Rotariánské ocenění Paul Harris felow pro Luďka Eliáše
District 2240 Rotary international, který sdružuje rotariánské kluby v Česku a Slovensku, se rozhodl předat ocenění pojmenované po zakladateli rotariánského hnutí Paul Harris felow bývalému vězni koncentračních táborů, českému herci a režisérovi Luďkovi Eliášovi za více než dvacetiletou edukativní přednáškovou činnost o holokaustu.
Předání ocenění proběhlo a dalších hostů ve středu 26. dubna 2017 v místě pravidelných setkání Rotary clubu Ostrava International v hotelu Imperial. Cenu předával guvernér rotarianského districtu 2240 (české a slovenské kluby) Štěpán de Wolf, úvodní slovo pronesla prezidentka Rotary clubu Ostrava International Brigita Biliková, pozvanými hosty byli primátor města Ostravy Tomáš Macura, předsedkyně Židovské obce v Ostravě Milena Slaninová, Jaromíra Michálková z Českého svazu bojovníků za svobodu a Petr Šimíček za portál Moderní dějiny.cz. Speciální program připravil rotarián a ostravský herec Vladimír Polák, laureátovi ceny zazpívala členka činohry NDM Lada Bělašková v doprovodu Jiřího Šimáčka.
Luděk Eliáš (nar. 1923 ve Slaném)
Divadelní a filmový herec, moderátor a publicista, se k divadlu dostal paradoxně v terezínském ghettu. Byl tam, stejně jako desítky tisíc dalších Židů, deportován z obsazeného území Čech a Moravy (v únoru 1942). Odtamtud byl transportován do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde se stal číslem A 2026 (osobně se setkal s „doktorem“ Mengelem). Přežil Birkenau, Sachsenhausen, nálety i pochod smrti. Po válce absolvoval vojenskou službu, pak působil v několika divadlech (Slaný, Písek, České Budějovice) a v roce 1956 zakotvil natrvalo v Ostravě v divadle Petra Bezruče. V letech 1961-1966 se stal dokonce jeho ředitelem. Postupně se začal uplatňovat v televizi a rozhlase jako moderátor a šéfredaktor. Po okupaci 21. srpna 1968 se ve snaze o pravdivé informování veřejnosti ujal role televizního moderátora v improvizovaném studiu České televize a přímo se tak podílel na svobodném pookupačním vysílaní. To bylo zajištěno v opravdu „polních podmínkách“ z vysílače v Ostravě-Hošťálkovicích a statečná televizní osádka vysílala až do posledních dramatických chvil, než toto necenzurované zpravodajství ukončili sovětští vojáci...
Luděk Eliáš je ve svých téměř čtyřiadevadesáti letech neuvěřitelně činorodý, pravidelně navštěvuje střední školy a vypráví studentům své zážitky z doby války i pohnutých dní srpna 1968 a následné normalizace. Se svými kamarády připravil několik ročníků historické soutěže o dějinách 20. století pro studenty ostravských škol.
Luděk Eliáš je nositelem ceny Jaromíra Šavrdy a čestným členem Rotary clubu Ostrava International.
Dokument "Holocaust v životě Luďka Eliáše" z cyklu Sami proti zlu (PANT, 2011) najdete ZDE