indexací pro lepší orientaci. Dále zde najdete tematické úryvky ze svědectví, integrovanou filmovou střižnu, předpřipravené aktivity v češtině i v dalších jazycích, možnost vyrobit si aktivity vlastní a další nástroje pro učitele.
Příběhy o dětství, dospívání, útěku, lásce, věrnosti, zradě, válce, přežití a paměti.
IWitness, multimediální internetová vzdělávací platforma vytvořená pro učitele a studenty středních škol, poskytuje přístup k více než 2500 celoživotním filmovým vzpomínkám očitých svědků genocid z audiovizuálního archivu USC Shoah Foundation, společně s dalšími nástroji a podpůrnými zdroji. IWitness, dostupný zdarma a přes běžné internetové připojení, umožňuje pedagogům a jejich studentům prozkoumávat obsah těchto svědectví různými způsoby a nabízí tak širokou škálu multimediálního využití ve třídě i mimo ni, v češtině, angličtině, či dalších jazycích.
Prohlížení pomocí jednotlivých témat a použití vyhledávacích nástrojů v IWitness
IWitness umožňuje pedagogům a studentům prohlížet krátké úryvky z výpovědí pamětníků řazené dle témat, a ihned je zařazovat do jejich školních prací. Uživatelé IWitness mohou vyhledávat též podle specifických témat ve více než tisíci výpovědích. Pomocný rejstřík obsahující přes 9000 klíčových slov dává učitelům a jejich studentům možnost přejít přímo do konkrétní minuty výpovědi, ve které je hledané téma zmiňováno.
Přizpůsobitelné aktivity
IWitness v sobě zahrnuje širokou škálu multimediálních aktivit. Každá aktivita je podpořena rámcem nazývaným v angličtině „čtyři C“: Consider, Collect, Construct, and Communicate“
(rozvaž, sesbírej, vytvoř, představ), který podporuje kritické myšlení a pomáhá utvářet základní gramotnosti. V tomto rámci studenti sledují a reagují na obsah videa, poté v něm hledají a sbírají úryvky z výpovědí, aby vytvořili svůj vlastní produkt. Poté diskutují o výsledku se svými spolužáky.
Pedagogem moderované skupiny
Skupiny v platformě IWitness dávají pedagogům možnost vytvořit svou vlastní virtuální třídu, ve které
se svými studenty mohou sdílet a rozebírat jednotlivé projekty. Učitelé mají svou skupinu pod kontrolou, a tento prostor jim slouží jako nástroj k podpoře zodpovědného chování v online prostředí. Učitelé též mají možnost vytvářet vlastní skupiny ke sdílení nápadů, aktivit, studentských projektů a pozitivních příkladů z praxe.
V archivu USC Shoah Foundation se nyní nachází 54 449 svědectví pamětníků natočených v 65 zemích světa ve 43 jazycích. Systém platformy IWitness pracuje s malou částí tohoto archivu v celkem 27 jazycích, kterou registrovaným uživatelům zpřístupňuje s minutovým indexem v rámci výuce uzůsobeného prostředí. Přesto, že struktura platformy je prozatím pouze v angličtině, obsahuje IWitness nemálo dalších materiálů v češtině, využitelných v české škole. V češtině je dostupných již 124 celoživotních svědectví pamětníků.
Uživatelům je k dnešnímu dni také k dispozici celkem 10 aktivit v češtině: věnují se zejména tématům tolerance, konstrukce nepřítele a propagandy, zkoumají mechanismy lidského chováni vedoucí k aktivním projevům nenávisti, často kulminujícím v násilných činech a genocidách. Každou z nich si uživatelé mohou přizpůsobit podle svých potřeb. IWitness vznikl proto, aby umožnil pedagogům smysluplné zařazení filmových svědectví pamětníků do výchovy, s vědomím jejich časových či technických možností. Proto je obsah IWitness možno používat ve škole i mimo ni.
WeVideo, digitalní střižna integrovaná v platformě IWitness, je online verzí profesionálních filmových střižen. Nabízí českou verzi, titulkovací a trikové nástroje a umožňuje import jakýchkoliv materiálů uživatelem, včetně vlastních videí, komentářů, hudby či obrázků. Pomocí střižny je se studenty možno probírat otázky etiky střihu a manipulace v audiovizuálním médiu. Učitelé ale samozrejmě mohou integrovanou střižnu využít také ke střihu úryvků filmových svědectví, které zařadí do svých aktivit v IWitness.
Manuál v češtině přikládáme v příloze tohoto článku, podle praktických zkušeností studentům zbytková angličtina platformy nevadí. Více na https://iwitness.usc.edu/
Přílohy
Související články
- Svoboda slova, cenzura a propaganda v Československu 1968 (3.4.2020)
- Kindertransporty: kolektivní zachránce (3.11.2019)
- "Kdo si dnes vzpomene na Armény?" (8.10.2019)
- Genocida Romů a Sintů (28.2.2019)