Proti přesile a v obklíčení. Výjimečný kousek československých letců
Technet.cz - Když 17. září 1944 na povstaleckém Slovensku přistál 1. československý stíhací letecký pluk, zbývalo do konce druhé světové války v Evropě téměř devět měsíců. Po dobu několika týdnů působila tato jednotka v týlu nepřítele, což je už samo o sobě výjimečná událost. A bojové výsledky našich stíhačů během Slovenského národního povstání dokazují jejich význam jako více než platné posily povstalecké armády.
Na konci roku 1943 došlo k mezivládní dohodě našich exilových londýnských představitelů s ruskou stranou o vytvoření československé letecké jednotky v SSSR, která by se připojila k již zde působícím pozemním silám generála Ludvíka Svobody. Prioritou pro splnění tohoto úkolu bylo vyřešit personální otázku. Krátce po vzniku protektorátu Böhmen und Mähren v březnu 1939 odešlo mnoho českých letců ilegálně do zahraničí.
Naprostá většina z nich mířila do Polska a do Francie, kde se chtěli angažovat v boji proti Říši, až na tyto země také přijde řada. Do Sovětského svazu se z vlastního rozhodnutí zatoulalo snad jen pár jedinců. Několik desítek se jich však dostalo do sovětského zajetí během realizace tajného dodatku smlouvy Ribbentrop - Molotov, kdy Rudá armáda obsadila východní část Polska. Pro naše v Sovětském svazu internované a vězněné piloty se po složitých jednáních podařilo zajistit přesun na západ. Tyto přesuny probíhaly v letech 1940 až 1942, a tak v době rozhodnutí vytvořit na východě československou leteckou jednotku jsme zde neměli žádného vycvičeného pilota, až na výjimky potvrzující pravidlo...
Celý článek čtěte ZDE