Poslední místa na dvoudenní seminář Moderních dějin.cz v Ostravě!
Po dvou letech připravil PANT a redaktoři portálu Moderní dějiny.cz pro učitele dějepisu opět dvoudenní seminář, který nabídne setkání se zajímavými hosty a erudovanými lektory nad aktuálním a nadčasovým tématem Okamžik rozhodnutí – životní volby ve zlomovém okamžiku dějin 20. století. Těšíme se na setkání s vámi ve dnech 21. a 22. října 2016!
Dvoudenní seminář Moderních dějin je součástí projektu Okamžik rozhodnutí – životní volby ve zlomovém okamžiku dějin 20. století, který je financován z dotace MŠMT pro rok 2016.
Místo konání semináře: Archiv města Ostravy, Špálova 19, Ostrava-Přívoz
Program:
Pátek 21.9.
12:00 -12:15 zahájení a přivítání účastníků
12:15 - 14:00 Jiří Pernes - Okamžiky osudových rozhodnutí (zlomové události českých dějin ve 20. století)
14:00 - 14:15 přestávka na kávu
14:15 - 16:00 Josef Mlejnek - Dějiny jako pyramida polopravd
16:00 - 16:30 přestávka na kávu
16:30 - 17.30 Milan Hes - Pro druhé! Praktická metodická inspirace o zachráncích Židů v podmínkách protektorátu (ukázka z využívání školního historického pramene ve výuce dějepisu)
diskuse, uzavření prvního dne a občerstvení
Sobota 22.9.
8:00 - 9:45 Milan Hes - Dny strachu - Zamyšlení nad fenoménem ukrývaných, prchajících či v ilegalitě žijících Židů v časech holocaustu + představení autorské knihy
9:45 - 10:00 přestávka na kávu
10:00 - 11.45 - Jan Urban - Do nebíčka, nebo do peklíčka? Osobní rozhodování o veřejném přijetí okupace v roce 1968 jako „bratrské pomoci“
11.45 zakončení semináře
Doc. PhDr. Jiří Pernes, Ph.D.
Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (dnešní Masarykova univerzita) v Brně, obor historie-český jazyk, a postgraduálně muzeologii. Pracoval jako odborný pracovník v Moravském muzeu v Brně, historik v Zemědělském muzeu v Praze, ředitel Historického muzea ve Slavkově u Brna a ředitel Moravského zemského muzea v Brně. V současné době pracuje v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a specializuje se na dějiny českých zemí na přelomu 19. a 20. století a na dějiny Československa po roce 1945. Kromě odborných studií je autorem řady historických knih, například: Spiklenci proti Jeho Veličenstvu aneb Historie tzv. spiknutí Omladiny v Čechách, (Praha 1988), Život plný nepřátel aneb Život a smrt Františka Ferdinanda d´Este, Praha 1995, Habsburkové bez trůnu,(Praha 1995), Až na dno zrady. Emanuel Moravec, Praha 1997, Maxmilián I. Mexický císař z rodu Habsburků, (Praha 1997), Takoví nám vládli. Komunističtí prezidenti Československa a doba, v níž žili, (Praha 2003), Komunistky. S fanatismem v srdci, (Praha 2006), Krize komunistického režimu v Československu v 50. letech 20. století, (Brno 2008), Alexej Čepička: šedá eminence rudého režimu (2008, s Jaroslavem Pospíšilem a Antonínem Lukášem). Často spolupracuje s televizí na dokumentárních pořadech o české i světové historii, především historii rodu Habsburků. Jiří Pernes je rovněž spoluautorem nové publikace PANTu a Edice Moderních dějin Pětačtyřicátý (2015). Pedagogická činnost: výuka na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně,Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, na Fakultě veřejných politik Slezské univerzity v Opavě, Filozofické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
Josef Mlejnek, jr.
Politolog a publicista, působí na Institutu politologických studií FSV UK Praha. Zabývá se přechody k demokracii; ústavními a volebními systémy; historií, kulturou i politikou střední a východní Evropy. Jako komentátor domácího i zahraničního politického dění spolupracuje s řadou tištěných i elektronických médií (v poslední době zejména s Lidovými novinami a Českým rozhlasem). Je redaktorem revue Babylon, kam pravidelně přispívá. Pro Český rozhlas 6 připravoval společně s Petruškou Šustrovou pořad Zaostřeno na moderní dějiny. Je editorem a spoluautorem knih Smíšené volební systémy (Karolinum 2010) a Postavení hlavy státu v postkomunistických zemích. Od pádu komunismu v roce 1989 do roku 2010 (Univerzita Karlova, FSV 2011). Společně s Petruškou Šustrovou napsal knihu Zaostřeno na komunismus (Euroslavica 2014).
