Moderní-Dějiny.cz

Rozhovor s Petrem Robejškem pro Moderní dějiny

Publikováno: 27.11.2012, Aktualizováno: 3.12.2012 11:20
Rubrika(y): Rozhovory

„Všechno sice již bylo řečeno, ale ještě ne všemi.“ S politologem Petrem Robejškem o německé historické vině, odpuštění a Lidicích.

Rozhovor s Petrem Robejškem pro Moderní dějiny

Co říkáte na gesto německého prezidenta Gaucka, který byl nedávno v Lidicích, omlouval se za německou  vinu a vyjádřil obdiv českým parašutistům?
Já myslím, že to myslel upřímně, ale s odstupem viděno je to jeden z celé řady výroků. Podivné mi připadá, že pravděpodobně i děti dětí současné německé generace budou slavit stoleté výročí ukončení války. Úplně nechápu proč, protože již všechno bylo mnohokráte a v různých variacích řečeno; že je třeba se poučit, že se nic takového nesmí opakovat a tak podobně. Oživování válečného tématu je nesporně v zájmu ostatních evropských vlád, které tak mohou Německo opakovaně morálně vydírat; vidíme to konečně i v průběhu eurokrize. Jistý, řekněme pedagogicko-mocenský, zájem na udržení životnosti válečného tématu má i německá politická třída sama.

Takže německá historická vina není otázkou třech generací, jak někteří historici tvrdí?
Kdosi chytrý řekl:  „Všechno sice již bylo řečeno, ale ještě ne všemi.“ To znamená, že každý, kdo na sebe trochu drží „musí“ přidat svou trošku do mlýna. A z toho plyne onen nekonečný proud sypání si popela na hlavu. Vnímání historické viny Německa sice bude pomalu slábnout a utichat, ale vzhledem ke zmíněnému zájmu na jejím udržení, zůstane ještě dlouho zachováno. Zajímalo by mě, jak budou vzpomínkové slavnosti vypadat, až bude rok 1945 tak vzdálený jako dnes třeba Waterloo.

Jak na Vás působí osobnost Joachima Gaucka, který se jako první německý prezident k veřejné omluvě odhodlal?
Je to originální a nezávislá osobnost. Navíc je teolog a to v dobrém slova smyslu. To, co řekl v Lidicích, řekl vhodnými slovy, věrohodně a z vlastního popudu. To nebyla PR akce. Ale přesto bychom si měli uvědomit i to, že Gauck rétoricky a symbolicky obsluhuje hlavní názorový proud německé společnosti. To není zle myšleno, oni si to ti lidé ani neuvědomují. Existují rutinně používaná zaklínadla, jejichž vyslovováním vzniká ritualizace. Nemohu to posoudit, ale nemám pocit, že kdyby v mojí rodině byla oběť holocaustu, že mne by tato tolikrát opakovaná gesta nějak zvlášť oslovovala. Podle mého názoru věčné sypáni popela na hlavu sice může být myšleno upřímně, ale přesto postupně ztrácí svou emotivní sílu.

Proč by Vás to neusmiřovalo?
Víte mě spíše než projevy přesvědčuje současný stav německé společnosti, protože vím , že je jiná, že je úplně jinde než kdysi. A zároveň dobře vím, že obrovská manipulace německého národa Hitlerem by se dala provést s každou jinou společností. To jsou věci, které jsou pro mě skutečně významné, a proto nepotřebuji, aby němečtí představitelé opakovaně projevovali lítost. Ale jak jsem již řekl. Zdá se, že části německé elity používají prolongování tématu viny v německé společnosti kvůli pedagogicko-mocenským záměrům.  

Politický a ekonomický konzultant Petr Robejšek vystudoval  na Karlově univerzitě sociologii a sociální psychologii, po odchodu z Československa mu však nebylo vzdělání uznáno a tak musel začít studovat opět od začátku. Na univerzitě v Hamburku vystudoval národní hospodářství, později se stal docentem politických věd. Od roku 1998 vedl významné hamburské vzdělávací středisko Haus Rissen – Mezinárodní institut pro politiku a hospodářství (někdy překládaný jako Mezinárodní institut pro ekonomiku a politiku), nyní je na volné noze. Od sedmdesátých let žije v Německu.

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Slavnostní vyhlášení 10 nejlepších prací soutěže Eustory

Aktualizováno: 6.9.2023 12:03 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Slavnostní vyhlášení 10 nejlepších prací soutěže Eustory

"Tento rok české verze celoevropské soutěže EUSTORY byl zcela mimořádný, a to nejen díky rekordnímu počtu předložených prací. Gratulujeme tedy všem, kteří své práce odevzdali", říká o hodnocení jeden z organizátorů Jan Vilém Rajne...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2023 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT