Vítězové soutěže Příběhy 20. století byli slavnostně vyhlášeni na Vítkově
Známe vítěze soutěže Příběhy 20. století. V úterý 10. prosince 2013 bylo v Národním památníku na Vítkově oceněno deset příběhů ze šesti set přihlášených a téměř dvou set odevzdaných. Příběhy 20. století, které zorganizovala občanská sdružení Post Bellum a PANT se tak staly největší dokumentaristickou soutěží v ČR.
Vyhrál osvětimský příběh patnáctileté dívky, která se v táboře zamilovala a po válce si svého vyvoleného vzala. Zpracovala ho osmadvacetiletá Tereza Tomášová z Prahy. 50 tisíc korun, které obdržela od organizátorů Post Bellum a PANT a chce věnovat pamětnici Ditě Krausové a zbytek utratit za cestování s manželem.
Od 1. června do 10. listopadu 2013 mohli soutěžící přihlásit svůj příspěvek. Ten musel obsahovat celoživotní svědectví pamětníka v audiu nebo videu, textově zpracované vyprávění a digitalizované fotografie. Do finále postoupilo 15 příspěvků, které hodnotili renomovaní historici a pedagogové. Vítěze poté zvolila porota složená z předních českých novinářů Adama Drdy, Roberta Čásenského, Ondřeje Tolara, Daniela Rause a ředitele vývoje pořadů České televize Jana Maxy.
V „žákovské“ soutěžní kategorii pro účastníky 13 – 15 let, kam bylo přihlášeno 166 příspěvků, zvítězila třináctiletá Kateřina Kopecká. Natáčela rozhovor se svou babičkou Ruth Kopeckou, jejíž dětství bylo poznamenáno zatčením otce, kterého odsoudili za velezradu v jednom v církevních z monstrprocesů 50. let. Autorčin praděda strávil ve vězení téměř deset let. Byl vězněn i na Mírově, kam se Kateřina Kopecká se svou babičkou Ruth v rámci pátrání o osudu svého příbuzného vydala. Vítězka získala 15 000 korun, chytrý telefon komiksovou knihu „Ještě jsme ve válce“.
Ze 124 soutěžních příspěvků ve „studentské“ kategorii (15 – 18 let) porotu nejvíce zaujal příběh pamětnice Evy Kleinové, který autorsky zpracoval tým „KáEm“ Kateřiny Tomáškové a Markéty Hovorkové. Příběh přibližuje dětství bez otce, který byl zavlečen gestapem do koncentračního tábora v Mauthausenu. Otec pamětnice zde zahynul. Svědectví o posledních letech jeho života se odráží v podobě unikátní korespondence. Z konce války zůstala Evě Kleinové před očima intenzivní vzpomínka na bombardování Drážďan: „My jsme z okna kuchyně koukali přes střechu kostela na náměstí s jeho typickou baňatou věží. A když hořely Drážďany po bombardování, tak celý severní obzor, to nebe, bylo rudý. A ta silueta toho kostela vyčnívala z toho temna." Autorský tým získal cenu 20 000 korun, chytrý telefon a komiksovou knihu „Ještě jsme ve válce“.
Největší zájem veřejnosti vzbudila kategorie dospělých, do které se zapojilo 295 soutěžícíh. Autorkou vítězného příspěvku se stala Tereza Tomášová. Vyhrála 50 000 korun, chytrý telefon, komiksovou knihu „Ještě jsme ve válce“ a exkluzivní tříletou profesionální smlouvu o autorské spolupráci s Post Bellum. Výherkyně porotu oslovila příběhem Dity Krausové, oběti nacistické zvůle, která prošla ghetem Terezín, odkud byla odeslána do tzv. rodinného transportu do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Nacisté vězně z tohoto transportu půl roku internovali v tzv. rodinném táboře B II b. Dita Krausová prošla obávanou selekcí doktora Mengeleho, byla poslána na práci do Hamburku a nakonec odvlečena do koncentračního tábora Bergcen-Belsen. Po válce se provdala za svého bývalého spoluvězně z Osvětimi Otu B. Krause a emigrovali spolu do Izraele.
Paralelně s hodnocením odborných komisí probíhalo od 10. 11. do 10. 12. na webových stránkách www.pribehy20stoleti.cz hlasování veřejnosti o nejlepší odevzdaný příběh. Od spuštění hlasování web za jeden měsíc navštívilo přes 26 000 unikátních uživatelů. Cenu v této kategorii tvoří balíček produktů v hodnotě 20 000 korun od společnosti SCIO, nabízející řadu vzdělávacích produktů, a komiksová kniha „Ještě jsme ve válce“. Dostal ji šestnáctiletý Aleš Kubíček, který objevil příběh Františka Lesáka. Ten za Pražského povstání zřídil v garáži rodinného domu provizorní ošetřovnu. Hlasovalo pro něj téměř 1900 lidí.
Detailní informace o finalistech, cenách i o všech soutěžních příbězích najdete na webu soutěže
Soutěž pořádají nezisková sdružení
Post Bellum o.s.
Sbírka Paměť národa
PANT o.s.
Portál Moderní dějiny.cz
Hlavní partneři:
Nadace Crocodille
Petr Pudil
Jan Dobrovský
Partneři:
Vodafone
Scio
Coca-Cola
Hlavní mediální partneři:
Česká televize
Český rozhlas
MF DNES
iDNES.cz
Soutěž podporují:
ÚSTR
Židovské museum v Praze
Skautské století a Junák
Memoria, o.s.
Conditio humana, o.s.
Památník Terezín
Antikomplex o.s.
Liberecká občanská společnost o.s.
a další
Soutěž pro žáky a studenty škol mimo Prahu je realizována v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.