Vítězové Příběhů 20. století za rok 2014 byli oceněni v památníku na Vítkově
Ve čtvrtek 11. prosince 2014 bylo v Národním památníku na Vítkově oceněno ve třech kategoriích deset příběhů z více než tří set přihlášených do II. ročníku Příběhů 20. století. Soutěž, kterou organizuje Post Bellum ve spolupráci s O.s. PANT, je největší dokumentaristickou historickou soutěží v České republice.
Do druhého ročníku největší dokumentaristické soutěže se letos přihlásily víc než tři stovky lidí. Nejmladšímu účastníkovi soutěže bylo 13 let, nejstaršímu o 60 let více. Do semifinále druhého ročníku postoupilo 82 účastníků.
Odborná porota vybrala devět vítězů ve třech věkových kategoriích a o desátém rozhodla veřejnost v internetovém hlasování. Na prvních místech se zaznamenanými poutavými osudy se umístily patnáctiletá Anna Sedláčková, osmnáctiletá Veronika Kobzová a tým pěti studentek.
První cenu v nejmladší kategorii do 15 let si odnesla Anna Sedláčková za příběh Dagmar Lieblové, kterou překlep nacistického úředníka v Osvětimi v datu jejího narození zachránil od plynové komory. „O svém příběhu hovořila velice vyrovnaně. To mně na ní zaujalo. A když jsem se seznámila s tímto projektem, napadla mně jako první ona. Její příběh byl pro mne velice poutavý a zajímavý. Možná v tom bylo i to, že jsem se s ní chtěla ještě jednou setkat. Byla to velice energická žena, ke které jsem měla určité pouto, i když jsem jí viděla jen jednou v životě,“ říká Anna Sedláčková.
Studentka Veronika Kobzová z Brna zpracovala osud Ludmily Javorové, jedné z mála žen vysvěcených v podzemní církvi v 60. letech, kterou zná od dětství ze své farnosti. "Na jejím příběhu se mi líbí, že si paní Lída celou dobu stála za svým. Chtěla žít svou vírou a bohem, i když ji StB sledovala a někteří lidé v okolí jí to rozmlouvali. Ona ale věřila, že to má smysl," řekla studentka ČTK.
V nejstarší kategorii nad 19 let zvítězil příběh dívčího týmu pěti studentek z Obchodní akademie Pardubice o vojenském letci Miroslavu Šlechtovi, křesťanu a adventistovi, který během povinné vojenské služby v padesátých letech světil sobotu jako nepracovní den. Za to byl dvakrát na víc než pět let vězněn.
Vítězem hlasování veřejnosti se stal příběh bývalé operní pěvkyně Věry Heroldové, o němž napsala devatenáctiletá Jana Horčičáková.
Ředitel občanského sdružení Post Bellum Mikuláš Kroupa přiznává, že překvapením pro letošní porotu bylo velké množství účastníků v kategorii do 15 let: „Těch účastníků byly desítky. Myslím, že jejich práce nejen daleko převyšovaly naše očekávání. Bylo nesmírně pozoruhodným aspektem, že to byly příběhy, které se netýkaly přímo jejich rodičů nebo přímých příbuzných, ale tito žáci často obcházeli pamětníky, které jim někdo doporučil. Je úžasné, že si dali práci s vyhledáváním těch příběhů.“
Detailní informace o finalistech, cenách i o všech soutěžních příbězích najdete na webu soutěže
Soutěž pořádají nezisková sdružení
Post Bellum o.s.
Sbírka Paměť národa
PANT o.s.
Portál Moderní dějiny.cz
Hlavní partneři:
Nadace Crocodille
Petr Pudil
Jan Dobrovský
Partneři:
Vodafone
Scio
Hlavní mediální partneři:
Česká televize
Český rozhlas
MF DNES
iDNES.cz
Soutěž podporují:
ÚSTR
Židovské museum v Praze
Skautské století a Junák
Memoria, o.s.
Conditio humana, o.s.
Památník Terezín
Antikomplex o.s.
Liberecká občanská společnost o.s.
a další
Soutěž pro žáky a studenty škol mimo Prahu je realizována v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.