Vernisáž výstavy věnované historii Berlínské zdi
Ve čtvrtek 23. května 2013 se uskutečnila ve vestibulu ostravského Gymnázia EDUCAnet slavnostní vernisáž výstavy "Berlínská zeď", kterou s podporou Občanského sdružení PANT připravili učitelé a studenti této školy.
Záštitu nad vernisáží převzal senátor Parlamentu České republiky ing. Leopold Sulovský, který se z pracovních důvodů bohužel nemohl slavnostního zahájení zúčastnit.
Vernisáž zahájil ředitel Gymnázia EDUCAnet Marek Šimoňák, který nastínil průběh tvorby výstavy a její smysl. Poté předal slovo studentkám Simoně Milotové a Lucii Vitoslavské, které přiblížily přítomným studentům a hostům základní mezníky v historii Berlínské zdi - od její výstavby, politického významu, útěků a obětí, až po její pád. Závěrečná pasáž vernisáže patřila učitel angličtiny Aleši Nitrovi a německému učiteli Jörgu Richterovi, absolventu univerzity v Lipsku, kteří zahráli na kytaru a zazpívali dobovou píseň s tématem zdi a cesty ke svobodě.
Vernisáže se zúčastnili hlavní tvůrci výstavy - Hana Kurillová, Petr Popule, Marek Šimoňák a také zástupci PANTu, moderátorka Českého rozhlasu Ostrava Eva Mudrová, za rodiče Ing. Jiří Hurta, pedagogové, studenti a zaměstnanci Gymnázium EDUCAnet Ostrava.
Putovní výstava pro školy v České republice se snaží přiblížit jednu z absurdit nejnovějších dějin – Berlínskou zeď. Vyučující dějepisu a společenských věd se pokusili historii rozděleného Berlína zasadit do kontextu dějin druhé poloviny 20. století, protože tyto události těsně souvisely s poválečným rozdělením světa a především se studenou válkou. Berlínská zeď se stala jakousi konkretizovanou železnou oponou studené války, nataženou napříč evropským velkoměstem. Autoři výstavy zpracovali základní historické údaje týkající se existence zdi, ke každému období vybrali řadu dobových fotografií, protože ty často autenticky vypovídají o konkrétní situaci, emocích i paradoxech doby. Atmosféru rozděleného města a potažmo světa i manipulaci veřejným míněním v totalitních zemích dokumentují dobové karikatury či úryvky z československého tisku.
Výstava je putovní a jejím cílem je zprostředkovat atraktivní formou tuto kapitolu moderních dějin mladým lidem v celé České republice. Učitelé obdrží pro práci s výstavou katalog s texty výstavních panelů, obrazovými prameny a DVD s dalšími metodickými i pramennými materiály k tomuto tématu.