Seminář "Nucená práce 1939-1945" v Liberci
Živá paměť, o. p. s. zve učitele na seminář on-line výukové platformy "Nucená práce 1939-1945. Příběhy pamětníků ve výuce" v Liberci. Pomůcka umožní učiteli zapojit studenty do poznávání dějin na základě svědectví pamětníků a dokumentů. Lektory jsou Šárka Jarská a Viola Jakschová.
Liberec, Katedra historie TU v Liberci, Komenského 314/, čtvrtek 14. 6. 2018
Lektoři: Mgr. Šárka Jarská, Ph.D., Mgr. Viola Jakschová
Platba: účast na semináři je bezplatná. Můžeme Vám rovněž uhradit jízdné na místo konání semináře a zpět. Uveďte, prosím, tuto skutečnost do přihlašovacího formuláře.
Přihlašovací formulář najdete ZDE
Všchny informace najdete v pozvánkách v přílohách pod článkem. Vlastní notebook není nutný, učebny jsou vybaveny počítači.
Organizátor: Živá paměť, o. p. s.
Účastníci semináře obdrží Osvědčení o absolvování semináře - seminář je akreditován MŠMT (č.j. MŠMT-26156/2015-1-813).
Pozvánku s přihlašovacími formuláři najdete v příloze článku.
OBSAH ONLINE VÝUKOVÉ PLATFORMY „Nucená práce 1939–1945. Příběhy pamětníků ve výuce“
Platforma představuje moderní výukovou pomůcku pro učitele dějepisu a společenských věd, kterou mohou využívat při výuce moderních dějin. Věnuje se především období druhé světové války, s tematickým zaměřením na nucenou a tzv. otrockou práci, s přesahem do poválečného období, především do roku 1968, kdy někteří pamětníci reflektují události související s okupací tehdejšího Československa armádami Varšavské smlouvy.
Výukové materiály jsou postaveny na sedmi krátkých životopisných filmech (cca 25 minut), sestavených z osobních výpovědí pamětníků. Pamětníci reprezentují hlavní skupiny obětí nucené práce v českých zemích v letech 1939–1945 (vězně koncentračních táborů i civilní nuceně nasazené). Každý film je doplněn o jedinečné dobové dokumenty, fotografie a sérii úkolů pro práci s filmem. Při práci s platformou mohou žáci a studenti využívat on-line informační texty, lexikon a podrobnou časovou osu událostí k tématu druhé světové války a nucené práce. Součástí platformy je rovněž dokumentární film o nucené práci a o jejím odškodnění, který studentům usnadní zasazení osobních příběhů do historického kontextu.
Výuková platforma je dostupná zdarma na www.nucenaprace.cz. Výsledky své práce si uživatelé mohou v online prostředí pod svým profilem ukládat, tisknout nebo přímo prezentovat. Učitelé mohou zakládat profily pro své žáky, vytvářet studijní skupiny a sledovat výsledky práce svých žáků přímo pod svým profilem.
CÍLOVÁ SKUPINA
Cílovou skupinou jsou žáci vyšších ročníků druhého stupně základních škol, středních škol, gymnázií, pedagogických škol a studenti pedagogických fakult na univerzitách.
VYUŽITÍ VE VÝUCE
Výuková platforma najde díky širokému záběru témat, která pamětníci v rozhovorech zmiňují, využití nejen ve výuce dějepisu, ale také v dalších předmětech jako základy společenských věd, literatura, etika, občanská nauka a výchova nebo anglický jazyk. Jeden z rozhovorů je veden v angličtině, rovněž část doprovodných materiálů je v tomto případě anglicky. Tyto materiály jsou tak připraveny pro učitele, kteří chtějí propojit výuku anglického jazyka s tématem moderních dějin. Platforma je využitelná jak v běžné výuce, tak v projektovém vyučování a dějepisných seminářích.
MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE
Naším hlavním projektovým partnerem, který má dlouholeté zkušenosti s přípravou obdobných materiálů v Německu, bylo Centrum pro digitální systémy (CeDiS) Svobodné univerzity v Berlíně. CeDiS připravilo technické řešení platformy a zároveň poskytlo odborné poradenství při tvorbě výukových materiálů. Z české strany se na projektu podíleli vedle Živé paměti také odborníci z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, didaktici a pedagogové z praxe. S podporou těchto pedagogů jsme mohli platformu otestovat přímo ve výuce a získat tak důležitou zpětnou vazbu pro vylepšení jejího obsahu a funkčních prvků. Projekt byl realizován za finančního přispění berlínské nadace Připomínka, odpovědnost a budoucnost (Erinnerung, Verantwortung und Zukunft, EVZ).
AKREDITOVANÉ SEMINÁŘE
Od května 2016 nabízí Živá paměť učitelům a pedagogickým pracovníkům celodenní akreditované odborné semináře k tématu nucené práce za 2. světové války, v jejichž rámci pedagogy naučí s online platformou efektivně pracovat. Semináře se konají v Praze a jednotlivých regionech ČR. Jsou akreditovány MŠMT (č.j. MSMT-26156/2015-1-813) a účastníci obdrží osvědčení o absolvování semináře.
Termíny konání seminářů najdete na webových stránkách Živé paměti (www.zivapamet.cz) a na stránkách www.moderni-dejiny.cz.
SEŠIT PRO UČITELE
Výuková platforma je od 4. května 2016 dostupná online na webových stránkách www.nucenaprace.cz. Online verzi doprovází tištěný sešit pro učitele, který je průvodcem online výukovými materiály. Nabízí informační texty, odborné studie, didaktické komentáře a modely využití platformy ve výuce. Sešit pro učitele obdrží účastníci vzdělávacích seminářů nebo Vám ho můžeme na požádání zaslat poštou. Od září 2016 bude sešit rovněž ke stažení na webových stránkách výukové platformy www.nucenaprace.cz.
Více informací Vám rádi poskytneme na e-mailové adrese jarska@zivapamet.cz nebo na telefonním čísle 601 328 118.