Moderní-Dějiny.cz

Po třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměny

Publikováno: 15.11.2022, Aktualizováno: 19.12.2022 09:51

Do Ostravy přicestovali studentky a studenti z Krakova, aby se seznámili se svými českými vrstevníky. Jedná se o první část společného programu, jehož cílem je vzájemné poznání naší historie. V druhé polovině Ostraváci vycestují do Krakova. Třídenní program byl nabitý spoustou zajímavých aktivit, exkurzí, vzájemného poznávání, diskuzí a kurzu češtiny a polštiny, návštěv galerií a zajímavých historických lokalit nejen v Ostravě ale i okolí. Přestože již bylo vše domluveno a přichystáno, tak "vyšší moc" dva roky po sobě neumožnila uskutečnit setkání polských a českých studentů. Nejdříve to byla protiepidemiologická opatření a pak post covidové zmatky.

Po třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměny


Na úvodním setkání čeští studenti připravili polským hostům stručnou lekci českého jazyka. Vzhledem k tomu, že tématem letošního setkání je vývoj česko-polských vztahů za posledních sto let na příkladu Těšínska, repektive "Zaolzia", tak studenti prezentovali vývoj událostí v letech 1919, 1939, 1945, 1968 a 1989.Naše vzájemné vztahy za tu dobu změnili radikálně. Z původního válečného střetu, záboru Těšínska po Mnichovské konferenci až po dnešní strategické partnerství. Podnikli jsme krátkou exkurzi po zaniklé Karvinné včetně "šikmého kostela", v Ostravě-Porubě jsme si prohlédli příklady sorely, navštívili jsme Dolní část Vítkovic a prošli jsme centrem Moravské Ostravy. Celá exkurze byla věnována vývoji průmyslového regionu na pomezí Horního Slezska a Moravy. Tematicky jsme se dostali až do obnovy krajiny po ukončení těžby černého uhlí.

Druhý den jsme absolvovali prohlídku historického centra Olomouce a večer se studenti zúčastnili besedy v Centru PANT s polským válečným zpravodajem Wojciechem Jagielskim, který moderovala Petruška Šustrová

Třetí den jsme si prohlédli výstavu v Galerii PLATO v nově zrekonstruvaných prostorách bývalých městských jatek.


Takto popsal návštěvu polský student Michał:

Ostrawa 2022
7 listopada wyruszyliśmy autokarem do czeskiej Ostrawy. W tym samym dniu spotkaliśmy się z naszymi czeskimi kolegami po raz pierwszy. Po krótkiej rozgrzewce oraz nauce czeskiego i polskiego wysłuchaliśmy dwóch prezentacji o konflikcie na Zaolziu. Jedna z perspektyw była czeska, a druga – polska. Cały dzień zakończył się wycieczką po Ostrawie oraz okolicznych miejscowościach między innymi nieczynną hutę Witkowice.

Drugiego dnia wsiedliśmy w pociąg i ruszyliśmy do Ołomuńca oddalonego od Ostrawy o ok. 70 kilometrów. Jako zakończenie dnia uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z Wojciechem Jagielskim.W ostatni dzień pobytu uczestniczyliśmy w wywiadzie z Petruską Sustrovą, sygnatariuszką KARTY 77 oraz odwiedziliśmy muzeum sztuki."


Nabízíme zpětný pohled na ostravskou část česko-polské studentské výměny očima (ušima) polského vysílání Českého rozhlasu Ostrava.
Stopáž: 8:14 - 16:28

První část česko-polské studentské výměny probíhala v duch srdečné a přátelské atmosféry, měla nabitý a pestrý program. Druhá část se odhraje na začátku prosince v Krakově.


Akci organizuje EUROPE DIRECT OSTRAVA a PANT z.s. díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra. Letošní česko-polské studentské výměny se účastní studenti z krakovského VII. prywatnego liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja a ostravského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě.

Autoři fotek a videa Ondřej Mikolášek a Ladislav Berko.


Sledujte nás na našem Facebooku, Twiteru a Instagramu.


Pořadatelé:


              
 
 
Za finanční podpory: 
Mediální partner:

Fotografie

Po třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměnyPo třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměnyPo třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměnyPo třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměnyPo třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměnyPo třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměnyPo třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměnyPo třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměnyPo třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměnyPo třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměnyPo třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměnyPo třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměnyPo třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměnyPo třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměnyPo třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměny

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT