Výstava SPOLU – PROTI SOBĚ?
Putovní výstavu o událostech roku 1968 v Československu a Polsku vytvořilo Občanské sdružení PANT ve spolupráci s varšavským Instytutem Pamięci Narodowej jako součást projektu „Z periferie impéria do svobodné Evropy aneb proměny českých a polských vztahů k Rusku v novodobých dějinách“. Je určena žákům a studentům českých základních i středních škol.
Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra.
Vernisáž a první veřejná prezentace výstavy proběhla za účasti zátupců obce, ČŠI, Archivu města Ostravy na Gymnáziu Olgy Havlové 22. listopadu 2011. V následujících měsících bude postupně instalována v dalších školách regionu a česko-polského příhraničí.
Výstava obsahuje deset panelů k událostem dramatického roku 1968 v ČSSR a PLR.
K výstavě jsou pro žáky a studenty připraveny pracovní listy s otázkami a úkoly k textům, fotografiím, anekdotám a dalším pramenům, které jsou na jednotlivých panelech publikovány.
Učitelé obdrží katalog výstavy s kompletními texty jednotlivých panelů, pracovními listy k výstavě pro studenty a DVD s výukovými materiály k roku 1968 (další pracovní listy k tématu, výukové prezentace, prameny).
Proč jsme zvolili právě toto téma?
Jako jeden z momentů společného historického „prolnutí v čase a prostoru“ jsme zvolili československé a polské události dramatického roku 1968. Oba dva komunistické režimy se tehdy ocitly na jedné z dějinných křižovatek. Reformní proces v ČSSR vedl k nečekaným a dříve nemyslitelným změnám v samotné straně, k postupné liberalizaci, živené nadějemi a očekáváním většiny obyvatel, až k fatálnímu dni vojenské intervence vojsk Varšavské smlouvy, celospolečenskému krutému procitnutí a nástupu normalizace. Představitelé polského komunistického režimu byli ve stejném roce také konfrontováni s liberálními požadavky studentů a intelektuálů, mnohdy inspirovanými československými událostmi. Na rozdíl od svých českých soudruhů však udrželi události v Polsku „pod kontrolou“, zasáhli tvrdě proti názorové opozici doma v Polsku, podporovali výrazně vojenský zásah proti „kontrarevoluci“ v ČSSR a nakonec se na této ostudné akci sami vojensky podíleli. Byla to rána pro všechny svobodomyslné občany obou států, jejichž režimy zůstaly totalitní. Protestní sebeupálení Ryszarda Siwce v Polsku, Jana Palacha, Jana Zajíce a Evžena Plocka v Československu byla tragickým epilogem, protestem proti nekompromisnímu násilí, pokusem probudit lidi z všudypřítomné beznaděje. To vše jsme se rozhodli v kostce sdělit studentům na obou stranách hranice ve formě putovní výstavy.
Reportáž České televize: Odpolední události, 26. 11. 2011 (v čase 21:35 - 23:30)
Související články
- Nabízíme vaší škole výstavu o roce 1968 (28.3.2012)
- Fotogalerie Výstava "Spolu - proti sobě?" o událostech roku 1968 v ČSSR a PLR (24.11.2011)
- Zvláštní výprava na jih - intervence 1968 ve vzpomínkách polských důstojníků (17.10.2011)
- Kufr s nejnovější historií - Poláci spustili partnerský portál Moderních dějin (14.1.2011)
- Maciej Ruczaj: Pochodeň (19.8.2010)