Moderní-Dějiny.cz

PRŮVODCE PAMĚTÍ NÁRODA PŘÍMO VE VAŠEM V MOBILU

Publikováno: 8.3.2013, Aktualizováno: 22.3.2013 08:41
Rubrika(y): Aktuality

Občanské sdružení Post Bellum spouští aplikaci pro chytré telefony. Aplikace Paměť národa je interaktivním průvodcem po místech, která jsou spojena s událostmi a příběhy 20. století. Určí vaši polohu a ukáže vám na mapě "místa paměti" ve vašem okolí. Díky této aplikaci k vám začnou tato místa promlouvat. A to doslova. Vyprávějí o nich totiž lidé, které s místem spojuje osobní zkušenost. Navíc si můžete celý jejich příběh přečíst v textové podobě, prohlédnout historické i současné fotografie nebo si třeba naplánovat po „místech paměti“ nedělní výlet. Aktuálně najdete na mapě Paměti národa 439 článků a příběhů, 316 míst paměti a 19 doporučených tras.

PRŮVODCE PAMĚTÍ NÁRODA PŘÍMO VE VAŠEM V MOBILU

Už jste někdy potkali na vesnické návsi dědečka, který vám začal vyprávět, co se v jeho obci kdysi odehrálo? Jaké to bylo, když koncem války vesnicí procházela ustupující německá armáda, jak místní kluci zmlátili v padesátých letech estébáka, jak komunisti začali zabavovat statkářům jejich hospodářství a co se stalo, když přijely ruské tanky v roce 1968? Možná jste se začali dívat díky těmto historkám z minulosti na danou vesnici úplně jinýma očima...

Na mnoha místech ve vašem okolí se odehrály neuvěřitelné příběhy. A takových „dědečků a babiček“, kteří je zažili, existují tisíce. Dokumentaristé ze sdružení Post Bellum jejich vzpomínky natáčejí od roku 2001. A také přemýšlejí, jak je vyprávět dál. S podporou Nadace Vodafone přinášejí aplikaci „Paměť národa“, která vám tyto příběhy z naší nedávné minulosti zpřístupní přímo na místě, kde se odehrály.  Klidně se někdy zastavte na vesnické návsi a nechte si od někoho místního vyprávět. Když ale nikoho nepotkáte, můžete se spolehnout, že s aplikací „Paměť národa“ ve vašem mobilu budete mít podobných příběhů na dosah ruky stovky. A ještě se zábavnou formou seznámíte s dějinami 20. století.

„Post Bellum a jeho aplikace Místa Paměti národa nás už ve své pilotní verzi nadchla, proto jsme ji podpořili. Nyní, když se spouští ostrá verze, očekáváme vysoký zájem uživatelů chytrých telefonů o tohoto multifunkčního průvodce.  V soutěži pro neziskovky Dobrá aplikace Nadace Vodafone vítězí nejlepší nápad na společensky prospěšnou mobilní aplikaci. Nové kolo soutěže se mimochodem spouští právě k 25.2.,“ uvádí Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Vodafone.

Více na:
www.postbellum.cz
, www.pametnaroda.cz
http://www.mistapametinaroda.cz/

Příběhy 20. století a Paměť národa již získaly řadu ocenění:
- Novinářská cena 2011 udělovaná Nadací Open Society Fund, Cena Googlu za inovativní občanskou online žurnalistiku (novinářská cena)
- Cena Seznam.cz za nejlepší mobilní aplikaci roku 2012 (hlasuje odborná porota)
- Křišťálová lupa 2009, 2. místo v kategorii „Nejlepší projekt roku“ (hlasuje odborná porota)
- Cena Nadace Vodafone 2011 v rámci programu Společensky prospěšná aplikace pro mobil a programu Technologie (odborná porota)        
- Křišťálová lupa 2012, 3. místo v kategorii „Veřejně prospěšná služba“ (hlasuje veřejnost)
- Inforum 2009, „Nejlepší informační počin roku 2009“ (akademická cena)
- zvláštní uznání Prix Bohemia Radio, rok 2008 (hlasuje odborná porota)
- Cena Muriel 2012 za „Nejlepší komiksovou knihu roku“ a „Nejlepší krátký příběh“ (hlasuje odborná porota)
- Být vidět 2012 v kategorii Nejlepší integrovaná komunikace/Komunikační kampaň udělovaná Fórem dárců

POST BELLUM jsou lidé zaznamenávající svědectví válečných veteránů, bývalých vězňů koncentračních táborů, politických vězňů, disidentů, ale i komunistů, agentů StB a také příběhy „obyčejných“ lidí, kteří se stali svědky významných událostí 20. století. POST BELLUM je neziskové občanské sdružení, které vzniklo v roce 2001. Je financováno ze sponzorských darů, sbírek, dotací a grantů.

Kontakt pro další informace:
Lucie Šplíchalová
Tiskový servis Post Bellum
604 150 078
lucie.splichalova@postbellum.cz

 

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT