Moderní-Dějiny.cz

PANT se neztratil ani na Colours of Ostrava

Publikováno: 31.7.2014, Aktualizováno: 31.7.2014 07:09
Autor: (red)

Paul Wilson – normalizace očima cizince. Tak se jmenuje jeden z dokumentů nové série výukových snímků Moderních dějin, O.s. PANT a studentů Audiovizuální tvorby Slezské univerzity v Opavě. V předpremiéře se představil na letošní Diskusní scéně Reflexu festivalu Colours of Ostrava, a to v rámci besedy s Paulem Wilsonem. 

PANT se neztratil ani na Colours of Ostrava
Besedu moderovala Monika Horsáková, vedoucí oddělení Audiovzuální tvorby uvedené univerzity, dramaturgyně a spoluscenáristka dokumentu. „Film viděla poprvé nejen veřejnost, ale i Paul. Hodně se mu líbil. Nejen obsahově. Ocenil i obrazové pojetí, které vychází z metaforických záběrů, natočených na šestnáctimilimetrovou kameru, jež má na svědomí režisérka Klára Řezníčková, která s námi na sérii spolupracuje,“ upřesňuje Monika Horsáková.
 
Beseda s Paulem Wilsonem v pátek 18. července otevírala třídenní program Diskusní scény Reflexu, a byť bylo teprve 14 hodin, bylo plno. Mezi diváky byli třeba i hudebník a skladatel Josef Ostřanský s manželkou Dagmar, bývalou ředitelkou Českého centra v Kyjevě a iniciátorkou českých koncertů na jazzovém festivalu Koktebel na Krymu v letech před ruskou invazí. „Hodně mě zaujal právě dokument o Paulu Wilsonovi a těším se, až se podívám na další snímky Moderních dějin. Je to potřebná iniciativa,“ myslí si Dagmar Ostřanská. 
 
Dokumentů bude v novém cyklu patnáct a věnovat se budou například romskému holocaustu, skautskému hnutí, perzekuci sportovců, bitvě o Tobruk, Hlučínsku nebo rodinám obětí politických procesů. 
 
Paul Wilson
Hudební publicista, literární kritik, překladatel a vydavatel. V letech 1967–1977 žil v Československu a byl zpěvákem The Plastic People of the Universe. Po vyhoštění založil v Kanadě label Boží mlýn, vydávající alba Plastic People, Svatopluka Karáska a Charlieho Soukupa. Do angličtiny přeložil knihy Václava Havla, Ivana Klímy, Josefa Škvoreckého a Bohumila Hrabala. V roce 2012 vydal v nakladatelství TORST knihu Bohemian Rapsodies. V souboru esejů a článků s českou tematikou, které vyšly původně anglicky, nahlíží na český underground, disent, literaturu a politiku zvnějšku, a umožňuje tak čtenáři vidět českou společnost z nového a neobvyklého úhlu pohledu.
 
Děkujeme ostravskému fotografu Martinu Strakovi za souhlas s použitím jeho fotografií. 

Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT