Druhá světová válka
Zatracení cizinci! – Nevyprávěná historie bitvy o Anglii
Dokument o osudech polských letců z 303. perutě RAF v bitvě o Velkou Británii za 2. světové války. V původním znění s českými titulky.
Mauthausen - tajné popravy Čechů
24. října 1942 se završila odveta za atentát na Heydricha. Všudypřítomná smrt v koncentračním táboře kousek za našimi hranicemi. Dokument na ČT režiséra Zdeňka Všelichy
Wolfram - Robert Matula
Unikátní dokument mapující životní příběh posledního žijícího výsadkáře z paraskupiny Wolfram, vyslané v roce 1944 z Anglie do protektorátu Čechy a Morava (2006). Připravili: J. Plachý a P. Všelichová
Unikátní film Andrzeje Wajdy Kanály
Druhý celovečerní film Andrzeje Wajdy není pouhou historickou freskou Varšavského povstání a jeho hrdinů, ale hlavně dramatem o prožitcích konkrétní skupiny lidí. Po stránce formální i poetické otvírá film významnou kapitolu polského filmu později nazvanou Polská škola.
Zločiny SS- Einsatzgruppen na filmových záběrech
Na stránkách National Geographic channel jsou k dispozici velmi syrové dokumentární filmové záběry z počáteční fáze holokaustu, kdy jednotky SS-Einssatzgrupen likvidovaly formou okamžitých poprav židovské obyvatele okupovaných území východní Evropy. Tyto apokalyptické scény se odehrávaly na rozlehlých teritoriích, často za přihlížení míst...
Kamarádky na smrt
Do Svobodova armádního sboru v době II. světové války vstoupilo i mnoho žen, které se zbraní v ruce bojovaly rovnocenně vedle mužů. Strašlivá zkušenost je ovšem poznamenala. Mnoho z nich stále ještě žije a z jejich projevu i dnes cítíme nekonečný smutek.
Osvětimský svědek
Rudolfu Vrbovi se podařilo se spoluvězněm Alfrédem Wetzlerem v dubnu 1944 uprchnout z vyhlazovacího tábora Osvětim. Dostali se na Slovensko do Žiliny, kde sepsali podrobné svědectví o továrně na smrt. Zpráva byla propašována do Švýcarska, USA, Vatikánu, vysílala ji BBC, publikoval západní tisk. Svět se tak dozvěděl o neuvěřitelných nacist...
Animace Město trosek
Muzeum Varšavského povstání připravilo u příležitosti 66. výročí varšavského povstání animovaný film, který expresivně zachycuje zdemolovanou Varšavu po porážce povstání. Simulaci průletu nad Varšavou srovnanou se zemí vytvořli nejlepší polští programátoři v 3D technologii.
Němá barikáda
Zhlédněte desetiminutový sestřih snímku Otakara Vávry Němá barikáda. Film byl natočen podle námětu a scénáře Jana Drdy. Autor zde popsal skutečné události z pražského květnového povstání v boji o Trojský most. Dvouhodinový monumentální spektákl se však nevyhnul – a ani nemohl – dobově poplatným manipulacím.
Konference ve Wannsee - filmová ukázka
Ukázka z televizního filmu HBO, ze které mrazí, je pokusem o přesnou historickou renstrukci zlomové události II. světové války. Přesně v půlce válečného období se odehrála v zámku ve Wannsee konfernece, na které špičky ministerstvech a SS jednali o tzv. "konečném řešením židovské otázky".
Nebeští jezdci
Vrcholné dílo Jindřicha Poláka a vlastně nejlepší válečný československý film vůbec. I na uvolněný konec šedesátých let velmi odvážný snímek, byl zázrak, že se ho vůbec podařilo realizovat, vždyť přímo adoruje ideového nepřítele.
Jdi a dívej se
Krátká, ovšem krajně sugesivní ukázka z běloruského filmu Jdi a dívej se. Zobrazuje likvidaci jedné z mnoha set běloruských vesnic, které nacisté brutálně a barbarsky zničili a vypálili během operace Barbarossa. Film velmi syrově a realisticky zobrazuje hrůzy II. světové války.
Tobrúk 1941
Dokumentární pořad Milana Tomsy o bojích v Libyjské poušti, o mužích, kteří byli ochotni nasadit vlastní život za obnovení Československa, i o těch, co stáli na druhé straně.
Kaput! aneb jak Německo mlelo z posledního
Hledání ztraceného času. V roce 1945 němečtí propagandisté neměli lehkou práci. Wehrmacht ustupovala na celé čáře, říšské hospodářství se hroutilo a filmové týdeníky už dost dobře nemohly předstírat naději na obrat v průběhu války.
V Británii za vlast (1.a 2.)
V rámci pořadu Hledání ztraceného času můžete sledovat unikátní videodokument o československých letcích ve Velké Británii za II. světové války.
Tobruk - písek a kyvadlo války
Dokument o jedné z největších bitev v poušti za II. svět. války za účasti čs. vojáků. Režie T. Kaucký
Lebka
V dokumentu Ostravského studia ČT pátrá historik Mečislav Borák ze Slezské univerzity v Opavě po stopách jedné z obětí Katyňského masakru českého původu. Kdo byl muž zavražděný při masových popravách v Katyni? Stavební inženýr z Krakova nebo lékař z Třince? Neuvěřitelný osud a pohřeb až po téměř 70 letech.
- <<
- <
- 1
- >
- >>