Milan Hes
Středoškolský učitel, historik, didaktik dějepisu, člen České asociace orální historie a společnosti Patria, člen spolku PANT, spolupracovník Malachu, autor literatury faktu. Narodil se roku 1976 v Lounech. Trvale žije ve Slaném. Je absolventem oborů dějepis a základy humanitní vzdělanosti na Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem. V roce 2012 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy obhájil disertační práci na téma „Didaktické aspekty historické paměti holocaustu“, a stal se tak po dlouhé přestávce dvaceti let prvním absolventem znovu obnoveného oboru didaktika dějepisu. Vyučuje na gymnáziu v Praze 4 a pracuje na několika odborných a didaktických projektech, jejichž výsledkem jsou metodické materiály pro studenty a učitele základních, středních i vysokých škol. Badatelsky se zabývá především regionálními dějinami Slánska v 19. a 20. století, problematikou komunikativní paměti šoa, vzájemným vztahem fenoménů dějin a paměti a také teorií oborové didaktiky dějepisu. Je spoluautorem kolektivní monografie „Kulturní a sociální skutečnost v dějezpytném myšlení“ (1999). Pravidelně publikuje v odborných a populárně-naučných časopisech. Od roku 2010 je pravidelným přispěvatelem revue literatury faktu „Přísně tajné!“ Je autorem knih „Čekání na smrt“ (rodinný tábor českých Židů v Osvětimi), „Dny strachu“ (osudy ukrývaných Židů na Slovensku v časech vlády Jozefa Tisa) „Promluvili o zlu“ (holocaust mezi dějinami a pamětí), A brány se otevřely (Osvobození 1945: Dachau, Osvětim, Terezín). Spolupracuje na didaktických projektech vytvářejících metodické materiály pro žáky, studenty a učitele.
Jan Urban
Český novinář, pedagog, jeden z předních disidentů v době komunistického režimu, signatář Charty 77, spoluzakladatel, lídr a mluvčí Občanského fóra.
Jan Urban vystudoval historii a filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (promoval 1974). Za normalizace pracoval jako středoškolský učitel a také v dělnických profesích. Po roce 1987 přispíval do tehdy ještě nelegálních Lidových novin. V období 1989–1990 se pak angažoval v Občanském fóru, jehož se stal mluvčím a lídrem pro první svobodné parlamentní volby konané v červnu 1990. Z politického života odešel den po oznámení jejich výsledků, kdy bylo zřejmé, že Komunistická strana Československa byla poražena. Byl jedním ze zakladatelů Nadace Lidových novin a organizátorem humanitární akce SOS Sarajevo. Od roku 1993 střídavě žije v Praze a v Sarajevu. V průběhu války v Bosně a Hercegovině byl válečným zpravodajem z místa konfliktu. Byl členem Mezinárodní nezávislé komise pro Kosovo. V Iráku školil novináře a pracoval na projektech záchrany kulturního dědictví (2003–2006). Natočil dva dokumentární filmy o kosovském konfliktu. Byl vydavatelem časopisu Transitions (1997–1999). Do roku 2003 pracoval jako renomovaný komentátor Českého rozhlasu 6 / Rádia Svobodná Evropa. Působil také jako člen Mezinárodní nezávislé expertní komise pro Kosovo. O kosovském konfliktu natočil dokumentární film. Psal o válkách ve Střední Americe a bývalé Jugoslávii. Léta spolupracuje se společností Člověk v tísni a Občanským sdružením PANT. Je nositelem dvou cen (v USA a Salvadoru) za obranu lidských práv. V roce 2001 získal Cenu Ferdinanda Peroutky. V současnosti působí jako profesor na New York University in Prague.
Dvoudenní akce zaměřená na téma rozhodování jednotlivce ve zlomových momentech dějin - na příkladech z historie Československa ve 20. století. Myslíme si, že praktických a na jednom místě dostupných textů zamýšlejících se nad rozhodováním jednotlivce ve vypjatých, kritických okamžicích dějin či v časech společenské a politické krize, není pro učitele v současnosti k dispozici dost. Účastníci semináře se seznámí s texty a metodickými materiály z chystané publikace, prostřednictvím autorů textů a lektorů získají objektivní informace o chování lidí ve vypjatých historických situacích, v obdobích narůstající společenské (ekonomické) krize, obohatí své znalosti, rozšíří své dovednosti a schopnosti rozpoznat způsoby boje proti manipulaci, omezování lidských práv, ideologické propagandě či otevřené diskriminaci. Rozvinou své schopnosti v oblasti práce s historickými prameny a jejich interpretacemi, obohatí své myšlení o nové metody a analytické postupy řešení úkolů, stanou se kreativními v oblasti získávání informací a následné práce s nimi. Učitelům nabídne dvoudenní seminář inspirace, praktické návody jak učit toto nelehké témata. Zároveň se tak vytvoří prostor pro konzultace s učiteli a připomínkování vytvořených materiálů.
Naším cílem je s pomocí psychologického, sociologického, historického náhledu a s využitím svědectví konkrétních pamětníků popsat a osvětlit rozhodování jednotlivce ve vypjatých momentech dějin, v situaci, kdy je doba „vymknutá z kloubů“, kdy nekontrolovaně narůstá společenské napětí. Na příkladě konkrétních osobností, jejichž životy výrazně poznamenaly a proměnily zásadní události dějin 20. století, vysvětlíme mechanismy rozhodování a životní volby ve zlomovém okamžiku. Představíme materiály, které nezachycují popis historických událostí pohledem „velkých“ často neosobních dějin, ale jsou cíleně zaměřeny na lidský rozměr prožívání dějinných událostí a jejich následků.
Výsledkem celého projektu Okamžik rozhodnutí – životní volby ve zlomovém okamžiku dějin 20. století bude souhrnná publikace obsahující populárně psané texty (tři studie) rozkrývající osobní, psychologický rozměr (lidské nastavení, psychika, přizpůsobení a odpor atd.), společenský rozměr (chování skupin, davu, role jednotlivce ve společenské skupině, konformita) i historický přehled zásadních zlomových událostí československých a českých dějin ve 20. století a pět historických studií k tématu rozhodování v konkrétních historických obdobích (I. sv. válka, II. sv. válka a holocaust, rok 1968 a normalizace), deset analytických metodických listů pro přímou aplikaci ve vyučovací hodině, které budou vycházet z výše zmíněných studií a populárně psaných textů, vzpomínek pamětníků, beletrie a dalších pramenů. Veškeré materiály vzniklé v projektu budou pochopitelně také průběžně zveřejňovány a umísťovány v elektronické podobě na vzdělávací portál Moderní dějiny.cz.
Zde je přehled autorů publikace i s uvedením témat, na kterých pracovali:
Petr Pithart - … když je zle. Babo raď… Rozhodování v Čechách. Za ztížených podmínek (společenský socio-historický rozměr zlomových událostí čs. a českých dějin)
Jiří Pernes - Okamžiky osudových rozhodnutí (zlomové události českých dějin ve 20. století)
Josef Mlejnek - Dějiny jako pyramida polopravd (osobní, psychologický rozměr zlomových událostí čs. a českých dějin)
Ivan Binar - Kočka mezi dveřmi (rozhodování o odchodu do exilu)
Dalibor Vácha - Kdyby při tom nešlo o kejhák - Čechoslováci a vstup do čs. dobrovolnických oddílů na Rusi za Světové války (rozhodování o dezerci a vstupu do legií)
Jiří Padevět - Anthropoid (rozhodování o vstupu do odboje za druhé světové války)
Milan Hes - Pro druhé! (rozhodování o pomoci Židům v období protektorátu)
Jan Urban - Do nebíčka, nebo do peklíčka? (rozhodování o přijetí okupace v roce 1968 jako „bratrské pomoci“ )
Účast na semináři je bezplatná, program je časově koncipován tak, aby co nejméně zasahoval do výuky a ředitelé škol umožnili svým učitelům účast. Účastníci se mohou rovněž těšit na malé občerstvení v průběhu semináře.
Účastníci obdrží Osvědčení o absolvování, hlaste se rychle, počet účastníků je bohužel omezen na pouhých 20 osob!
Přihlášku si stáhněte v příloze článku, vyplňte ji a zašlete mailem na adresu petr.panek@pant.cz