Moderní-Dějiny.cz

Dvě nové publikace PANTu pro učitele Moravskoslezského kraje

Publikováno: 21.12.2014, Aktualizováno: 1.11.2015 00:33
Autor: (red)

Občanské sdružení PANT připravilo pro pedagogické pracovníky Moravskoslezského kraje další dvě metodické publikace. První je zaměřená na soudobé regionální dějiny, druhá na prevenci extremismu na školách. Obě publikace si můžete do rozebrání zásob objednat zdarma na našem e-shopu. 

Dvě nové publikace PANTu pro učitele Moravskoslezského kraje
Při objednávání postupujte prosím dle pokynů níže! Z důvodu omezeného nákladu, lze objednat pouze po jednom kuse na školu.
 
I. PAMĚŤ KRAJE
Texty historiků a pracovní listy pro výuku regionálních dějin Moravskoslezského kraje. Objednejte si zdarma dvou set stránkový komplet materiálů pro výuku regionálních dějin, které jsou ve výuce často opomíjeny či zcela přehlíženy. Témata tzv. velkých dějin můžete smysluplně demonstrovat na historii našeho regionu, obzvláště na historii nedávné, na niž jsme se při přípravě publikace zaměřili. Publikace Paměť kraje se vztahuje k dějinným událostem a procesům, které se odehrávaly na severní Moravě a ve Slezsku ve 20. století. Zaměřuje se přitom na tři tematické celky. Prvním z nich je život obyvatel kraje podél měnící se hranice a jeho dramatické peripetie v důsledku politických, mocenských, a tudíž také územních změn. Toto téma rozvíjí a doplňuje další okruh problémů, otázka soužití menšin a většinové společnosti v našem kraji (Poláci, Židé, Romové, Němci, Slováci, Řekové). Třetím zásadním tématem je život v Severomoravském kraji za normalizace, činnost disentu a opozičních hnutí na severu Moravy v období 70. a 80. let 20. století. Ke každé ze tří zvolených tematických oblastí publikace nabízí historické studie a pracovní listy do výuky

 
 
II. JAK SE VYROVNAT S EXTREMISTICKÝMI PROJEVY NA ŠKOLÁCH?
Praktický manuál pro učitele a pedagogické pracovníky. Objednejte si zdarma metodickou příručku Prevence projevů extremismu ve školách. Nabízí návod, jak s žáky efektivně pracovat a jak reagovat na konkrétní projevy extremismu při výuce a mimo ni. Učitelé a pedagogičtí pracovníci v ní najdou nejen odborné studie zabývající se charakteristikou a typy extremismu, extremistickou scénou v ČR a jejím vlivy na mládež, společenskými stereotypy, s nimiž extremismus pracuje a argumentuje, problematikou psychologie mladistvých a jejich inklinace k extrému či zobrazováním menšin v českých médiích, ale i účinné argumenty a metodické návody, jak s danou problematikou pracovat. Každá studie je doplněna pracovním listem. Většina úkolů je postavena na práci s nabízenými pojmy, statistikami, textovými ukázkami. Promyšlené a přesně formulované otázky nutí žáky k hlubšímu zamyšlení, analýze, pátrání, srovnávání a interpretaci. Žáci mohou pracovat samostatně či ve skupinách. Pracovní listy můžete velmi úspěšně využít při skupinové práci, následné řízené diskusi a shrnutí daného tématu. Nakonec nabízíme závěrečné cvičení – Simulovaný soudní proces na téma extremismus vs. svoboda projevu – a také užitečné odkazy k problematice multikulturalismu, romské menšiny a sociálně znevýhodněných skupin.


Obě publikace si objednejte na našem e-shopu
Zašleme Vám je zdarma včetně poplatku za poštovné.
 
!!! Pokyn pro objednání:
Pokud nám nechcete zcela dobrovolně přispět na dopravu, pak v e-shopu u volby „Způsob platby“ zatrhněte políčko Hotově nebo Převodem a u volby „Způsob dopravy“ zatrhněte Osobní odběr. Zásilku vám pak zašleme na adresu školy zcela zdarma bez poplatku za poštovné. Jinak budeme počítat s úhradou.

Zásilky budeme rozesílat v pátek 19.12., respektive v úterý 30.12.2014. Zajistěte si prosím převzetí zásilky v místě, kterou v objednávce vyplníte jako Dodací údaje!
 
Koupí ostatních publikací pro sebe či svou školu na našem e-shopu podpoříte činnost portálu Moderní dějiny.cz. Díky Vaší pomoci Vám budeme moci i v příštím roce poskytovat zdarma kvalitní servis pro Vaši výuku. Velmi vám děkujeme!!
 
MATERIÁLY JSOU URČENY POUZE PRO PEDAGOGICKÉ PRACOVNÍKY MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE!
 
 

Materiály vznikly jako jeden z výstupů projektu Občanského sdružení PANT „Paměť kraje – náměty pro atraktivní výuku“, financovaného z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT