Moderní-Dějiny.cz

Recenze dokumentu: Vrahem z povolání – Utrpení soudce Karla Vaše

Publikováno: 15.2.2013, Aktualizováno: 22.2.2013 09:44
Rubrika(y): Aktuality
Autor:

Nabízíme vám recenzi nového dokumentu, který zachycuje životní dráhu a činy někdejšího vysokého funkcionáře komunistické vojenské kontrarozvědky, později prokurátora a soudce v sérii politických procesů. Autorem textu je historik Ondřej Kolář.

Recenze dokumentu: Vrahem z povolání – Utrpení soudce Karla Vaše

Vrahem z povolání – Utrpení soudce Karla Vaše
Videodokument, Jan Bělohlavý, Pavel Paleček a kolektiv, 2013.

Jen výjimečně se historikům poštěstí získat svědectví pamětníka, který je po více než šesti desetiletích ochoten zcela otevřeně vypovídat o svých činech navzdory vědomí, že uvedené činy jsou většinou současné společnosti ostře odmítány. K těmto nemnoha výjimkám patřil Karel Vaš (1916–2012), někdejší vysoký funkcionář komunistické vojenské kontrarozvědky a později prokurátor a soudce v sérii politických procesů. Již samotné Vašovo postavení v bezpečnostním a represivním aparátu etablujícího se totalitního režimu činí dokument, založený na svědectví tohoto muže, zcela mimořádným a nesrovnatelným s převážnou většinou tuzemské dokumentaristické produkce. Nejde však zdaleka o jediný důvod, proč zmíněný počin zasluhuje pozornost.

Autoři postavili základní osu dokumentu na srovnání Vašových vzpomínek, sepsaných v 50. letech ve vězení, a jeho rozhovorů s historiky během posledních let. Divák tak může pozorovat, jak někdejší komunistický prokurátor v průběhu půlstoletí výrazně pozměnil interpretaci řady událostí, zatímco při líčení jiných kauz naopak stále pevně setrvává v neochvějném přesvědčení o správnosti svého jednání. Vhodným mezistupněm mezi komparovanými materiály by se mohly stát Vašovy výpovědi z doby rehabilitačních procesů Pražského jara, tuto alternativu ale tvůrci bohužel nevyužili.

Svědectví samotného „hlavního hrdiny“ doplňují výpovědi pamětníků, především obětí komunistické perzekuce, ale též vstupy historiků (dokonce i zahraničních, což v našem prostředí dosud není zvykem), kteří v dokumentu dostávají relativně velký prostor. Jako velmi vhodné a přínosné se jeví přizvání expertů z oboru justice, kteří rozebírají Vašovy praktiky z právního hlediska. Chronologické líčení Vašova životního příběhu doprovází krátké hrané pasáže, jejichž zhodnocení ovšem představuje úkol pro filmového kritika, nikoliv pro historika. To vše je proloženo množstvím ilustračních dobových záběrů a především ukázkami autentických historických písemností, mezi nimiž nechybí ani materiály z ruských archivů. Část archiválií si lze prohlédnout i na oficiálních stránkách dokumentu ZDE.

Již méně do celkového konceptu zapadá moderování ze strany výtvarníka Davida Černého; zejména scéna, v níž Černý expresivně hodnotí Vašovu literární produkci z období normalizace a která patrně měla představovat určité zpestření, vyzněla poněkud trapně a narušila jinak vcelku věcný a střízlivý tón dokumentu. Tím spíše, že v obdobném duchu jako Vaš v té době psali mnozí další.

Vzhledem k omezenému časovému rozsahu lze autorům odpustit místy zkratkovité podání některých kapitol Vašovy kariéry, o nichž by se řada diváků jistě ráda dozvěděla více. Bylo by například zajímavé zjistit, jak bývalého prokurátora vnímali jeho studenti během Vašova pedagogického působení v letech normalizace. Je však pochopitelné, že se tým dokumentaristů soustředil primárně na období 40. a 50. let a na Vašovu činnost v době druhé světové války a následném období postupného etablování komunistického režimu. O to více zaráží, že jedna z vůbec nejznámějších a nejzávažnějších kauz (vedle popravy Heliodora Píky) spojovaných s Vašem, tedy masakr Němců v Postoloprtech, je zmíněna jen povrchně. Oproti jiným případům, zmíněným v dokumentu, tvůrci věc blíže nerozebírají a neodkazují na konkrétní zdroje. Ačkoliv existují doklady o Vašově podílu, resp. podílu Obranného zpravodajství, na masakrech německého obyvatelstva a sám Vaš přiznal svůj tvrdý postup proti německým „špionům“ v poválečných měsících, recenzovaný pořad i dosavadní kusé mediální zprávy na toto téma se o Vašově spojitosti s konkrétními událostmi v Postoloprtech vyjadřují pouze stručně a obecně. Nezbývá tedy, než si počkat na vznik nějaké odborné studie, která blíže osvětlí souvislosti celé záležitosti. Hlubší analýza by byla mimořádně prospěšná již z toho důvodu, že starší výzkumy i výsledky kriminalistického šetření o masakru hovořily jako o akci místních vojenských a policejních činitelů. Další nedostatek dokumentu můžeme spatřovat v absenci závěrečného hodnocení. Celý projekt je koncipován především popisně a faktograficky, poněkud chybí hlubší snaha o pochopení Vašovy svérázné a složité osobnosti a jeho pohnutek. Vtéto souvislosti by filmu prospělo přizvání odborníků z oblasti psychologie.

Přes uvedené dílčí výtky nelze popřít, že se jedná o ukázku poctivé historické práce založené na rozsáhlém a značně kvalitním výzkumu, navíc na mimořádně závažné a dodnes často diskutované téma. O to více lze litovat, že se uvedení dokumentu obešlo bez větší pozornosti sdělovacích prostředků. I tak tento ojediněle pojatý počin jistě získá zaslouženou pozornost diváků a stane se hodnotným příspěvkem do debaty o problematice komunistické perzekuce v Československu.

Informativní článek o filmu na našem portále s možností přejít na stránky umožňující projekci dokumentu najdete ZDE.

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

1.11.

Nastolení komunistického režimu a první politické procesy v ČSR na přelomu 40. a 50. let

První část výkladové prezentace vycházející ze souhrné studie PhDr. Jiřího Pernese Ph.D. "Politické procesy 50...
1.11.

Čím si musely projít manželky popravených v 50. letech

Výuková prezentace vychází z článku Markéty Doležalové, který byl publikován v revue Paměť a dějiny (č. 3/2010...
19.6.

Politické procesy 50. let - materiály pro učitele

V příloze článku si můžete stáhnout materiály, které obdrželi učitelé na vzdělávacím semináři Politické proces...
14.11.

Mechanismus policejní represe v ČSR 50. let na případu Buchal a spol. - studentské pracovní listy

Materiál obsahuje fotokopie pramenů s otázkami pro žáky a studenty v podobě pracovních listů ke skupině kolem ...
14.11.

Mechanismus policejní represe v ČSR 50. let na případu Buchal a spol. - učitelský manuál

Materiál obsahuje fotokopie pramenů s otázkami pro žáky a studenty i vysvětlivkami a modelovými odpověďmi pro ...
30.9.

Politické procesy v sovětských satelitech na webu Totalita.cz

Web Totalita.cz zveřejnil novou část věnovanou politickým procesům v 50. letech, které byly důsledkem boje o m...
21.10.

Videosvědectví dětí politických vězňů 50. let – úvodní snímek

Ve spolupráci s občanským sdružením Dokumenty, mládež & společnost přinášíme 28 minutový snímek pokrývajíc...
20.10.

Politické procesy jako divadlo

Ilustrativní prezentace, kterou může učitel použít při výkladu o politických procesech v Československu 50.let...
20.10.

Videosvědectví dětí politických vězňů 50. let – snímek II.

Ve spolupráci s občanským sdružením Dokumenty, mládež & společnost Vám přinášíme audiovizuální svědectví –...
20.10.

Videosvědectví dětí politických vězňů 50. let – snímek I.

Ve spolupráci s občanským sdružením Dokumenty, mládež & společnost Vám přinášíme audiovizuální svědectví –...
16.10.

Politické procesy 50. let v Československu

Historická studie v základních obrysech pojednává o nastolení komunistického režimu a prvních politických proc...
16.10.

Výběr pramenů pro politické procesy 50. let - metodické listy

Metodické listy k politickým procesům 50. let. Čtyři archivní dokumenty, které dokreslují přípravu, průběh, at...
3.10.

Dcery nepřítele státu - psychologický dopad 50. let na děti politických vězňů

V přiloženém textu najdete zamyšlení nad psychologickými dopady věznění rodičů na děti politických vězňů pades...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT