Po třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměny
Do Ostravy přicestovali studentky a studenti z Krakova, aby se seznámili se svými českými vrstevníky. Jedná se o první část společného programu, jehož cílem je vzájemné poznání naší historie. V druhé polovině Ostraváci vycestují do Krakova. Třídenní program byl nabitý spoustou zajímavých aktivit, exkurzí, vzájemného poznávání, diskuzí a kurzu češtiny a polštiny, návštěv galerií a zajímavých historických lokalit nejen v Ostravě ale i okolí. Přestože již bylo vše domluveno a přichystáno, tak "vyšší moc" dva roky po sobě neumožnila uskutečnit setkání polských a českých studentů. Nejdříve to byla protiepidemiologická opatření a pak post covidové zmatky.
Na úvodním setkání čeští studenti připravili polským hostům stručnou lekci českého jazyka. Vzhledem k tomu, že tématem letošního setkání je vývoj česko-polských vztahů za posledních sto let na příkladu Těšínska, repektive "Zaolzia", tak studenti prezentovali vývoj událostí v letech 1919, 1939, 1945, 1968 a 1989.Naše vzájemné vztahy za tu dobu změnili radikálně. Z původního válečného střetu, záboru Těšínska po Mnichovské konferenci až po dnešní strategické partnerství. Podnikli jsme krátkou exkurzi po zaniklé Karvinné včetně "šikmého kostela", v Ostravě-Porubě jsme si prohlédli příklady sorely, navštívili jsme Dolní část Vítkovic a prošli jsme centrem Moravské Ostravy. Celá exkurze byla věnována vývoji průmyslového regionu na pomezí Horního Slezska a Moravy. Tematicky jsme se dostali až do obnovy krajiny po ukončení těžby černého uhlí.
Druhý den jsme absolvovali prohlídku historického centra Olomouce a večer se studenti zúčastnili besedy v Centru PANT s polským válečným zpravodajem Wojciechem Jagielskim, který moderovala Petruška Šustrová.
Třetí den jsme si prohlédli výstavu v Galerii PLATO v nově zrekonstruvaných prostorách bývalých městských jatek.
Takto popsal návštěvu polský student Michał:
Ostrawa 2022
7 listopada wyruszyliśmy autokarem do czeskiej Ostrawy. W tym samym dniu spotkaliśmy się z naszymi czeskimi kolegami po raz pierwszy. Po krótkiej rozgrzewce oraz nauce czeskiego i polskiego wysłuchaliśmy dwóch prezentacji o konflikcie na Zaolziu. Jedna z perspektyw była czeska, a druga – polska. Cały dzień zakończył się wycieczką po Ostrawie oraz okolicznych miejscowościach między innymi nieczynną hutę Witkowice.
Drugiego dnia wsiedliśmy w pociąg i ruszyliśmy do Ołomuńca oddalonego od Ostrawy o ok. 70 kilometrów. Jako zakończenie dnia uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z Wojciechem Jagielskim.W ostatni dzień pobytu uczestniczyliśmy w wywiadzie z Petruską Sustrovą, sygnatariuszką KARTY 77 oraz odwiedziliśmy muzeum sztuki."
Nabízíme zpětný pohled na ostravskou část česko-polské studentské výměny očima (ušima) polského vysílání Českého rozhlasu Ostrava.
První část česko-polské studentské výměny probíhala v duch srdečné a přátelské atmosféry, měla nabitý a pestrý program. Druhá část se odhraje na začátku prosince v Krakově.
Akci organizuje EUROPE DIRECT OSTRAVA a PANT z.s. díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra. Letošní česko-polské studentské výměny se účastní studenti z krakovského VII. prywatnego liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja a ostravského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě.
Autoři fotek a videa Ondřej Mikolášek a Ladislav Berko.
Sledujte nás na našem Facebooku, Twiteru a Instagramu.