Moderní-Dějiny.cz

Oficiální umění a propaganda 1945-1989

Publikováno: 19.10.2021, Aktualizováno: 19.10.2021 09:22
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

V sobotu 16. 10. 2021 se uskutečnila vernisáž výstavy Oficiální umění a propaganda 1945-1989. Během akce vystoupily žáci Základní umělecké školy Jana Zacha Čelákovice.

Oficiální umění a propaganda 1945-1989

Výstava původně pojmenovaná "Kultura bydlení v období tzv. reálného socialismu" se v roce 2021 neuskutečňuje z toho důvodu, že plánovaná výpůjčka trojrozměrných muzejních exponátů z partnerského muzea Tatabánya v Maďarsku nemůže proběhnout. Výstava se přesunuje do budoucna.

Náhradní, avšak tematicky blízká výstava "Oficiální umění a propaganda 1945-1989" představí prostřednictvím sbírkových předmětů návštěvníkům vývoj oficiálního umění a propagandy od skončení druhé světové války až do roku 1989. Zastoupeno bude převážně výtvarné umění (plakát, obrazy), ale také drobná plastika či předměty denní potřeby (keramika, textil).

Dne 16. října byla ve Výstavní síni Městského muzea v Čelákovicích zahájena výstava s názvem Oficiální umění a propaganda 1945-1989. Návštěvníkům tam budou představeny předměty z velmi bohatých sbírek muzea, které se tohoto tématu týkají. Většina z nich bude touto formou prezentována poprvé.

Samotná hranice mezi uměním a propagandou je velice tenká a proměnlivá. Termín propaganda, který dnes chápeme většinou v negativním slova smyslu, se vždy v tomto významu nepoužíval. V neutrálním významu je propaganda šíření, hájení nebo podporování určité myšlenky. Zároveň je to forma komunikace, která se začínala zdokonalovat v době první světové války. I přesto, že se často setkáváme se zmínkami o nacistické či komunistické propagandě, je nutné si uvědomit, že propaganda zde byla již dávno předtím a je přítomná i v dnešní době, kdy jsou její metody pouze sofistikovanější a ne tak křiklavé a přímočaré.

Nejvíce prostoru bude na výstavě zaujímat plakát. A to nejen proto, že muzeum získalo před několika měsíci jejich poměrně rozsáhlou kolekci, která spolu s dosavadními sbírkami tvoří hodnotnou ukázku tehdejší produkce. Tu neoceňujeme jen z pohledu propagandistického, ale i z uměleckého. Plakát se začal masověji pro účely propagandy používat v době první světové války, velmi hojně se využíval v sovětském Rusku. Jednoduchou formou se jím dařila i negramotnému obyvatelstvu sdělit jednoduchá informace. V tomto období se na jeho tvorbě podílela celá řada známých avantgardních umělců a ruský propagandistický plakát si udržel vysokou úroveň po celou dobu existence Sovětského svazu. Stejně tak tomu bylo u Československa. Zde byl plakát hlavním nástrojem propagandy od skončení druhé světové války do 60. let, kdy jeho vůdčí úlohu převzala rozhlas a televize. Výstava představí základní nosné motivy plakátů. Vysoká úroveň a kvalita zpracování přesvědčí návštěvníka o složitosti vymezení toho, co je uměním a co už je propagandou.

Vedle plakátů disponuje muzeum i řadou předmětů z oblasti drobné plastiky, keramiky či textilu, které byly vyrobeny především pro slavnostní účely. Zde už dominuje propagandistické či ideologické hledisko nad uměním. I tyto předměty však patří k tehdejší době a každodennosti. Účelem výstavy je návštěvníkům představit dosud nevystavené předměty ze sbírek a ukázat jejich pestrou škálu k dnes tak často zmiňovanému tématu, kterým je propaganda.

Výstava je přístupná od 16. října 2021 do 30. ledna 2022 ve Výstavní síni Městského muzea v Čelákovicích každý den od 9:00 do 12:00 hodin, od 13:00 do 17:00 hodin.


PhDr. Martin Dolejský, autor výstavy

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT