Moderní-Dějiny.cz

Voices of Freedom - diskusní scéna PANTu a Moderních dějin.cz na Colours of Ostrava 2016

Publikováno: 14.7.2016, Aktualizováno: 19.7.2016 10:39
Autor: (red)

Diskusní scéna spolku PANT, portálu Moderní dějiny.cz a zastoupení Evropské komise v Praze se po loňské úspěšné premiéře letos na festival vrací a zaměří se na otázky nedávné minulosti, aktuální přítomnosti i nejisté budoucnosti, tentokráte v rámci mezinárodního fóra MELTINGPOT. Nabídne opět zajímavé debaty o fenoménu migrací, o životě lidí a údělu žen v zemích třetí světa, o stavu Evropy a její budoucnosti.

Voices of Freedom - diskusní scéna PANTu a Moderních dějin.cz na Colours of Ostrava 2016Přivítáme hosty, kteří mají ke konkrétním tématům co říct – odborníky, humanitární pracovníky, lékaře, diplomaty, reportéry, cizince žijícími v Česku. Budeme se tématům věnovat z pohledu historie, ale zaměříme se na přesah do současnosti, pojmeme problematiku jako reflexi současných problémů a z toho vyplývajících otázek o budoucnosti. Debaty doprovodí tematické filmové dokumenty, projekce fotografií a výstavy. To vše populárně-naučnou a atraktivní formou. Scéna se koná v rámci mezinárodního fóra MELTINGPOT.

Výběr fotografií z loňské scény pro dokreslení atmosféry najdete ve fotogalerii pod článkem.

Pátek 15.7.2016 - Migrace v životě člověka - moderuje Libor Dvořák
Seznámíte se s růzností pohledů na tento fenomén v životě lidské společnosti, pohled odborníků zkonfrontujeme s otázkami, které přináší aktuální současnost. Budeme se věnovat historickému vývoji migrací, jejich příčinám a proměnám, přiblížíme migrační vlny, které se v 2. polovině 20. století dotkly České republiky a Evropy. Odpovíme na otázku nakolik komunikační technologie, dopravní možnosti a další výdobytky moderní společnosti změnily charakter migrací. Budeme se věnovat adaptaci migrantů v novém prostředí, rizikům, ale také příležitostem, které migrace přináší.

12.15–12.30 projekce filmu Žirafa (Une girafe sous la pluie, Belgie)

12.30–14.00 Migrace jako globální fenomén
Igor Lukeš, Kryštof Kozák, Radko Hokovský, Tomáš Pojar

14.10–15.05 projekce filmu Můj džihád (My Jihad, Velká Británie)

15.15–16.45 Migrace v historii, její příčiny a proměny
Dušan Drbohlav, Vladislav Günter, Robert Stojanov, Vladimír Baar

16.55–17.15 projekce filmu Na kole (Bristol bike project, Velká Británie)

17.30–19.00 Současná realita migrací a uprchlictví
Věra Roubalová, Martin Rozumek, Markéta Kutilová


Sobota 16.7.2016 - O lidech a s lidmi „zemí třetího světa“ - moderuje Tomáš Lindner
Země tzv. třetího světa. Co o těchto oblastech vlastně víme? Co víme o lidech, kteří zde žijí? O jejich zvycích, kultuře, náboženství, problémech a konfliktech? Co prožívají a jaké jsou důvody, díky kterým se dávají „do pohybu“? Lze jim pomoci, aby neopouštěli své domovy, a jsme toho vůbec schopni? Těmto, ale i dalším otázkám se budeme věnovat v rozhovorech s lidmi působícími nebo se věnujícími „třetím světu“ a s lidmi z těchto oblastí pocházejícími.

12.15–12.40 projekce filmu Ti druzí (Framing the other, Nizozemí)

12.45–14.45 Lidé v „zemích třetího světa“
Tomáš Šebek, Markéta Kutilová, Olga Šilhová, Gulalai Ismail

14.55–15.15 projekce filmu Jsem tu nový (New, Nizozemí)

15.20–16.20 NEZLOMENÉ – stejné ženy, jiný svět
Femisphera: Markéta Kutilová, Olga Šilhová

16.30–18.00 Třetí svět a formy rozvojové pomoci
Rastislav Maďar, Libor Jelen, Věra Roubalová, Pavel Přikryl

18.15–19.45 Debata s imigranty žijícími a působícími v Česku
Antonio Cossa, Asad Bakhtary, Samíra Sibai a Muna Kayal


Neděle 17.7.2016 - Evropa a její perspektivy - moderuje Petruška Šustrová
V jaké Evropě dnes vlastně žijeme? Která rizika nás ohrožují a jaká budoucnost nás čeká? V očekávaném názorovém střetu se budou naši hosté zamýšlet nad problémem identity, úpadkem hodnot, vlivem migračních trendů a stárnutí populace, vztahem k Rusku a v neposlední řadě nad budoucností a směrem, kterým by se Evropa měla vydat. Neopomeneme také utváření veřejného mínění vlivem moderních technologií, propagandy a šířením dezinformací a nenávisti na sociálních sítích.

11.30–12.15 projekce filmu Na sever od slunce (North of the sun, USA)

12.30–14.00 Evropa dnes
Václav Bělohradský, Tomáš Sedláček, Jan Hartl

14.15–16.15 Evropa a Rusko
Andrej Zubov (otevření tématu); Jaroslav Bašta, Petr Kolář, Libor Jelen

16.30–18.00 Perspektivy Evropy – má Evropa budoucnost?
Daniel Kroupa, Adam Černý, Tomáš Sedláček

18.05–18.55 projekce filmu Svět podle Russia Today (The World According to Russia Today, Nizozemí)

19.00–20.00 Šíření nenávisti po sociálních sítích
Christian Mihr, Kogershin Sagieva, Josef Šlerka

 

Partneři programu: Jeden svět na školách, Člověk v tísni, o.p.s. a Evropské hodnoty z.s. 

     


ANOTACE doprovodného programu

NEZLOMENÉ – stejné ženy, jiný svět (blok projekcí a povídání s Markétou Kutilovou a Olgou Šilhovou ze společenství Femisphera)
Jsou ženy, které polili kyselinou  zhrzení nápadníci. Zohavené ženy nesedí doma, ale vedou kampaň Stop acid attacks. Jiným Islámský stát zabil manžela či bratra. Nefňukají doma, ale vzaly do ruky zbraň a teď bojují proti Islámskému státu. Jsou matky, které jako malé holčičky obřezali. Ale ony nechtějí, aby totéž udělali jejich dcerám. Vedou proto kampaň proti obřízce. Jiné ženy se dívaly, jak jejich sestře zažehlují prsa. Vzbouřily se a teď se snaží tuto tradici vymýtit. Jiné ženy zase apelují na muže, že jejich vagíny nejsou bitevní pole. Femisphera vás vezme do světa žen, jak jej možná neznáte.....

FILMY
Žirafa v nesnázích (Une girafe sous la pluie, Ambiances asbl, Belgie, 12 minut), animovaný
Jednoho dne Žirafa zjistí, že jí místní samovládce odpojil vodu. Jakmile se vzepře jeho nespravedlivému činu, je ze své domoviny vyhoštěna. Život v nové zemi, jejímiž obyvateli jsou výhradně psi, ale pro ni není jednoduchý. Po nekonečném čekání na podání žádosti o azyl ji v novém podnájmu vítají pouze podezřívavé pohledy nevrlé paní domácí. Když ji navíc druhý den pro její cizí původ odmítají v jedné práci za druhou, začne Žirafa propadat zoufalství. Až když pozná přátelského psího zahradníka, svitne jí na lepší časy. Při úpravě stromů a živých plotů se totiž její dlouhý krk náramně hodí. K tomu, aby mohla být šťastná, jí však chybí oficiální povolení, že může v nové zemi zůstat… Hravý animovaný snímek s řadou vtipných momentů velmi výstižně ukazuje typické překážky, s nimiž se musí v nové zemi vypořádat téměř každý uprchlík, Žirafu nevyjímaje.

Můj džihád (My Jihad, Journeyman Pictures Ltd., Velká Británie, 52 minut)
Tisíce muslimů žijících v Evropě se nechalo zlákat radikální ideologií takzvaného Islámského státu a odjelo na východ bojovat svou „svatou válku". Jen Belgii loni opustilo přes 400 mladíků. V regionu Vilvoorde snad „každý zná někoho, kdo odešel bojovat", a místní muslimská komunita se na tuto situaci snaží reagovat. Její výraznou osobností je imám Sulyaman, který srozumitelně vysvětluje příčiny této radikalizace a svým výchovným působením ukazuje, jak jí lze předcházet. Klíčem je podle něj využít energie mladých lidí k jejich osobnímu rozvoji a k pozitivním změnám ve svém okolí – vrátit tak slovu džihád jeho původní význam.

Na kole za svobodou (Bristol bike project, University of the West of England, Velká Británie, 18 min)
V anglickém Bristolu evidují na čtyři stovky žadatelů o azyl. Pětatřicet liber týdně, které dostávají od britské vlády, stačí každému z nich nanejvýš na levné jídlo. Na drahou městskou dopravu mohou zapomenout, a tak chodí po městě pěšky. Od prosince 2008 to už ale pro mnoho z nich neplatí - díky partě místních nadšenců, kteří odstartovali ojedinělý projekt. Sbírají po městě stará a odložená kola a s pomocí zájemců z řad uprchlíků je dávají dohromady. Lidem, kteří kvůli svému statusu nemohou být oficiálně zaměstnáni, nabízejí kromě možnosti využití svého času při opravě kol ještě něco navíc: vlastní bicykl.

Ti druzí (Framing the other, Copper Views Film Productions , Nizozemí, 25 minut)
Na jihu východoafrické Etiopie, v povodí řeky Omo, žijí lidé kmene Mursi. Jejich ženy jsou pověstné tím, že si do spodního rtu vkládají zdobené destičky a do ušních boltců obrovské, bohatě zdobené náušnice. Každý rok přijíždějí tyto domorodce s neobvyklými ozdobami obdivovat stovky západních turistů. Fotografie Mursiů patří k žádaným úlovkům z dovolené, za jejichž pořízení jsou cestovatelé ochotni zaplatit. Pózování před objektivy se díky zájmu turistů stalo pro Mursie zdrojem obživy a ve snaze vydělat co nejvíc vylepšují své „kostýmy" a ozdoby tak, že z jejich původní autentické kultury zůstává stále méně. Film konfrontuje myšlenky mursijské ženy a nizozemské turistky, zatímco se připravují na vzájemné setkání. Humorný a zároveň mrazivý film ukazuje ničivé dopady turistického ruchu na život tradičních komunit.

Jsem tu nový (New, Witfilm, Nizozemí, 20 minut)
Osmiletý Tanans pocházející z Konga přišel o oba rodiče a posledních pár let strávil v uprchlickém táboře. Nyní se již nemůže dočkat nového domova v ubytovně holandského městečka. A hlavně nových kamarádů ve škole. Problém je, že jim zatím vůbec nerozumí a holandština s jejím typickým „chrochtavým“ přízvukem mu připadá velmi těžká. Tanansovi spolužáci jsou ale trpěliví a s pomocí angličtiny a jednoduchých her ho zasvěcují do nového jazyka a prostředí. Vstřícnost nových kamarádů a schopnost Tananse zvládat výzvy v nové zemi včetně jízdy na kole nasvědčují tomu, že si velmi brzy poradí i s holandštinou.

Na sever od slunce (North of the sun, Vimeo, Inc., USA, 46 minut)
Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Spojení s vodou a přírodou se rozhodli prožít si až na dřeň. Na devět měsíců se usadili na opuštěné pláži ostrova u břehů Norska daleko za polárním kruhem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty naplavených odpadků. Na pláži chtějí zůstat, dokud neposbírají alespoň tunu toho, co sem dennodenně přináší moře ze vzdálených míst. Svůj životní styl odpovědných surfařů dotahují k dokonalosti i tím, že se živí levným prošlým jídlem a jejich dodávka jezdí na přepálený olej. Fantastické záběry přírody, dobrodružného surfování za polární noci i „běžného“ pobývání na pláži spojuje čirá radost ze života mimo civilizaci. Hrdinové filmu si však zároveň musí zajistit základní podmínky k přežití.

Svět podle Russia Today (The World According to Russia Today, Nizozemí,  49 minut)
Poněkud indiskrétní pohled do zákulisí jednoho z nejsledovanějších zpravodajských kanálů světa.
Televizní stanice Russia Today /nyní RT/ začala vysílat v roce 2005. Stala se propagandistickým kanálem ruské vlády, která ji finančně podporuje. Její zpravodajství, nabízející „ruský pohled" na události ve světě, je k dispozici 24 hodin v hlavních světových jazycích. Nizozemský dokument se pokouší nahlédnout do zákulisí RT prostřednictvím názorů a zkušeností jejích bývalých redaktorů a nezávislých mediálních odborníků. Ze současných pracovníků RT byl s autory filmu ochoten spolupracovat pouze jeden člověk...

Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT