Moderní-Dějiny.cz

Boj o Svatopluka, aneb falšování dějin

Publikováno: 13.10.2011, Aktualizováno: 24.3.2012 18:59

Když se minulost stane předmětem politické dezinterpretace, může nastat situace podobná té, která se odehrála v Bratislavě v létě roku 2010. Politikové strany SMER odhalili před bratislavským hradem, necelý týden před tehdejšími parlamentními volbami, jezdeckou sochu knížete Svatopluka, významného panovníka Velkomoravské říše.

Boj o Svatopluka, aneb falšování dějin

 

Během slavnostního obřadu přinesli zástupci slovenských krajů do podstavce, na němž je nápis Svatopluk - král starých Slováků, zeminu ze svých oblastí, kameny z Kriváně a Gerlachu i části zdiva z rodných domů slovenských velikánů.

Vedle několika stovek lidí včetně řady státních činitelů se ceremonie zúčastnili i slovenský prezident Ivan Gašparovič a premiér Robert Fico. Ten také ve svém projevu připomněl, že Svatopluk "tu byl dávno před svatým Štěpánem a svatým Václavem", tedy patrony Uherska a Čech.

Reportáž ČT ze slavnostního odhalení sochy si můžete prohlédnout ZDE

Odborníci však zpochybnili uměleckou i historickou hodnotu památníku.
Některé nelibé reakce vyvolalo i umělecké ztvárnění panovníka sochařem Jánem Kulichem, který byl hodně aktivní už za komunistického režimu. Podle sochaře Martina Piačeka Kulich ovlivňoval slovenské umění během celé normalizace. Jeho sochu Piaček označil za "národně-bolševického panáka".

Odborníci považují za sporné umístění sochy na barokním nádvoří a sporný nápis na podstavci, který označuje Svatopluka za krále starých Slováků, což není nikde historicky doloženo. Problémem je rovněž dvojitý kříž na štítě, který připomíná znak Hlinkovy gardy z období druhé světové války.

Odhalení sochy slovenskou společnost rozdělilo na dva nesmiřitelné tábory.

Místo se stalo svědkem demonstrací obou táborů, odpůrců a vášnivých zastánců.
Záznam z demonstrace slovenské neonacistické Lidové strany, kterou Natočil Tomáš Rafa, si můžete prohlédnout ZDE

Nakonec byla kvůli kontroverzní soše svolána komise historiků. Tato expertní skupina doporučila předsedovi parlamentu Richardu Sulíkovi přemístit sochu Svatopluka z barokního nádvoří Bratislavského hradu na jiné místo. Proti rozhodnutí komise se ostře ozvala Matice slovenská a zástupci katolické církve.
Sulík tak byl přinucen nakonec přijmout kompromis. Sochu ponechal na stejném místě, ale se zakrytým dvojramenným křížem, což bylo provedeno na náklady jejího autora.

 

Fotografie

Svatoplukova socha_v _Bratislave

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

9.6.

Slovenská republika v letech 1939-1945 a SNP

Prezentace je věnována politickým a hospodářským poměrům ve Slovenské republice v letech 1939-1945. Tento stát...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT