Moderní-Dějiny.cz

Stejně jako Winton zachránil židovské děti. Ale přímo v Buchenwaldu

Publikováno: 18.1.2017, Aktualizováno: 20.1.2017 14:50
Rubrika(y): Česko
Autor: (red)

iDnes.cz – Zachránil více lidí než Nicolas Winton či Oskar Schindler, přitom o něm ví málokdo. Ač byl sám vězněm, tisíc židovských dětí včetně dvou příštích držitelů Nobelovy ceny bránil přímo v buchenwaldském koncentračním táboře. Jeho osud odhalí film Děti Antonína Kaliny, uváděný 24. ledna ve 20:55 na ČT2.

Stejně jako Winton zachránil židovské děti. Ale přímo v Buchenwaldu

Dokument Stanislava Motla se před televizní premiérou promítne studentům v hrdinově rodné Třebíči. „Jméno Antonín Kalina jsem poprvé slyšel v půli 90. let v Izraeli při debatě s historiky a pamětníky. Bylo to neuvěřitelné. Vůbec jsem nechápal, že se o člověku v Izraeli tak uctívaném u nás vůbec neví,“ říká Motl.

Od Schindlera či Wintona se Kalina lišil tím, že záchranu dětí organizoval v situaci, kdy mu šlo o život. Sám byl totiž politickým vězněm koncentračního tábora, v průvodních listinách gestapa stálo „návrat nežádoucí“. Zemřel roku 1990 v Praze a na jeho činy upozornili až ti, jež zachránil, mimo jiné nositelé Nobelovy ceny Elie Wiesel a Imre Kertész.

Celý článek čtěte ZDE


_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Ceny XV. ročníku EUSTORY byly rozdány

Aktualizováno: 30.10.2024 17:12 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Ceny XV. ročníku EUSTORY byly rozdány

V pátek 18. října 2024 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni knižními, finančními odměnami a bezplatným předplatným časopisů Dějiny a současnot (NLN). Odb...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT