
Dějepisná soutěž Šumná Ostrava bude zasvěcena osobnosti Františka Josefa I.
Vážení příznivci historie z Moravskoslezského kraje, Wichterlovo gymnázium za podpory statutárního města Ostravy pro vás připravilo již 9. ročník Šumné Ostravy. Soutěž je určena pro ty z Vás, kterým dějepisné učebnice nedostačují a chtějí se dozvědět víc.
Letos se soustředíme na dobu panování Františka Josefa I., od jehož smrti letos uplyne rovných sto let. Období vlády Františka Josefa I. představuje v dějinách Ostravska epochu zásadního zlomu. Jen málo významná Moravská Ostrava prodělala explozivní vývoj od poddanského města v nejvýznamnější průmyslové centrum celé monarchie. V soutěžních otázkách zavítáme mezi ostravské archiváře, začteme se do textů starých školních kronik, pokusíme se zorientovat ve starých mapách. Řešitelé letošního ročníku Šumné Ostravy se také vydají na cestu proti toku času. Teleportace nás přenese do roku 1906 a my podnikneme malou procházku Přívozem a Moravskou Ostravou.
Soutěžní zadání si stahujte v příloze tohoto článku.
Soutěž probíhá ve dvou kategoriích:
Kategorie 1 – ZŠ, žáci 6. – 9. tříd a žáci nižších stupňů víceletých gymnázií
Kategorie 2 – žáci 1. – 4. tříd středních škol, popřípadě kvint až oktáv víceletých gymnázií
Svá řešení zasílejte do 14. 10. 2016 na adresu: Šumná Ostrava, Wichterlovo gymnázium,Čs. exilu 669,Ostrava-Poruba, 708 00 nebo doručte osobně na vrátnici školy.
Třicet nejlepších řešitelů postupuje do finále, které se uskuteční ve v na začátku listopadu letošního roku.
Za realizační tým Šumné vám hodně štěstí přeje Pavel Měrka, autor letošních otázek.
Naše poděkování patří v řadě také Archivu města Ostravy, jmenovitě ředitelce PhDr. Blaženě Przybylové a archiváři Mgr. Jozefu Šerkovi. Archiváři nám poskytli celou řadu dobových dokumentů a byli nám nápomocni i metodicky. Některé fotografie publikované v soutěžních otázkách jsou ve sbírkách Ostravského muzea. I jemu patří náš dík.
Přílohy
