Srpen s Pamětí národa
Nabízíme vám přehled srpnových akcí Paměti Národa. Když se ptáme pamětníků, co dělali v noci z 20. na 21. srpna 1968 a v nejbližších následujících dnech, skoro každý si něco vybaví – někdo se třeba v noci vracel z rande, jiný zrovna přijel z dovolené, sloužili na vojně, trávili léto na chalupě...
A často se ukazuje, že pamětníky ony osudné srpnové dny výrazně poznamenaly, ovlivnily jejich přemýšlení a jednání na dlouhá léta dopředu. V době 50. výročí začátku sovětské okupace vám přinášíme řadu vzpomínek na srpen 1968. Můžete je poslouchat v pořadu Příběhy 20. století, můžete se přijít podívat na výstavu v pražských Dejvicích nebo na besedu v Hradci Králové. V srpnu vás také pozveme do divadla nebo k nahlédnutí do naší výroční zprávy.
Krásný srpen přeje
Kristýna Bardová
koordinátorka Klubu přátel Paměti národa
Sovětská okupace, jeden z určujících momentů života
Všechny srpnové pořady z cyklu Příběhy 20. století věnujeme padesátému výročí počátku sovětské okupace Československa. První díl k roku 1968 připravil Adam Drda a uslyšíte v něm Pavla Landovského, Petra „Kima” Maišaidra, Josefa Hasince a Jiřího Koldu. Příběhy 20. století vysílá každou neděli po 20. hod. ČRo Plus, v repríze je můžete slyšet na Radiožurnálu, a to v sobotu od 21 hod. Všechny odvysílané díly najdete také v audioarchivu.
Poslechněte si Příběhy 20. století
Paměť národa '68
Zveme vás na výstavu „Paměť národa '68”. Prohlédnout si ji můžete od 15. srpna do 4. září v Dejvické ulici v Praze 6. Vypráví nejen o srpnových dnech, ale i o období pražského jara, prověrkách i omezování svobody za normalizace. A pokud se s námi budete chtít na Dejvické potkat a dozvědět se o výstavě a příbězích více, jste srdečně zváni 21. srpna od 13 hod. na slavnostní vernisáž a také na přednášku s promítáním, která se koná 23. srpna od 18 hod.
Více informací o výstavě
Dismančata pro nás zahrají o I. M. Jirousovi a dětech z Terezína
Zveme vás na dvě divadelní představení v jednom večeru, a to v úterý 16. října od 18 hod. do Velkého sálu divadla Minor, které pro přátele Paměti národa zahraje Dismanův rozhlasový dětský soubor. Uvidíte představení „Do velké krajiny Dudédu” sestavené z básní, pohádek a dopisů, které psal Ivan M. Jirous svým dcerám ve vězení, a scénickou koláž z dopisů, časopisů, básní a deníků dětí vězněných za 2. světové války v Terezíně „… a bolelo nebe”. V pořadu si také popovídáme s lidmi, kteří obrazy z her sami prožili. Vstupenky za 120 korun si rezervujte zde, nebo je od 15. září můžete zakoupit na pokladně divadla. Tak přijďte – ať už se svými dětmi, nebo s přáteli a blízkými. Představení je totiž pro všechny věkové kategorie.
Rezervujte si vstupenky
Paměť národa roste – jen se podívejte do naší výroční zprávy
Neustále natáčíme pamětníky, loni jsme pořídili 702 nahrávek a stále hledáme nové cesty, jak jejich příběhy a zkušenosti s totalitami a válkou předávat. Skvělou zprávou je, že roste komunita lidí, kteří při nás stojí a pomáhají nám. Naše aktivity jsou díky tomu z 58 % placeny ze soukromých darů. Taková podpora nás na jednu stranu zavazuje, na druhou dává svobodu a nezávislost na politicích. Díky za to patří všem, kteří nám přispívají, ať už milionovými dary, nebo stokorunou.
Přečtěte si výroční zprávu
Rok '68 ve Východních Čechách
Josef Krám v roce 1968 spolupracoval se Svobodným vysílačem Podorlicko, který šířil éterem svobodný rozhlas. Na ilegální vysílání i na problémy, které mu přineslo vystavení fotografií, které pořídil během invaze, bude vzpomínat 10. září od 17 hod. ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové. Přijďte si s ním popovídat.
Dozvědět víc
V srpnu vás zveme na:
Výstavu „Paměť národa: ANO/NE” do 30. 8., Stændertorvet, Roskilde, Dánsko
Výstavu „Paměť národa Zlínského kraje” do 26. 8., Masarykovo náměstí, Rožnově pod Radhoštěm
Výstavu „Paměť národa Olomouckého kraje” do 28. 8., Masarykovo náměstí, Jeseník
Výstavu „Paměť národa'68” 15. 8. – 4. 9., Dejvická ulice, Praha 6