Moderní-Dějiny.cz

Šavrdovský květen v Ostravě

Publikováno: 16.5.2013, Aktualizováno: 16.5.2013 11:15

Po celý květen ostravský klub Fiducia spolu s dalšími institucemi pořádá Šavrdovský květen, festival věnovaný této významné osobnosti.

Šavrdovský květen v Ostravě

Přijměte pozvání na pietní akt - 2. 5. v 11:00 Pietní akt u hrobu Jaromíra Šavrdy v Ostravě-Hrabové ku příležitosti 25. výročí od smrti tohoto významného ostravského spisovatele.Úvodní slovo pronese Tomáš Hradílek, bývalý československý disident a přítel Jaromíra Šavrdy.

Jaromír Šavrda je čestným občanem města Ostravy a významným ostravským spisovatelem, byl signatářem Charty 77 a bojovníkem proti komunismu. V roce 1998 mu byl propůjčen řád T.G.M. in memoriam.

ŠAVRDOVSKÝ KVĚTEN
Festival věnovaný památce ostravského spisovatele Jaromíra Šavrdy a jeho ženě Dolores Šavrdové u příležitosti výročí 25 let od smrti Jaromíra Šavrdy.

Pořádá: Antikvariát a klub Fiducia, Filmový klub Studio Karel kavárny Stará Aréna, o.s. PANT

Partneři: Archiv města Ostravy, Multižánrové centrum současného umění Cooltour, Divadlo Petra Bezruče, klub Hudební bazar , Galerie Rubrum, Klub Atlantik, Knihovna města Ostravy, Ostravská pobočka Amnesty International, Knihovna Václava Havla

PROGRAM FESTIVALU:

2. 5. v 11:00 (Ostrava-Hrabová)
Pietní akt u hrobu Jaromíra Šavrdy v Ostravě-Hrabové ku příležitosti 25. výročí od smrti tohoto významného ostravského spisovatele. Úvodní slovo pronese Tomáš Hradílek, bývalý československý disident a přítel Jaromíra Šavrdy.

8. 5. ve 20:00 (klub Hudební bazar)
Jako každou středu proběhne ve známém klubu na Nádražní ulici Vysílání svobodného rádia Hudební bazar. Tentokráte s „poslechovkou“ věnovanou Jaromíru Šavrdovi a Dolores Šavrdové.

15. 5. v 19:00 (filmový klub Studio Karel v kavárně Stará Aréna)
Projekce filmu Sám voják v poli – Jaromír Šavrda. Film natočil režisér Jiří Fiedor v cyklu Neznámí hrdinové, po skončení projekce následovat beseda s autorem snímku. Jiří Fiedor se kromě režijní profese věnuje také vydávání knih v nakladatelství Pulchra, kde jsou k dostání i Šavrdovy sbírky. (vstupné zdarma)

19. 5. ve 14:00 (ulice Dr. Šavrdy hrob Jaromíra Šavrdy)
Šavrdovská literární vycházka z ulice Dr. Šavrdy na Dubině k jeho hrobu do Hrabové. Za účasti řady spisovatelů, průvodcem bude publicista a literát Ivan Motýl. Sraz ve 14:00 na ulici Dr. Šavrdy.

21. 5. v 18:00 (Antikvariát a klub Fiducia)
Ostravští herci čtou Jaromíra Šavrdu. Z literárního díla spisovatele
Jaromíra Šavrdy budou číst Norbert Lichý, Jan Fišar, Josef Kaluža, Tereza Vilišová, Tereza Dočkalová, Alexandra Gasnárková a Vladimír Polák.

22. 5. v 19:00 (Filmový klub Studio Karel kavárny Stará Aréna)
Projekce filmu Přechodné adresy Jaromíra Šavrdy. Hostem bude režisérka Petra Všelichová. (vstupné zdarma)

24. 5. v 19:00 (Klub Atlantik)
Divadelní představení hry Josefa Topola Kočka na kolejích umělecké skupiny TRIARIUS, beseda s občanským sdružením PANT (autoři projektu Moderní dějiny) a projekce filmu Libri Prohibiti Jaromíra Šavrdy z cyklu Sami proti zlu.
TRIARIUS je divadelní spolek z České Třebové, které do Ostravy zavítá s inscenací hry Josefa Topola Kočka na kolejích, která již stihla získat řadu ocenění za nejlepší herecké výkony, hudbu i režii. Během večera proběhne také beseda s autory projektu Moderní dějiny z občanského sdružení PANT, kteří každoročně udělují u příležitosti Dne lidských práv Cenu Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě.
Diváci také uvidí film Libri Prohibiti Jaromíra Šavrdy z cyklu Sami proti zlu, který je věnován významným osobnostem Moravskoslezského kraje. Film natočili studenti oboru
Audiovizuální tvorba Slezské univerzity.

27.5. 10:00 - 17:00 (Archiv města Ostravy)
Šavrda v archivu - speciální prohlídka pozůstalosti Jaromíra Šavrdy v Archivu města Ostravy. Uvidíte Šavrdovy motáky z vězení, rukopisy, samizdatové tisky a další unikáty. POZOR – z kapacitních důvodů NUTNÁ REZERVACE v Antikvariátu Fiducia nebo na tel: 596117312 (po – pá 10:00 – 18:00).

29. 5. v 19:00 (Divadlo Petra Bezruče)
Divadelní představení podle románu Georga Orwella 1984 v Divadle Petra Bezruče. Po skončení představení bude připraven doprovodný program Divadla Petra Bezruče ve spolupráci s ostravskou pobočkou Amnesty International. Návštěvníci se budou moci seznámit s Jaromírem Šavrdou jako vězněm svědomí, kterým byl Amnesty International vyhlášen v roce 1980, anebo podepsat petici na podporu současných vězňů svědomí.

30.5. v 18:00 (Knihovna Václava Havla)
Podvečer věnovaný tvůrčímu i morálnímu odkazu básníka, spisovatele a politického vězně Jaromíra Šavrdy (1933–1988). Diskuse, vzpomínky pamětníků, čtení, projekce.
Večer v Knihovně Václava Havla v Praze

30. 5. ve 20:00 (Galerie Rubrum)
Zakončení a společné setkání v galerii Rubrum.

Celý měsíc probíhá spolupráce s Knihovnou města Ostravy. Nezapomeňte si z fondu knihovny půjčit literaturu Jaromíra Šavrdy, kterou sám napsal nebo opisoval v samizdatu anebo navštivte výstavu věnovanou životu a tvorbě Jaromíra Šavrdy v Galerii v pasáži Knihovny města Ostravy.

Jaromír Šavrda
Narodil se v Ostravě 25. května 1933 a zde také v nedožitých 55 letech zemřel 2. května 1988. Pracoval jako knihovník, středoškolský učitel a novinář. V roce 1972 založil vlastní samizdatovou edici Libri prohibiti.
Bylo mu znemožněno věnovat se zaměstnání odpovídajícímu jeho vzdělání, pracoval manuálně, ale kvůli zdravotním problémům odešel do invalidního důchodu. Byl šikanován a pronásledován pro své aktivní působení v samizdatu a na konci 70. let přišlo první uvěznění. Kladlo se mu za vinu, že opsal nejméně čtrnáct knih. Měly mezi nimi být Úsměvy Jana Masaryka, Solženicynovo Souostroví Gulag, Švandrlíkovi Černí baroni či povídky Šimka a Grossmanna. Druhý trest, který nastoupil v roce 1983, měl na jeho zdraví fatální vliv. Marné byly dopisy tehdejšímu prezidentovi Gustávu Husákovi, které mu kromě zástupců československé opozice posílali i mnozí evropští spisovatelé. Všichni upozorňovali na podlomené zdraví muže, který se provinil opisováním knih na stroji. Jako spisovatel byl Šavrda nesmírně všestranný; psal detektivky, sci-fi povídky, básně, divadelní hry, literárně zpracoval rovněž své zkušenosti s pronásledováním státní bezpečností a s pobytem v komunistickém vězení. Na počest Šavrdovy samizdatové edice byla pojmenována knihovna shromažďující nejen československou, ale i polskou, ruskou či ukrajinskou samizdatovou a exilovou literaturu. Životní postoj a morální odkaz Jaromíra Šavrdy jsou i v dnešní společnosti stále aktuální.

 

Přílohy

pdf
Program Šavrdova května
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 4,86 MB | Stáhnout soubor...

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

30.8.

Posledních pár lístků - samizdatové vydání básní Jaromíra Šavrdy

Nabízíme vám faksimile unikátního samizdatového vydání básní ostravského spisovatele, chartisty Jaromíra Šavrd...
28.6.

Libri prohibiti Jaromíra Šavrdy

Předkládáme vám krátký filmový dokument z cyklu "Sami proti zlu" věnovaný významným osobnostem Moravskoslezské...
1.1.

Fotogalerie Jaromír Šavrda

Narodil se v Ostravě 25. května 1933 a zde také v nedožitých 55 letech zemřel 2. května 1988. Pracoval jako kn...
28.11.

Fotogalerie Cena Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě pro Františka Zahrádku

V knihovně samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti proběhlo 25. listopadu předání Ceny Jaromíra Šavrd...
2.12.

Fotogalerie Cena Jaromíra Šavrdy pro Václava Havla

Občanské sdružení PANT uděluje u příležitosti Dne lidských práv Cenu Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě. ...
19.9.

Jaromír Šavrda - Svědomí Ostravy

Studie se zabývá životem a dílem ostravského spisovatele, novináře a disidenta Jaromíra Šavrdy, poukazuje na o...
28.6.

Přechodné adresy Jaromíra Šavrdy

Chartisté to měli v časech vrcholící normalizace hodně těžké. Velkou dávku osobní odvahy přitom museli prokazo...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT