Památník ticha Bubny ukáže současnost míst, kde končily židovské transporty
(Praha 5. října 2016) – Nádraží Bubny v Praze 7 se opět otevře veřejnosti, aby připomnělo 75. výročí od prvního židovského transportu. Prostřednictvím výstavy Cesty.Ticha ukáže současné obrazy míst, kam odjížděly židovské transporty. Expozice je součástí cyklu kutlurních akcí pro Bubnování pro Bubny. Potrvá do 17. října.
„Otisk války poznamenal některá místa mentálně a esteticky do té míry, že dodnes nesou stopy neuvěřitelnosti. Ta místa jsou součástí našeho současného světa,“ říká Pavel Štingl, ředitel Památníku Bubny.
Lodž, Terezín a Osvětim ve fotografiích - čtyři autoři přinášejí svědectví z míst, kde se zastavil čas.
„Tématu se věnuji, protože to není bohužel pouze historie,“ říká k projektu jeden z autorů Karel Cudlín. Fotograf zachytil na snímcích Baluty, centrální čtvrť polského města Lodž, kde čekalo na smrt během druhé světové války až 200 tisíc židů. Snímky zachycují rozpadající se domy, podivné postavy a hanlivé grafitti s antisemitistickým obsahem.
„Stále si kladu otázku, jestli zničení duše není hrozivější než zničení těla. Toto je základní myšlenka, jež se mi vnucuje, když fotografuji stopy po lidech, kteří skončili v největším ´strojku na maso´ v dějinách. Vždyť každý monogram, jméno nebo kresba mohly být posledním poselstvím světu, které dotyčný zanechal,“ říká Richard Homola, který již několik let fotografuje fragmenty nápisů na stěnách a trámech někdejších ghettodomů Terezína. Písmenka a obrázky, které ještě pamatují válku, snímá tradičním deskovým aparátem na ploché filmy a z nich kopírováním vytváří obrazy zašlé minulosti v archaickém formálním podání. Intimní detaily částečně smazané zubem času jsou skutečným vnitřním poselstvím o městě, kde židovské ghetto nahradila socialistická armáda, pak jej opustila a zanechala prázdnotě.
„K fotografování míst spojených s šoa a jejich návštěvníků mě vede hlodavá otázka, na niž neznám odpověď: Je v našich silách poučit se ze zkušenosti šoa a jsme schopni s tímto poznáním nějak nakládat?,“ ptá se Matěj Stránský, autor snímků z Osvětimi, kterou přibližuje jako moderní návštěvnické centrum s frontami na továrnu masových vražd.
O hrůzách, které fotí, vypráví i čtvrtý autor, Pavel Dias, jehož dědeček válku přežil. „Dvacet let po válce jsem se dostal z návštěvy ve Výmaru do Buchenwaldu. Chtěl jsem se podívat na místo, kde se stařeček dočkal svobody, když vyběhl s davem osvobozených vězňů z přeplněných baráků a ještě za utišující se střelby mezi osvoboditeli a zbytky strážných hlídek SS se objal s americkým vojákem. Něco jsem si nafotografoval a doma po zpracování jsem zjistil, že je ještě dost stop a artefaktů po nacistickém běsnění, které se dají fotografovat“ uzavírá Pavel Dias, který je ve výstavním konceptu spojovacím článkem hledání paměti na místech poznamenaných příběhy šoa. Sám je už pamětníkem a jeho snímky syrové reality lágrů mají za sebou desítky let prezetnací. Buchenvald, kde se dočkal svobody jeho dědeček, začal fotografovat již v šedesátých letech. Zaznamenával první návraty přeživších na místa, kde prožili svá válečná martyria. Fotografoval, jak se na místa zasvěcená smrti, pomalu vracel život.
V prostoru nádraží Bubny vzniká místo paměti - Památník Ticha – moderní prostor pro hledání souvislostí mezi historií a současností. Koncerty, výstavy, přednášky, diskuse a zajímavá setkání, to je veřejný dialog památníku, který je v této chvíli teprve v plánech architektů, ale jeho tvůrci mají již harmonogram přestavby nádraží a otevření centra paměti. Za protektorátu Čechy a Morava sloužilo nádraží jako nástupní stanice pro deportace pražských židů. Jejich cesty vedly do ghett v Lodži, v Terezíně a dále do Osvětimi. Nádraží samo je v současné době reliktem minulosti uprostřed největšího pražského Brownfieldu. Neutěšené okolí je vlastně mementem výstavy „Cesty.Ticha“, je podobnou kulisou bezradnoti města, jako jsou prostředí na svědectvích čtyř fotografů.
Připravované akce v Památníku ticha Bubny bodově – podzim 2016
11.–18. října výstava Cesty.Ticha z cyklu Stigmatizovaná místa Evropy
16. října II. ročník akce Bubnování pro Bubny (75. výročí prvního transportu)
24. –26. října představení Čekárna (Farma v jeskyni)
19. listopadu Noc divadel – Představení přírodní školy
Kontakt pro bližší informace:
Hana Tietze
Kontakt pro média
Mobil: 602 349 483
E-mail: media@bubny.org
FÓRUM 2000/Festival demokracie
DOX
SŽDC
Hlavní město Praha
Městská část Praha 7
Nadační fond obětem holocaustu