Soutěž EUSTORY se blíží do finále!
Milí studenti, učitelé a příznivci EUSTORY, vyvrcholení VII. ročníku mezinárodní dějepisné soutěže se blíží. Z necelé stovka přihlášených soutěžících nakonec 53 v termínu odevzalo práci, která splňovala podmínky uvedené v pravidlech. Nyní hodnotí odborná komise pedagogů a historiků soutěžní práce a v únoru se mohou vítězové těšit na slavnostní ceremoniál a předání cen.
Všem soutěžícím děkujeme za snahu a úsilí, které při vyhledávání či zpracovávání pramenů, samotném psaní i finální úpravě svých prací vyvinuli. Stejně tak si vážíme cenné pomoci a rad jejich učitelů, bez nichž by bylo bádání a sepisování jistě o poznání náročnější!
Do sedmého ročníku EUSTORY se přihlásila téměř stovka soutěžících, padesát tři z nich nakonec v termínu (do 1. listopadu 2013) odevzalo soutěžní práci, která splňovala podmínky uvedené v pravidlech (autoři jsou studenti středních škol, kteří v roce jejího vyhlášení nejsou starší 20 let, úkolem bylo vytvořit práci v rozsahu 10-30 stran textu na stanovené téma, individuálně nebo ve skupině do pěti osob). Práce rovněž musely naplnit téma tohoto ročníku „Také místa mají svou paměť“.
Během prosince 2013 a ledna 2014 hodnotí odborná komise pedagogů a historiků soutěžní práce podle jednotných kritérií. Členové hodnotící komise:
Mgr. Tomáš Bursík - historik, Archiv bezpečnostních složek, vedoucí Oddělení pro naplňování zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu
Mgr. Jana Horáková - Slezské zemské muzeum, vedoucí Památníku II. světové války v Hrabyni
Mgr. Milan Hes Ph.D. - středoškolský učitel, historik, didaktik dějepisu, člen České asociace orální historie, spolupracovník centra Malach, autor literatury faktu, přispěvatel portálu Moderní dějiny.cz
Mgr. Andrea Kantorová - středoškolská učitelka dějepisu, organizátorka školních soutěží zaměřených na orální historii
Mgr. Ondřej Kolář, Ph.D. - Slezské zemské muzeum, kurátor Památníku II. světové války, přispěvatel portálu Moderní dějiny.cz
Mgr. Miroslava Ludvíková – dřívější vedoucí Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze, v současnosti na stáži v historickém institutu v italské Modeně, přispěvatelka portálu Moderní dějiny.cz
Mgr. Marcel Mahdal - středoškolský pedagog, redaktor vzdělávacího portálu Moderní dějiny.cz
Mgr. Svatava Kučíková - středoškolská učitelka a odpovědná redaktorka vydavatelství Region, redaktorka vzdělávacího portálu Moderní dějiny.cz
Mgr. Vojtěch Vlček – středoškolský a vysokoškolský pedagog, historik, člen Vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů
Mgr. Jiří Sankot – pedagog, archivář, popularizátor historie, přispěvatel portálu Moderní dějiny.cz
Každou práci hodnotí dva hodnotitelé, přidělují body do tabulky, v níž se posuzují tyto obsahové parametry (max. 20 bodů): původnost tématu, myšlenková úroveň, vnitřní soudržnost, samostatnost zpracování / práce s pramenným materiálem / schopnost zasazení tématu do obecných souvislostí, znalost literatury k tématu / stanovení a sledování cíle, celkový přínos práce.
Zároveň jsou hodnocena také formální kritéria (max. 12 bodů): poznámkový aparát, vhodnost příloh a jejich využití / přehledně zpracovaný seznam literatury a pramenů / kompozice (úvod, stať, závěr), formální zpracování, rozsah / stylistická a jazyková úroveň. Maximální počet, který může soutěžící získat, je tedy 32 bodů. Každý hodnotitel kromě hodnotící tabulky připojuje rovněž stručné slovní hodnocení dané práce. K pořadí nejlepších prací vzešlých od hodnotitelů se navíc vyjádří profesionální historici partnerských institucí z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Autory deseti nejlépe hodnocených prací pozveme i s jejich pedagogy na slavnostní závěrečný ceremoniál s vyhlášením nejlepších prací a ocenění vítězů. Ten proběhne za účasti ministra školství, zástupců akademické historické obce, učitelů dějepisu a organizátorů v únoru 2014 v Praze.
Autoři tří nejlepších prací, které vybere odborná nezávislá komise, budou oceněni dotykovým tabletem a řadou knižních cen. Autoři deseti nejlepších prací obdrží knižní ceny sponzorů soutěže EUSTORY: Barrister&Principal, Dějiny a současnost, Nakladatelství CLIO, Nakladatelství Lidové noviny, CPress, Radioservis, Mladá fronta, Nakladatelství EPOCHA, Ústav pro studium totalitních režimů, Academia.
Kromě hlavních cen EUSTORY bude udělena rovněž Cena revue Dějiny a současnost za nejlepší literárně zpracovanou soutěžní práci. Během slavnostního ceremoniálu bude také udělena Cena Evy Vláhové za nejzdařilejší práce reflektující období 50. let 20. století v komunistickém Československu, jejíž laureáti budou vybíráni ze soutěžících EUSTORY a také nedávno vyhodnocené soutěže Příběhy 20. století, které PANT spoluorganizoval s přáteli z Post Bellum.
Deset učitelů, jejichž studenti se umístí do desátého místa, získají od partnera národního kola soutěže kulturně historické revue Dějiny a současnost roční předplatné a knižní ceny našich partnerů.