Dvě nové publikace PANTu pro učitele Moravskoslezského kraje
Publikováno: 21.12.2014, Aktualizováno: 1.11.2015 00:33
Autor: (red)
Občanské sdružení PANT připravilo pro pedagogické pracovníky Moravskoslezského kraje další dvě metodické publikace. První je zaměřená na soudobé regionální dějiny, druhá na prevenci extremismu na školách. Obě publikace si můžete do rozebrání zásob objednat zdarma na našem e-shopu.
Při objednávání postupujte prosím dle pokynů níže! Z důvodu omezeného nákladu, lze objednat pouze po jednom kuse na školu.
I. PAMĚŤ KRAJE
Texty historiků a pracovní listy pro výuku regionálních dějin Moravskoslezského kraje. Objednejte si zdarma dvou set stránkový komplet materiálů pro výuku regionálních dějin, které jsou ve výuce často opomíjeny či zcela přehlíženy. Témata tzv. velkých dějin můžete smysluplně demonstrovat na historii našeho regionu, obzvláště na historii nedávné, na niž jsme se při přípravě publikace zaměřili. Publikace Paměť kraje se vztahuje k dějinným událostem a procesům, které se odehrávaly na severní Moravě a ve Slezsku ve 20. století. Zaměřuje se přitom na tři tematické celky. Prvním z nich je život obyvatel kraje podél měnící se hranice a jeho dramatické peripetie v důsledku politických, mocenských, a tudíž také územních změn. Toto téma rozvíjí a doplňuje další okruh problémů, otázka soužití menšin a většinové společnosti v našem kraji (Poláci, Židé, Romové, Němci, Slováci, Řekové). Třetím zásadním tématem je život v Severomoravském kraji za normalizace, činnost disentu a opozičních hnutí na severu Moravy v období 70. a 80. let 20. století. Ke každé ze tří zvolených tematických oblastí publikace nabízí historické studie a pracovní listy do výuky
II. JAK SE VYROVNAT S EXTREMISTICKÝMI PROJEVY NA ŠKOLÁCH?
Praktický manuál pro učitele a pedagogické pracovníky. Objednejte si zdarma metodickou příručku Prevence projevů extremismu ve školách. Nabízí návod, jak s žáky efektivně pracovat a jak reagovat na konkrétní projevy extremismu při výuce a mimo ni. Učitelé a pedagogičtí pracovníci v ní najdou nejen odborné studie zabývající se charakteristikou a typy extremismu, extremistickou scénou v ČR a jejím vlivy na mládež, společenskými stereotypy, s nimiž extremismus pracuje a argumentuje, problematikou psychologie mladistvých a jejich inklinace k extrému či zobrazováním menšin v českých médiích, ale i účinné argumenty a metodické návody, jak s danou problematikou pracovat. Každá studie je doplněna pracovním listem. Většina úkolů je postavena na práci s nabízenými pojmy, statistikami, textovými ukázkami. Promyšlené a přesně formulované otázky nutí žáky k hlubšímu zamyšlení, analýze, pátrání, srovnávání a interpretaci. Žáci mohou pracovat samostatně či ve skupinách. Pracovní listy můžete velmi úspěšně využít při skupinové práci, následné řízené diskusi a shrnutí daného tématu. Nakonec nabízíme závěrečné cvičení – Simulovaný soudní proces na téma extremismus vs. svoboda projevu – a také užitečné odkazy k problematice multikulturalismu, romské menšiny a sociálně znevýhodněných skupin.
Obě publikace si objednejte na našem e-shopu
Zašleme Vám je zdarma včetně poplatku za poštovné.
Zašleme Vám je zdarma včetně poplatku za poštovné.
!!! Pokyn pro objednání:
Pokud nám nechcete zcela dobrovolně přispět na dopravu, pak v e-shopu u volby „Způsob platby“ zatrhněte políčko Hotově nebo Převodem a u volby „Způsob dopravy“ zatrhněte Osobní odběr. Zásilku vám pak zašleme na adresu školy zcela zdarma bez poplatku za poštovné. Jinak budeme počítat s úhradou.
Zásilky budeme rozesílat v pátek 19.12., respektive v úterý 30.12.2014. Zajistěte si prosím převzetí zásilky v místě, kterou v objednávce vyplníte jako Dodací údaje!
Koupí ostatních publikací pro sebe či svou školu na našem e-shopu podpoříte činnost portálu Moderní dějiny.cz. Díky Vaší pomoci Vám budeme moci i v příštím roce poskytovat zdarma kvalitní servis pro Vaši výuku. Velmi vám děkujeme!!
MATERIÁLY JSOU URČENY POUZE PRO PEDAGOGICKÉ PRACOVNÍKY MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE!
Materiály vznikly jako jeden z výstupů projektu Občanského sdružení PANT „Paměť kraje – náměty pro atraktivní výuku“, financovaného z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.