
Pražský Němec a částečný Žid vypráví o životě v době, která zešílela
iDnes.cz – Kniha původem pražského Němce židovského původu Gerharda Scholtena Mezi všemi tábory je výpovědí o tom, jak se politické a společenské tendence českých dějin poloviny 20. století podepsaly na lidech, jejichž jedinou „vinou“ byl „špatný“ rasový nebo národnostní původ, popřípadě majetek.
Ve svých vzpomínkách s příznačným podtitulem Život v době, která zešílela se Gerhard Scholten (1923–1995) vrací k letům 1944 až 1947, která zásadně změnila jeho dosavadní život. Trutnovského rodáka a syna textilního továrníka, jenž od svých osmi let žil v Praze a cítil se být především pražským Němcem, zatklo v červenci 1944 gestapo a poslalo ho nejprve do terezínské Malé pevnosti a odtud do koncentračního tábora v Osvětimi.
Důvodem jeho uvěznění byl zadržený dopis otci do Ameriky, který svěřil rodinnému příteli, aby ho poslal ze Švýcarska. Svou roli pravděpodobně sehrál i Scholtenův částečný židovský původ. Gerhard Scholten, jenž tehdy nosil otcovo příjmení Pfefferkorn, věznění přežil. Díky svým jazykovým znalostem se v osvobozené Osvětimi stal tlumočníkem sovětské armády a NKVD, a tak i svědkem výslechů a evidence mrtvých.
Celý článek čtěte ZDE