
Živá paměť a Mezinárodní den památky obětí holokaustu
Obecně prospěšná společnost Živá paměť, pečující o české přeživší oběti nacismu a jejich vzpomínkové dědictví, si připomíná 27. leden, Mezinárodní den památky obětí holokaustu. U této příležitosti Živá paměť zpřístupňuje unikátní video archiv renomované instituce „Fortunoff Video Archive for Holocaust Testimonies“ při Yale University Library, USA a pro školy připravila výukovou pomůcku pro školy s využitím rozhovorů s pamětníky nacistické perzekuce. Živá paměť oznamuje začátek projektu „Lačho ďives“ ve prospěch romských přeživších nacismu v České republice.
Holokaust očima pamětníků
Fortunoff Video Archive patří k průkopníkům v natáčení interview metodou orální historie. Nejstarší rozhovory byly natočeny v roce 1979 a od té doby se sbírka díky vlastním aktivitám a přidruženým projektům rozrostla na téměř 4 500 interview ve 22 jazycích a nabízí více než 12 000 hodin záznamů. Více než 3 000 rozhovorů je vedeno v angličtině, najdeme zde také
17 rozhovorů vedených v českém jazyce a 163 rozhovorů ve slovenštině.
Svá svědectví archivu poskytli přeživší koncentračních a vyhlazovacích táborů, oběti nacistické perzekuce, ukrývané osoby i přihlížející, odpůrci nacismu i osvoboditelé. Několik vybraných rozhovorů s přeživšími je přístupných online na webových stránkách Fortunoff Video Archive
„Poslechněte si ukázku vyprávění paní Edith P. z bývalého Československa, která velice emotivně hovoří o věznění v koncentračním táboře v Osvětimi“ přibližuje archiv rozhovorů Pavel Voves, historik a ředitel společnosti Živá paměť a dodává: „Zážitky těch, kteří holokaust přežili, jsou důležitým pramenem naší historie.“ Archiv je k dispozici badatelům, pedagogům i široké veřejnosti. Sestřih z dalších interview ukazuje, jak holokaust ovlivnil poválečný život přeživších a jaký měl vliv na jejich děti.
Jak se k archivu připojit?
Společnost Živá paměť navázala smluvní spolupráci s Yale University Library a unikátní archiv je přístupný pouze z IP adresy kanceláře společnosti. Toto přístupové místo v Živé paměti je otevřeno v pracovní dny po dohodě. Kontaktní e-mail: info(at)zivapamet.cz
Živá paměť nabízí všem zájemcům možnost seznámení s Fortunoff Video Archive 31. 1. 2018 od 13:30 v sídle společnosti Na Poříčí 12, Praha 1. Zájemce z řad veřejnosti prosíme o registraci na e-mail: jakschova@zivapamet.cz.
Příběhy pamětníků nucené práce ve výuce
Živá paměť nabízí v současné době pro výuku na školách inovativní výukovou pomůcku s využitím video rozhovorů pamětníků nacistické perzekuce „Nucená práce 1939-1945. Příběhy pamětníků ve výuce“
Platforma představuje moderní výukovou pomůcku pro učitele dějepisu a společenských věd, kterou mohou využívat při výuce moderních dějin. Věnuje se především období druhé světové války, s tematickým zaměřením na nucenou a tzv. otrockou práci, s přesahem do poválečného období, především do roku 1968, kdy někteří pamětníci reflektují události související s okupací tehdejšího Československa armádami Varšavské smlouvy. Výukové materiály jsou postaveny na sedmi krátkých životopisných filmech.
Bedřich Blasko, přeživší vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, jehož životní příběh je didakticky zpracován v online výukové platformě, vzpomíná: „Musím vám říct, že já jsem prožil ty dny v Osvětimi v takovým stavu, v takovým mírným jako šoku, jo? Protože to bylo prostě naprosto otřesný, když si uvědomíte, že dopoledne jsme vystoupili z vlaku a v pět hodin odpoledne se z těch krematorií, o kterých jsme nevěděli samozřejmě zpočátku, že to jsou krematoria, začal valit černej dým a že tam zahynulo z toho našeho transportu, já nevím, tři tisíce lidí, že nás zůstalo 300 nebo 700.“
Výsledky své práce si uživatelé mohou v online prostředí pod svým profilem ukládat, tisknout nebo přímo prezentovat. Šárka Jarská, koordinátorka projektu dále uvádí: „Součástí platformy je rovněž informační film o nucené práci v evropském kontextu a o jejím odškodnění, který žákům usnadní zasazení osobních příběhů do historického rámce.“
Živá paměť nabízí učitelům a pedagogickým pracovníkům celodenní akreditované vzdělávací semináře k tématu nucené práce za 2. světové války, v jejichž rámci pedagogy naučí s online platformou efektivně pracovat.
Projekt Lačho ďives
V minulém roce Živá paměť uspěla v mezinárodním grantovém řízení zaměřeném na přímou pomoc romským přeživším nacismu a připomínku romského holokaustu s názvem Latscho Diwes (romsky „dobrý den“) německé nadace Připomínka, odpovědnost a budoucnost. Projekt v České republice oficiálně začal 15. 1. 2018 a bude trvat 22 měsíců. Na základě mnohaletých zkušeností s přímou pomocí obětem nacismu podpoří Živá paměť přibližně 200 romských přeživších nacismu žijících v České republice. Koordinátorka projektu Viola Jakschová uvádí: “Chceme rovněž vnést do veřejného prostoru téma důstojné připomínky genocidy Romů během 2. světové války. V rámci projektu uspořádáme soutěž pro studenty vysokých ško uměleckého směru. Vítězná díla (hudební, výtvarná či literární) budou slavnostně prezentována na veřejném místě v Praze za účasti významných hostů a romských přeživších nacismu či jejich potomků.”
Obecně prospěšná společnost Živá paměť byla založena pracovníky Kanceláře pro oběti nacismu Česko-německého fondu budoucnosti v prosinci roku 2003 s cílem:
● pečovat o společný odkaz osob pronásledovaných totalitními režimy a rozvíjet s tím
související informační, vzdělávací a dokumentační činnost
● poskytovat poradenské a asistenční služby osobám pronásledovaným totalitními
režimy, zejména nacionálním socialismem
● zprostředkovat dialog mezi mladou generací a posledními žijícími svědky nacistického pronásledování
Kontakt:
Mgr. Šárka Jarská, Ph.D., e-mail: jarska(at)zivapamet.cz, tel.: +420 601 328 118
Mgr. Pavel Voves, email: voves@zivapamet.cz, tel.: +420 224 872 737
Mgr. Viola Jakschová, e-mail: jakschova(at)zivapamet.cz, tel.: +420 224 872 750
www.zivapamet.cz www.facebook.com/zivapametOPS