Oficiální umění a propaganda 1945-1989
V sobotu 16. 10. 2021 se uskutečnila vernisáž výstavy Oficiální umění a propaganda 1945-1989. Během akce vystoupily žáci Základní umělecké školy Jana Zacha Čelákovice.
Výstava původně pojmenovaná "Kultura bydlení v období tzv. reálného socialismu" se v roce 2021 neuskutečňuje z toho důvodu, že plánovaná výpůjčka trojrozměrných muzejních exponátů z partnerského muzea Tatabánya v Maďarsku nemůže proběhnout. Výstava se přesunuje do budoucna.
Náhradní, avšak tematicky blízká výstava "Oficiální umění a propaganda 1945-1989" představí prostřednictvím sbírkových předmětů návštěvníkům vývoj oficiálního umění a propagandy od skončení druhé světové války až do roku 1989. Zastoupeno bude převážně výtvarné umění (plakát, obrazy), ale také drobná plastika či předměty denní potřeby (keramika, textil).
Dne 16. října byla ve Výstavní síni Městského muzea v Čelákovicích zahájena výstava s názvem Oficiální umění a propaganda 1945-1989. Návštěvníkům tam budou představeny předměty z velmi bohatých sbírek muzea, které se tohoto tématu týkají. Většina z nich bude touto formou prezentována poprvé.
Samotná hranice mezi uměním a propagandou je velice tenká a proměnlivá. Termín propaganda, který dnes chápeme většinou v negativním slova smyslu, se vždy v tomto významu nepoužíval. V neutrálním významu je propaganda šíření, hájení nebo podporování určité myšlenky. Zároveň je to forma komunikace, která se začínala zdokonalovat v době první světové války. I přesto, že se často setkáváme se zmínkami o nacistické či komunistické propagandě, je nutné si uvědomit, že propaganda zde byla již dávno předtím a je přítomná i v dnešní době, kdy jsou její metody pouze sofistikovanější a ne tak křiklavé a přímočaré.
Nejvíce prostoru bude na výstavě zaujímat plakát. A to nejen proto, že muzeum získalo před několika měsíci jejich poměrně rozsáhlou kolekci, která spolu s dosavadními sbírkami tvoří hodnotnou ukázku tehdejší produkce. Tu neoceňujeme jen z pohledu propagandistického, ale i z uměleckého. Plakát se začal masověji pro účely propagandy používat v době první světové války, velmi hojně se využíval v sovětském Rusku. Jednoduchou formou se jím dařila i negramotnému obyvatelstvu sdělit jednoduchá informace. V tomto období se na jeho tvorbě podílela celá řada známých avantgardních umělců a ruský propagandistický plakát si udržel vysokou úroveň po celou dobu existence Sovětského svazu. Stejně tak tomu bylo u Československa. Zde byl plakát hlavním nástrojem propagandy od skončení druhé světové války do 60. let, kdy jeho vůdčí úlohu převzala rozhlas a televize. Výstava představí základní nosné motivy plakátů. Vysoká úroveň a kvalita zpracování přesvědčí návštěvníka o složitosti vymezení toho, co je uměním a co už je propagandou.
Vedle plakátů disponuje muzeum i řadou předmětů z oblasti drobné plastiky, keramiky či textilu, které byly vyrobeny především pro slavnostní účely. Zde už dominuje propagandistické či ideologické hledisko nad uměním. I tyto předměty však patří k tehdejší době a každodennosti. Účelem výstavy je návštěvníkům představit dosud nevystavené předměty ze sbírek a ukázat jejich pestrou škálu k dnes tak často zmiňovanému tématu, kterým je propaganda.
Výstava je přístupná od 16. října 2021 do 30. ledna 2022 ve Výstavní síni Městského muzea v Čelákovicích každý den od 9:00 do 12:00 hodin, od 13:00 do 17:00 hodin.
PhDr. Martin Dolejský, autor výstavy