Moderní-Dějiny.cz

Ve Varšavě se konala mezinárodní konference věnovaná připomínce II. světové války a vzdělávání

Publikováno: 28.4.2015, Aktualizováno: 4.5.2015 18:54

Pod záštitou polského ministerstva školství se ve dnech 27. a 28. dubna 2015 konala ve Varšavě mezinárodní konference, jejímž záměrem bylo přiblížit, jakou roli dnes sehrává obraz II. světové války v současné společnosti.

Ve Varšavě se konala mezinárodní konference věnovaná připomínce II. světové války a vzdělávání

Oficiální název dvoudenní konference zněl II. světová válka – připomínání a vzdělávání za mír. Hlavními organizátory akce byly dvě významné polské instituce tj. Dům setkání s historií (Dom Spotkań z Historią: DSH) a Varšavské centrum pro rozvoj společenskovědního vzdělávání (Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń: WCIES).

První konferenční den, proběhl ve Varšavském centru pro rozvoj společenskovědního vzdělávání - WCIES. Konferenci oficiálně zahájili ředitel WCIES Arkadiusz Walczak a ředitel DSH Piotr Jakubowski. Prof. Paweł Machcewicz poté představil projekt nově budovaného a velkolepě pojatého Muzeum II. světové války v Gdaňsku. Následovala diskuze o roli muzeí ve vzdělávání a různých narativech o II. světové válce.

Diskuzní panel moderovala polská novinářka působící v Lucembursku Gabriele Lesserová. Nicolas Vanderpeet přiblížil aktivity Imperial War Museum v Londýně. Alicja Białecká představila nové projekty a plány Státního muzea Auschwitz-Birkenau. Alex Dancyg zastupoval Yad Vashem z Jeruzaléma vysvětlil filosofii společných výměnných pobytů polské a izraelské mládeže. Florian Dierl z Dokumentačního centra Norimberského shromaždiště NSDAP prezentoval činnost své vysílající organizace. Anna Ziarkowská charakterizovala aktivity DSH. Po obědě proběhl diskuzní panel mapující obraz II. světové války ve výuce, v dějepisných učebnicích a školním kurikulu. Diskuzi moderoval Jan Wróbel. Složitost vztahu současné izraelské společnosti k Šoa popsal Alex Dancyg. Gauthier Graslin popsal situaci ve francouzském školství. Elena Gabrielová měla nejednoduchou pozici, protože obhajovala ruský přístup k výuce druhé světové války. Robert Szuchta kriticky vyhodnotil situaci v polském školství a připomněl, že vlivu školy na formování představy jednotlivců jsou omezené a někdy přeceňované. Manfred Mack v projevu proneseném v polštině nastínil zajímavé otázky ve vztahu polských a německých dějin. Gábor Antos se pokusil popsat situaci v Maďarsku. Marcel Mahdal přiblížil problémy a limity výuky o druhé světové válce v každodenní školní praxi. Ian Maycock mluvil o komplikovanosti výuky národních dějin za II. světové války za stavu pestré multikulturní situaci a připomněl, že přestože Británie válku vyhrála, tak ji to finančně zruinovalo a přišla o impérium.

Součástí konference byla i vzpomínková akce v Zahradě spravedlivých. Mezi vyznamenané patřil sovětský generál Petro Hryhorenko, který protestoval proti sovětské zvůli proti Krymským Tatarům. Hassan Mazhar jako jediný otomanský úředník vystoupil proti turecké genocidě proti Arménům. A třetím vyznamenaným byl Nelson Mandela, který se bojoval proti apartheidu. Vyznamenaným byly odhaleny pamětní desky a jejich jménem vysázeny stromy. Vzpomínková ceremonie se konala v parku Generála Jana Tomasze „Jur” Gorzechowského. Slavnostní atmosféru umocnil skvělý jazzový koncert pianisty Gaetana Liguoriho.

Druhý den konference pokračovala v centru DSH a pozornost se věnovala image II. světové války v evropském historickém diskurzu a kolektivní paměti. Panel s historiky moderoval Mateusz Fałkowski. Maďarsko zastupoval Prof. Csaba Gy. Kiss, Prof. Paul Gradvohl reprezentoval francouzské historiky, Prof. Angelo d’Orsi italské a Prof. Piotr Tadeusz Kwiatkowski polské akademiky, z Německa dorazil Stephan Lehnstaedt, PhD a Oldřich Tůma, PhD reprezentoval český pohled. Dušan Segeš, PhD zprostředkoval slovenský narativ.
Po obědě proběhl diskuzní panel pojednávající o zobrazování války v nových dokumentech a televizních seriálech. Diskuzi s tvůrci Wandou Kościackou, Robertem Glińskim a Janem Hryniakem moderoval Arkadiusz Walczak. Konferenci uzavřela projekce dokumentárních filmů Stones for the Rampart (Kamienie na Szaniec) režiséra Roberta Glinského. Následoval film Days of Honour (Czas Honoru) režiséra Jana Hryniaka. Celou konferenci uzavřel dokument Battle of Warsaw (Bitwa o Warszawę) režisérky Wandy Kościacké.

Partnerskými organizacemi bylo České centrum a Slovenský institut.

V příloze článku naleznete program konference v angličtině a fotogalerii z průběhu konference.

Více informací najdete na domovských stránkách pořadatelských organizací: www.wcies.edu.pl, www.dsh.waw.pl

Přílohy

pdf
Program konference
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 0,67 MB | Stáhnout soubor...

Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT