Moderní-Dějiny.cz

Prezentace portálu Moderní dějiny na půdě Senátu Parlamentu České republiky

Publikováno: 17.10.2009, Aktualizováno: 12.2.2012 01:11

Členové občanského sdružení PANT a redaktoři nového webu prezentovali 15. října 2009 vzdělávací a výukový portál Moderní dějiny na půdě Senátu Parlamentu České republiky. Akci, které se účastnili senátoři, zástupci MŠMT, partnerských škol, neziskových organizací, profesních sdružení i novináři, zaštítil svým patronátem místopředseda Senátu MVDr. Jiří Liška.

Prezentace portálu Moderní dějiny na půdě Senátu Parlamentu České republiky

Portál, který byl spuštěn počátkem září, ocenil ve svém zahajovacím slově místopředseda Senátu MVDr. Jiří Liška. Mimo jiné konstatoval, že "znalost moderních dějin vlastní země je rozhodující a klíčový prvek pro další zdravý vývoj společnosti. Nová generace by měla mít informace, aby neopakovala chyby svých rodičů a prarodičů".

Jiří Liška předal slovo poradkyni ministryně školství PhDr. Jaroslavě Wenigerové, která rovněž projekt pochválila s tím, že žádný učitel se již nemůže vymlouvat na nedostatek informací pro výuku moderních dějin. Připomněla nedávné doporučení ministerstva, aby se školy více zaměřily na výuku moderních dějin s cílem lépe předcházet extremismu díky kritickému nahlížení na totalitní režimy.

Poté se ujali slova redaktoři portálu, členové ostravského občanského sdružení PANT.  Web jako celek, jeho přípravu a tvorbu představil Petr Šimíček z ostravského Gymnázia Olgy Havlové. Označil projekt portálu v českém prostředí jako jedinečný, především pro úzké zaměření pouze na dějiny 20. století - československé i světové. Jedinečnost také spatřuje v orientaci portálu na učitele, studenty a žáky, kterým je především určen. Informace, databáze zdrojů i multimediální prezentace byly po léta rozptýleny, většinou na webech institucí, na nichž tvořily jen podoblast, ke které se v mnoha případech učitelé těžce dostávali. Cílem portálu Moderní dějiny je soustředit výukové materiály i informace o novinkách v oboru na jedné přehledné ploše. Autoři a přispěvatelé portálu se nesoustředí jen na politické a ekonomické dějiny, ale také na odraz dějinných událostí v umění, vědě a každodenním životě.

Šéfredaktor portálu a učitel z Gymnázia Olgy Havlové Jiří Sovadina potom všem zúčastněným představil celkovou strukturu a jednotlivé rubriky portálu. Věnoval se především těm nejpodstatnějším a dle reakcí uživatelů nejnavštěvovanějším - Metodice a Pramenům. Představil uložené výukové materiály - multimediální výkladové a ilustrativní prezentace, metodické listy s otázkami pro studenty a informacemi pro učitele, historické studie podporující moderní výuku. Přítomné seznámil také s rubrikami servisními - Dějinami v médiích, v nichž je monitorováno aktuální dění na poli historických výzkumů dějin XX. století, či Aktualitami, které přinášejí informace o zajímavých výstavách, publikacích, vzdělávacích akcích atd.

Předseda občanského sdružení PANT Petr Pánek seznámil přítomné s multimediálními možnostmi nového portálu, které jej výrazně odlišují od běžných webových stránek. Moderní dějiny od spuštění 1. září navštívilo podle Petra Pánka z Občanského sdružení PANT kolem 21.000 lidí. K dalším aktivitám souvisejícím s portálem patří podle Petra Pánka kromě vzdělávacích seminářů, konferencí a popularizace výuky soudobých dějin, také tvůrčí spolupráce s partnerskými školami - na konferenci představili možnosti spolupráce zástupci Gymnázia Milady Horákové z Prahy a zástupci Gymnázia Olgy Havlové z Ostravy. Za kraj Vysočina vystoupil Ing. Ladislav Seidl, MBA, který zhodnotil spolupráci s o.s. PANT při pořádání Dolnorakouské zemské výstavy. Představil cyklus promítání filmových dokumentů, besed s českými i rakouskými studenty o železné oponě i výslednou publikaci českých a rakouských historiků.

V závěru promluvil další člen o.s. PANT Josef Albrecht, dramaturg ostravského studia ČT, který charakterizoval význam dokumentárních filmů pro výuku a prezentoval napojení projektů "Abeceda komunistických zločinů" či "Příběhy železné opony" na vzdělávací aktivity občanského sdružení a prostředí nového vzdělávacího portálu.

Webový portál zatím jeho tvůrci provozují ze soukromých zdrojů, ucházejí se ale o granty či příspěvky soukromých dárců.
ohlas akce v médiích můžete najít zde 

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

15.5.

Prezentace Moderních dějin na konferenci v Budapešti

Jihokalifornská univerzita ve spolupráci se Středoevropskou univerzitou v Budapešti uspořádala 12. - 14. květn...
18.3.

Redakce Moderních dějin v Bruselu

Redakce Moderních dějin na počátku března vycestovala díky spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR na m...
20.10.

Fotogalerie Moderní dějiny v Senátu PČR

Členové občanského sdružení PANT a redaktoři nového webu prezentovali 15. října 2009 vzdělávací a výukový port...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT