Moderní-Dějiny.cz

Workshop v DOXu pro pedagogy 2. stupně ZŠ a SŠ k výstavě HAVEL

Publikováno: 15.11.2016, Aktualizováno: 19.11.2016 14:14
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

V rámci projektu Škola v DOXu / DOX ve škole nabízíme školám a pedagogům metodiku využití galerijních animačních programů ve výuce – umíme bezpečně otevírat nebezpečná témata jako diskriminace, kreativita, svoboda, média, demokracie, občanství, lidská práva, chudoba ad. Projekt obsahuje 2 workshopy, které jsou spojeny vždy s konkrétní výstavou a vedeny zkušenými lektory. Poskytneme vám inspiraci, podněty a materiály k následné práci ve výuce, katalog k vybrané výstavě a vzdělávací program pro Vaši skupinu ZDARMA. 

Workshop v DOXu pro pedagogy 2. stupně ZŠ a SŠ k výstavě HAVEL

Projekt je určen učitelům předmětů občanská výchova / základy společenských věd, dějepis, český jazyk, výtvarná výchova, mediální výchova, zeměpis, příp. VŠ studentům (blízkých) oborů.

9.30 – 10h
Registrace účastníků

10 – 12h
PROGRAM
Vzdělávací program k výstavě HAVEL.
Výstava u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla představí fotografie Bohdana Holomíčka a Tomkiho Němce. Spektrum velkoformátových i menších fotografií doplní dosud nezveřejněné filmové záznamy ze života Václava Havla, jejichž autorem je dokumentarista Petr Jančárek.

Výstava HAVEL je příležitostí zamyslet se nad světem kolem nás z jiné perspektivy. Nakolik může být v tomto směru pro nás inspirativní příběh Václava Havla? Nakolik je ve výstavě skutečný a nakolik sledujeme dokument o autorech fotografií a filmu?

V rámci vzdělávacího programu si rozdělíme to, jak vnímáme a posuzujeme zachycení reality, na tři kategorie: dokument – fikce – program. Dokument chápeme jako záznam skutečnosti; přináší nám zprávu o světě. Fikce naopak vytváří nové světy, byť využívá těch skutečných a může nás vést až na hranice lidské představivosti. A nakonec program zastupuje strukturované informace a jeho úkolem může být nejen informovat (např. program nějaké akce), ale právě i ovlivňovat to, co děláme (např. politický program). Všechny tři kategorie se prolínají a naše schopnost mezi nimi rozlišovat dodává jedné a té samé „skutečnosti“ naprosto odlišnou váhu. Kult osobnosti vs. morální autorita.

12 – 12:30h
Občerstvení

12:30 – 14h
Morální autorita vs. mediální obraz a kult osobnosti
Přednáška novináře a spisovatele Daniela Kaisera s následnou diskusí

Zůstává Václav Havel morální autoritou, i když z něho a z jeho příběhu odloupneme kult osobnosti? Co vše utváří mediální obraz osobnosti? Jak přistupovat k člověku, jehož politická dráha byla známa z ustáleného mediálního podání, a jak po zjištění, co vše bylo jinak?

Přednáška bude prezentovat tři až čtyři konkrétní příklady, kdy se realita lišila od tradovaného obrazu. Nepůjde však o zmenšování celkového výkonu Václava Havla, nýbrž o jeho polidštění jiným než černobílým viděním světa.

Daniel Kaiser je redaktor týdeníku Echo, který spoluzaložil se skupinou redaktorů Lidových novin poté, co deník koupil Andrej Babiš. Autor dvoudílného politického životopisu Václava Havla: Disident (2009) a Prezident (2014). V 90. letech ještě jako student na částečný úvazek v prezidentské kanceláři.

14 – 14.15h
Krátké občerstvení

14.15 – 15h
Závěrečná diskuse a hodnocení
Společně budeme reflektovat materiál výstavy a pokusíme se najít možnosti, jak pracovat s výstavou dále ve školní třídě. V ideálním případě vznikne soubor nápadů a inspirací určený ke sdílení, případně připojíme postupy, které známe ze školního prostředí my.

Zaregistrujte se zde.

Vhodné zejména pro výuku OV/ZSV, VV, D, ČJ (2. stupeň ZŠ a SŠ).

Více informací o projektu:

Jiří Raiterman
jiri@dox.cz
295 568 104

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XIV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.2.2023 15:17 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XIV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, vyhlašujeme XIV. ročník mezinárodní soutěže Eustory pro středoškoláky. Téma letošního ročníku zní: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jed...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2023 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT