Boj o Svatopluka, aneb falšování dějin
Když se minulost stane předmětem politické dezinterpretace, může nastat situace podobná té, která se odehrála v Bratislavě v létě roku 2010. Politikové strany SMER odhalili před bratislavským hradem, necelý týden před tehdejšími parlamentními volbami, jezdeckou sochu knížete Svatopluka, významného panovníka Velkomoravské říše.
Během slavnostního obřadu přinesli zástupci slovenských krajů do podstavce, na němž je nápis Svatopluk - král starých Slováků, zeminu ze svých oblastí, kameny z Kriváně a Gerlachu i části zdiva z rodných domů slovenských velikánů.
Vedle několika stovek lidí včetně řady státních činitelů se ceremonie zúčastnili i slovenský prezident Ivan Gašparovič a premiér Robert Fico. Ten také ve svém projevu připomněl, že Svatopluk "tu byl dávno před svatým Štěpánem a svatým Václavem", tedy patrony Uherska a Čech.
Reportáž ČT ze slavnostního odhalení sochy si můžete prohlédnout ZDE
Odborníci však zpochybnili uměleckou i historickou hodnotu památníku.
Některé nelibé reakce vyvolalo i umělecké ztvárnění panovníka sochařem Jánem Kulichem, který byl hodně aktivní už za komunistického režimu. Podle sochaře Martina Piačeka Kulich ovlivňoval slovenské umění během celé normalizace. Jeho sochu Piaček označil za "národně-bolševického panáka".
Odborníci považují za sporné umístění sochy na barokním nádvoří a sporný nápis na podstavci, který označuje Svatopluka za krále starých Slováků, což není nikde historicky doloženo. Problémem je rovněž dvojitý kříž na štítě, který připomíná znak Hlinkovy gardy z období druhé světové války.
Odhalení sochy slovenskou společnost rozdělilo na dva nesmiřitelné tábory.
Místo se stalo svědkem demonstrací obou táborů, odpůrců a vášnivých zastánců.
Záznam z demonstrace slovenské neonacistické Lidové strany, kterou Natočil Tomáš Rafa, si můžete prohlédnout ZDE
Nakonec byla kvůli kontroverzní soše svolána komise historiků. Tato expertní skupina doporučila předsedovi parlamentu Richardu Sulíkovi přemístit sochu Svatopluka z barokního nádvoří Bratislavského hradu na jiné místo. Proti rozhodnutí komise se ostře ozvala Matice slovenská a zástupci katolické církve.
Sulík tak byl přinucen nakonec přijmout kompromis. Sochu ponechal na stejném místě, ale se zakrytým dvojramenným křížem, což bylo provedeno na náklady jejího autora.
Fotografie
Související články
- Slovenská republika v letech 1939-1945 a SNP (9.6.2011)