
Vernisáž výstavy "Tomáš Baťa – československý selfmademann"
Ve čtvrtek 20. března 2014 se ve zlínské Baťově vile konala vernisáž nové putovní výstavy pro školy nazvané Tomáš Baťa – československý selfmademann. Akci pořádalo Občanské sdružení PANT v rámci projektu Moderní dějiny do škol. Tématem celodenní akce byla osobnost zlínského podnikatele Tomáše Bati.
Výstava vznikla v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
Učitelé a studenti ze zlínského Gymnázia Lesní čtvrť svým kolegům představili zbrusu novou putovní výstavu pro školy, na které několik měsíců pracovali ve spolupráci s Občanským sdružením PANT. Vedoucí autorského týmu Jana Pešatová k práci na výstavě řekla: „Výstavě předcházelo dotazování studentů, co by na takové výstavě chtěli vidět, co je zajímá. Výsledkem je dnes 12 výstavních panelů, na kterých se autoři pokusili zachytit aspoň část z nepřeberného množství dokumentů, fotografií, plakátů a dalších svědků doby,"
Vernisáž byla spojena se studentskou minikonferencí, na níž po zahájení promluvil ředitel Nadace T. Bati Ing. Pavel Velev, dr. Zdeněk Pokluda povyprávěl o tom, co se na výstavní panely nevešlo a dr. Petr Novotný z UTB objasnil historii filmových ateliérů firmy Baťa. Promítl všem přítomným také ukázky reklamních filmů i prvních animovaných snímků takových slavných autorů jako byli Elmar Klos, Hermína Týrlová nebo Karel Zeman, které vznikly ve Filmových ateliérech Baťa. Po obědě studenti v prostorách vily debatovali ve workshopech a absolvovali komentovanou prohlídku interiérů
Na dvanácti výstavních panelech se autoři pokusili zachytit aspoň část z nepřeberného množství dokumentů, fotografií, plakátů a dalších svědků doby. Žáci a studenti budou procházet panely s jednotlivými tématy jako např. Rodina a počátky firmy, Expanze do světa, Zaměstnanci, Architektura a rozvoj Zlína, Vzdělávání, Baťa a politika, Firma Baťa v letech 1945 – 2013, a další. Autoři nechtěli studenty zahltit spoustou textů, ale zařadili především velké množství fotografií, obrázků a propagačních a reklamních plakátů.
Úvodní slovo autorů k výstavě: Není mnoho Čechů, kteří jsou známí ve světě. Jedním z nich je Tomáš Baťa. Ale víme toho o něm dost? Na tuto otázku chceme odpovědět na následujících výstavních panelech. Kdo byl a co dokázal Tomáš Baťa? Kdo byli a jsou jeho nástupci? Museli jsme vybírat z ohromného množství informací a oborů Baťovy činnosti: průmysl, školství, obchod, architektura, zdravotnictví, veřejná správa, … Něco z toho najdete ve vybraných textech a ilustracích.
Výstavu sestavili: PhDr. Zdeněk Pokluda (UTB Zlín), Mgr. Jana Pešatová a Mgr. Ivana Mišurcová (Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť) Spolupracovali: Mgr. Dagmar Daňková, Mgr. Miroslav Flieger, Mgr. Radek Šipula, Mgr. Jitka Mošťková a David Kefer z Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť
Po vernisáži byla výstava přemístěna na Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť, kde si ji mohou studenti spolu se svými vyučujícími prohlédnout. Na rozdíl od jiných výstav tato je interaktivní a studenti budou během prohlídky plnit tvořivé úkoly z pracovních listů, které dějepisáři k výstavě sestavili. Výstava Tomáš Baťa – československý selfmademan bude do konce školního roku putovat po školách v regionu, od září 2014 bude nabídnuta dalším školám v České republice.
Fotografie
Související články
- Před 120 lety vznikla obuvnická firma Baťa, podnik zanedlouho ‘obouval svět‘ (6.9.2014)
- Nabídka zapůjčení putovních výstav PANTu ve školním roce 2014/2015 (23.7.2014)
- Vernisáž výstavy o Janu Zajícovi na Mene Tekel (9.3.2014)
- Pozvánka na uvedení výstavy o Olze Havlové (18.6.2013)
- Vernisáž výstavy věnované historii Berlínské zdi (23.5.2013)
- Vernisáž výstavy pro školy PAVEL TIGRID: SLOVY PROTI TOTALITÁM (8.10.2012)