Moderní-Dějiny.cz

Výstava SPOLU – PROTI SOBĚ?

Publikováno: 23.11.2011, Aktualizováno: 19.3.2012 14:53

Putovní výstavu o událostech roku 1968 v Československu a Polsku vytvořilo Občanské sdružení PANT ve spolupráci s varšavským Instytutem Pamięci Narodowej jako součást projektu „Z periferie impéria do svobodné Evropy aneb proměny českých a polských vztahů k Rusku v novodobých dějinách“. Je určena žákům a studentům českých základních i středních škol.

Výstava SPOLU – PROTI SOBĚ?

Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra.

Vernisáž a první veřejná prezentace výstavy proběhla za účasti zátupců obce, ČŠI, Archivu města Ostravy na Gymnáziu Olgy Havlové 22. listopadu 2011. V následujících měsících bude postupně instalována v dalších školách regionu a česko-polského příhraničí.

Výstava obsahuje deset panelů k událostem dramatického roku 1968 v ČSSR a PLR.

K výstavě jsou pro žáky a studenty připraveny pracovní listy s otázkami a úkoly k textům, fotografiím, anekdotám a dalším pramenům, které jsou na jednotlivých panelech publikovány.

Učitelé obdrží katalog výstavy s kompletními texty jednotlivých panelů, pracovními listy k výstavě pro studenty a DVD s výukovými materiály k roku 1968 (další pracovní listy k tématu, výukové prezentace, prameny).

Proč jsme zvolili právě toto téma?

Jako jeden z momentů společného historického „prolnutí v čase a prostoru“ jsme zvolili československé a polské události dramatického roku 1968. Oba dva komunistické režimy se tehdy ocitly na jedné z dějinných křižovatek. Reformní proces v ČSSR vedl k nečekaným a dříve nemyslitelným změnám v samotné straně, k postupné liberalizaci, živené nadějemi a očekáváním většiny obyvatel, až k fatálnímu dni vojenské intervence vojsk Varšavské smlouvy, celospolečenskému krutému procitnutí a nástupu normalizace. Představitelé polského komunistického režimu byli ve stejném roce také konfrontováni s liberálními požadavky studentů a intelektuálů, mnohdy inspirovanými československými událostmi. Na rozdíl od svých českých soudruhů však udrželi události v Polsku „pod kontrolou“, zasáhli tvrdě proti názorové opozici doma v Polsku, podporovali výrazně vojenský zásah proti „kontrarevoluci“ v ČSSR a nakonec se na této ostudné akci sami vojensky podíleli. Byla to rána pro všechny svobodomyslné občany obou států, jejichž režimy zůstaly totalitní. Protestní sebeupálení Ryszarda Siwce v Polsku, Jana Palacha, Jana Zajíce a Evžena Plocka v Československu byla tragickým epilogem, protestem proti nekompromisnímu násilí, pokusem probudit lidi z všudypřítomné beznaděje.    To vše jsme se rozhodli v kostce sdělit studentům na obou stranách hranice ve formě putovní výstavy.

Reportáž České televize: Odpolední události, 26. 11. 2011 (v čase 21:35 - 23:30)

O všech aktivitách PANTu v rámci projektu „Z periferie impéria do svobodné Evropy aneb proměny českých a polských vztahů k Rusku v novodobých dějinách“ si přeštěte na stránkách Česko-polského fóra

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

28.3.

Nabízíme vaší škole výstavu o roce 1968

Máte zájem seznámit své žáky a studenty s přelomovým rokem 1968 v Československu a Polsku netradiční formou? O...
24.11.

Fotogalerie Výstava "Spolu - proti sobě?" o událostech roku 1968 v ČSSR a PLR

Putovní výstavu o událostech roku 1968 v Československu a Polsku vytvořilo Občanské sdružení PANT ve spoluprác...
17.10.

Zvláštní výprava na jih - intervence 1968 ve vzpomínkách polských důstojníků

Text analyzuje výpovědi polských důstojníků, kteří se účastnili v roce 1968 intervence vojsk aršavské smlouvy ...
14.1.

Kufr s nejnovější historií - Poláci spustili partnerský portál Moderních dějin

Na začátku ledna 2011 polští přátelé ze vzdělávacího oddělení Institutu paměti národa ve Varšavě spustili po r...
19.8.

Maciej Ruczaj: Pochodeň

HN.IHNED.CZ - Zítra kolem oběda bude před sídlem Ústavu pro studium totalitních režimů na pražském Žižkově živ...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT