Moderní-Dějiny.cz

Sebrali nám rádia a zakázali psát domů

Publikováno: 11.1.2016, Aktualizováno: 17.1.2016 16:41
Rubrika(y): Česko
Autor: (red)

Echo24.cz – Konec roku 1980 nepatřil k nejšťastnějším obdobím ani doma, ani ve světě. Helsinskému mírovému procesu docházel dech a svět se nořil do další fáze studené války, jejíž konec se tehdy zdál v nedohlednu.

Sebrali nám rádia a zakázali psát domů

Rok předtím začalo sovětské dobrodružství v Afghánistánu a některé západní země následně bojkotovaly letní olympiádu v Moskvě. 8. prosince pak osudné výstřely z rukou pomateného fanouška Marka Chapmana ukončily život Johna Lennona, symbolu nadějných 60. let. Klidný nezůstal ani střed Evropy. Dnes už se skoro zapomnělo, že se na sklonku roku 1980 reálně zvažovala invaze vojsk Varšavské smlouvy do Polska, kde tehdy povážlivě zesílily protesty proti komunistickému režimu pod vedením hnutí Solidarita. A že československé vedení patřilo tehdy k „jestřábům“ podporujícím silové řešení tolik podobné okupaci naší země z roku 1968.

Reportéři Post Bellum ve spolupráci s kolegy z polské organizace Ośrodek Pamięć i Przyszłość během uplynulých měsíců natočili v Čechách a na Slovensku několik svědectví o tehdejších hodinách a dnech nejistoty. Vedle vzpomínek týkajících se obecně česko-polských vztahům jsme pořídili rozhovory s řadou tehdejších vojáků, kteří se v prosincových mrazech roku 1980 v rámci cvičení Krkonoše se svými jednotkami zamířili směrem k polským hranicím.

Celý článek čtěte ZDE

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT