Rozběhl se nábor do druhé řady vzdělávacího projektu In Between?
Vydejte se i vy po stopách vyprávěných příběhů na pohraničí Evropy. Evropská síť Paměť a Solidarita otevírá nábor do druhé řady projektu In Between? Po stopách vyprávěných příběhů na pohraničí Evropy, který je určen pro mládež ve věku 18-25 let. Tentokrát mladí Evropané vyrazí na výpravu do okolí Štýrského Hradce v pohraničí Rakouska a Slovinska, do sousedství Českého Švýcarska na pomezí České republiky, Německa a Polska, k povodí Dunaje a Drávy u maďarsko-chorvatských hranic a do Zakarpatské oblasti, kde se protíná Slovensko, Ukrajina a Maďarsko.
Projekt, který se jmenuje “In Between? Po stopách místních příběhů na pohraničí Evropy” má podnítit mladou generaci Evropanů k poznání dějin 20. století skrze rozhovory s jejími účastníky. Nábor účastníků trvá do 10. července 2016. V rámci projektu několikačlenné skupiny mladých lidí vyrazí do čtyřech evropských multikulturních pohraničních regionů, aby během setkání s místními obyvateli uspořádali rodinné archivy a zaregistrovali vzpomínky. Před zahájením studijních návštěv (16-22.09) se účastníci projektu zúčastní seminářů (12-15.09), které povedou experti z oblastí nejmodernějších dějin, orální historie (oral history), kulturní antropologie a archivářství. Mládež pozná zákulisí sbírání příběhů, vedení rozhovorů a digitalizace památek i dokumentů a také zvláštnosti i dějiny navštívených regionů. Následně účastníci projektu budou rozděleni do 5-členných skupin a rozjedou se do měst a pohraničních oblastí, kde stráví sedm dní.
Mládež bude vyhledávat místní osobní příběhy zapsané do multikulturní krajiny vybraných regionů, díky čemu bude v praxi poznávat nástroje a metody výzkumu a dokumentování minulosti. Vzpomínky, audio a video nahrávky, fotografie, dopisy a rovněž naskenované dokumenty a ostatní svědectví každodenního života, které budou tímto způsobem nashromážděny, vytvoří základ pro reportáž z této výpravy. Účast na projektu bude pro účastníky příležitost nejenom k rozvoji kompetencí z oblasti historického a etnografického výzkumu v terénu, ale také jim umožní prohloubit znalosti o historických procesech v Evropě 20. století. Shromážděný materiál ukáže minulost čtyřech evropských regionů se složitou historií a kulturou, která bude zachycena na rodinných fotografiích a v příbězích. Tento materiál se posléze stane jedním z bodů konference, jenž shrne tento projekt. Konference, které se zúčastní kulturní antropologové, historici a orálněhistoričtí badatelé, proběhne ve Varšavě v prosinci 2016.
Organizátoři hledají dvacet mladých lidí – studentů i lidí pracujících na volné noze ve věku 18-25 let, kteří by si chtěli vyzkoušet své dovednosti ve výzkumu lidské paměti o nejmodernějších dějinách.
Abyste se mohli projektu zúčastnit, je nutné vyplnit do 10. července 2016 náborový formulář, který se nachází na internetových stránkách www.enrs.eu/inbetween. Hodnoceny budou mj. motivace účastníků k účasti na projektu a jejich ochota a odhodlání ke spolupráci. Podmínkou je znalost anglického jazyka a jednoho z jazyků, kterým se hovoří ve vybraném regionu.
Více informací a náborový formulář na: www.enrs.eu/inbetween
Termín pro posílání přihlášek: do 10.07.2016
Organizátor: Evropská síť Paměť a solidarita
Evropská síť Paměť a solidarita (ESPS) je mezinárodní iniciativa, která si klade za cíl výzkum, dokumentaci a šíření poznatků o dějinách Evropy 20. století a způsobu jejich zapamatování se zvláštním zaměřením na období diktátorských režimů, válek a společenského odporu proti útlaku. Mezi členské státy sítě patří: Německo, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Rakousko, Česká republika, Albánie a Lotyšsko mají status pozorovatele. Více informací naleznete na internetových stránkách: www.enrs.eu a na profilu: www.facebook.com/enrs.eu.
Kontakt pro média:
Igor Kalina: e-mail: igor.kalina@enrs.eu, tel.: +48 22 521 05 88
Projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci programu „Evropa pro občany”.