Moderní-Dějiny.cz

Rudý šátek - Šťastný život dětí lidově demokratického Československa (1951)

Publikováno: 11.5.2017, Aktualizováno: 16.5.2017 08:31

Digitální kopie výpravné propagandistické knihy Rudý šátek z roku 1951. Publikace přínáší téměř 120 fotografií, které měly dokumentovat radostné dětství v komunistickém Československu, organizované pionýrskou organizací a ČSM. Kniha vyšla v době, kdy tisíce dětí prožívaly zcela jiné dospívání - bez rodičů vězněných v komunistických věznicích a táborech.

Rudý šátek - Šťastný život dětí lidově demokratického Československa (1951)

Sborník černobílých fotografií zachycuje činnost pionýrských organizací ve škole, v různých kroužcích, při zábavě, v přírodě, na táborech (včetně těch mezinárodních). Jednotlivé snímky jsou doprovázeny krátkými popisky vysvětlujícími zachycené situace a objasňujícími ideové zásady, jimiž se řídila pionýrská organizace při "výchově příštích občanů socialistického státu". Kniha je dnes dokladem úsilí, s jakým se snažil komunistický totalitní stát po únoru 1948 kontrolovat výchovu mladých lidí, oslabit vliv rodičů či tradičních křesťanských morálních zásad a nahradit je ideologickým působením. To se odehrávalo podstatnou část dne ve školách všech stupňů a pokračovalo pochopitelně v této jediné povolené mládežnické organizaci v jejich volném čase. Podle stranických ideologů se tak měl cíleně minimalizovat vliv rodiny na utváření názorů, hodnot a postojů mladého člověka a zároveň vytvořit dostatečný prostor pro indoktrinaci v duchu marxisticko-leninského světového názoru i povinně vyžadované lásky k Sovětskému svazu.

Obsah knihy (rozdělení do příloh PDF):
Úvod a závěr knihy
1. Pionýr a škola
2. Pionýrská organizace ČSM
3. Pionýrské prázdniny

Autorův úvod ke knize, obsahující typická dobová propagandistická klišé:
Pionýrský šátek se stal již neodlučitelnou součástí našeho nového života. Vidíme jej ve školách, vidíme jej na rušných pracovištích naší vlasti, jeho barva září při radostných dnech našeho lidu, v nichž oslavujeme svobodu, svobodnou práci a mírové budování. Pionýrský šátek, rudý šátek s třemi cípy. je čestným znakem předvoje naší nejmladší generace, našich dětí, chlapců a děvčat, kteří se připravují k tomu, aby po boku svých otců a matek vytvářeli šťastný a radostný svět socialismu, aby se stali jejich uvědomělými pokračovateli - nadšenými strůjci překrásného světa komunismu. Rudý šátek, část vítězného praporu dělnické třídy, je pro naše děti nejvyšším vyznamenáním a závazkem.

A naše mládež je si toho vědoma. Neboť roste u nás nová mládež. Roste z uvědomělého a tvořivého života našeho pracujícího lidu, roste z pevných lidově demokratických základů naší republiky. Teprve dnes, kdy lid se stal hospodářem ve vlastní zemi, zní heslo „Děti - naděje národa" upřímně, teprve dnes se pravdivě naplňuje toto heslo, tak pokrytecky zneužívané starou kapitalistickou společností. Vítězný boj naší dělnické třídy, vedené Komunistickou stranou Československa v čele s Klementem Gottwaldem, vytvořil podmínky pro to, aby i naše mládež byla vychovávána v lidi svobodné, radostné a hrdé, v pevné socialistické vlastence, prodchnuté vírou v krásnou budoucnost národa, vedené v celém životě světlou perspektivou, kterou před lidstvem otevírá nepřemožitelné učení Marxe, Engelse. Lenina a Stalina.
Již v dnešním prvním úseku naší cesty k socialismu bylo s našich dětí sňato břemeno mnoha hříchů kapitalistického světa. Nemluvě již o bídě a hladu, sňal náš pracující lid s dětí břemeno sociální diskriminace, poníženosti a strachu, břemeno služebníčkování a pocitu méněcennosti i národního poraženectví, čímž buržoasie záměrně chtěla mladou generaci ohnout, oslabit a podřídit své zvůli. Největším pomocníkem jí v tom byla škola. I všechny temné stránky staré školy odstranila na své cílevědomé cestě vpřed naše dělnická třída, pročišťujíc v slavném Únoru celý náš život. Naše nová lidově demokratická škola dává dě.tem víru v život a v jeho krásu, dává jim jasné, radostné výhledy do budoucnosti, kterou si mohou a budou sami vytvářet, dává jim posilující víru v moc lidského rozumu, objasňuje jim čestnost a slávu lidské práce. Velké poslání lidově demokratické školy pomáhají učitelům plnit právě pionýři, nové pokolení šťastné národní budoucnosti. Pionýrské organisace na našich školách se stávají účinným faktorem ve výchově našich chlapců a děvčat od jejich prvních školních kroků.
Podle zářného vzoru sovětského Pionýra, který tak skvěle pomáhá vytvářet krásnou sovětskou mládež, rozvíjí se i u nás práce pionýrských organisací ČSM. Jejich velkým posláním není nic menšího než rozvíjet a upevňovat charakter dětí, vésti je k chápání významu tvořivé lidské práce, rozněcovat v nich lásku k'pravdě a nepřátelství ke lži, rozvíjet a upevňovat jejich družnost a odpovědnost vůči kolektivu, učit je lásce k vlasti a rodnému lidu, pečovat o rozvoj jejich schopností a nadání.
Vzestupný život našeho lidu, kráčejícího k socialismu podle velkého vzoru a za bratrské pomoci Sovětského svazu, vytváří stále pevnější základy a blahodárnější podmínky pro růst našich dětí, naší mládeže. Z těchto základů a v těchto podmínkách vyrůstají naše děti v lidi s pevným pocitem národního sebevědomí, v lidi vysoké socialistické mravnosti, v lidi tělesně zdatné, kteří jsou schopni bránit svou krásnou vlast. Vyrůstají v hluboce vzdělané odborníky všech druhů lidské práce, kteří budou umět neustále rozvíjet své tvořivé schopnosti a uvědoměle přispívat k rozmachu našeho hospodářství a kultury. Ve světle těchto perspektiv je práce i hra našich dětí radostí. A čestný znak nového socialistického a komunistického pokolení, pionýrský šátek - součást vítězného praporu dělnické třídy, se proto stává čistou touhou našich šťastných dětí.

Evald Lederer
Rudý šátek
Šťastný život dětí lidově demokratického Československa
Vydal Orbis, Praha 1951
15 500 výtisků

Lederer, Evald. Rudý šátek: šťastný život dětí lidově demokratického Československa. 1. vyd. Praha: Orbis, 1951. [10] s. Obrazové publikace.

Texty a fotografie z dobové publikace mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s nimi pracovat v hodině nebo semináři, mohou se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků.
Kompletní digitální kopie textů a fotografií najdete v příloze článku ve čtyřech souborech, výběz z nich si můžete prohlédnout ve fotogalerii pod článkem.

Přílohy

pdf
Rudý šátek: Úvod a závěr knihy
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 42,99 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.
pdf
Rudý šátek: 1. Pionýr a škola
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 43,09 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.
pdf
Rudý šátek: 2. Pionýrská organizace ČSM
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 8,08 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.
pdf
Rudý šátek: 3. Pionýrské prázdniny
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 84,73 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Fotografie

Diskuse

Rudý šátek - Šťastný život dětí lidově demokratického Československa (1951)

k

'...

Redakce

Kniha je občas k dostání třeba zde: http://muj-antikvariat.cz/hledani?q=rud%C3%BD+%C5%A1%C3%A1tek&search_sub=Hledat...

Rudá šátek - kniha

Dobrý den, velice ráda bych si zakoupila nahoře citovanou knihu pro mladou generaci ve své rodině, nemohu najít způsob objednávky - KOŠ - prosím mi poraďte! Děkuji. Hana...

počet příspěvků: 3 | poslední příspěvek: 4.2.2018 12:43Vstup do diskuse >>

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT