Buddhovi bojovníci
Revue Babylon – Desátého března 1959 vypuklo v Lhase povstání proti čínské okupaci. Následně nastala jedna z nejperverznějších fází imperiálního výboje miliardové komunistické mocnosti proti několika milionům mírumilovných tibetských buddhistů po staletí si žijících svým tradičním způsobem, aniž by někoho – natož čínskou velmoc – ohrožovali. Útok čínských komunistů na Tibet neměl jiné opodstatnění než v komunistické ideologii samé: zničit vše tradiční a tak stvořit nový svět – pomocí upalování lámů za živa s posměšným voláním: Kde je ten váš Buddha?!
Americký spisovatel, novinář, obránce lidských práv, umělec a fotograf Mikel Dunham napsal knihu Buddhovi bojovníci (Příběh tibetských bojovníků za svobodu, účasti CIA, čínské invaze a pádu Tibetu), kterou v roce 2011 česky vydalo nakladatelství Paseka. Při psaní knihy Dunham využil své letité přátelství s agentem CIA Rogerem McCarthym, který v 50. letech vedl tajnou americkou misi na pomoc tibetským povstalcům, zasvětil Dunhama do problémů spojených s Tibetem a umožnil mu získat potřebné kontakty.
Dunhamova kniha narušuje především dva stereotypy, které se nevyřčené převalují v mlhavém oparu leckdy povrchního zájmu o Tibet – lámaistický buddhismus se komunistickému útoku nijak zvlášť nebránil a čínská okupace Tibetu byla více méně klasická imperiální agrese.
Ve skutečnosti se války proti čínským okupantům účastnily desetitisícové tibetské armády (největší z nich čítala 80 000 mužů) a do ozbrojeného boje se zapojily i tisíce mnichů a celé buddhistické kláštery. Komunistická agrese vůči Tibetu pak nebyl řadový ozbrojený konflikt, při kterém se vždy dějí nepravosti, ale byla to genocida, systematicky prováděná s krajní krutostí a brutalitou… pokračování
Mikel Dunham: Buddhovi bojovníci. Nakladatelství Paseka, Praha 2011, přeložil Petr Bílek
Související články
- Čína ve 20. století (I. část) (1.10.2013)
- Čína ve 20. století (II. část) (1.10.2013)