Moderní-Dějiny.cz

Nejlepších deset prací soutěže EUSTORY bude slavnostně oceněno v Praze

Publikováno: 16.2.2014, Aktualizováno: 22.2.2014 16:13

Ve čtvrtek 20. února 2014 se v 11.00 v kavárně a galerii Krásný ztráty v Praze uskuteční slavnostní závěrečný ceremoniál VII. ročníku EUSTORY. Na vyhlášení nejlepších prací a ocenění vítězů zveme autory deseti nejlépe hodnocených prací s jejich pedagogy. Ceny bude autorům předávat pan Zdeněk Svěrák, který přislíbil svou účast.

Nejlepších deset prací soutěže EUSTORY bude slavnostně oceněno v Praze

Do sedmého ročníku EUSTORY, který se koná pod záštitou MŠMT, se přihlásila téměř stovka soutěžících, padesát tři z nich nakonec v termínu odevzdalo soutěžní práci, která splňovala podmínky uvedené v pravidlech. Práce rovněž musely naplnit téma tohoto ročníku „Také místa mají svou paměť“. Během prosince 2013 a ledna 2014 hodnotila odborná komise pedagogů a historiků soutěžní práce podle osmi formálních a obsahových kritérií. Každou práci hodnotili dva hodnotitelé, přidělovali  body a posuzovali obsahové parametry: původnost tématu, myšlenkovou úroveň, vnitřní soudržnost, samostatnost zpracování / prácie s pramenným materiálem / schopnost zasazení tématu do obecných souvislostí, znalost literatury k tématu / stanovení a sledování cíle, celkový přínos práce. Zároveň byla hodnocena také formální kritéria: poznámkový aparát, vhodnost příloh a jejich využití / přehledně zpracovaný seznam literatury a pramenů / kompozice (úvod, stať, závěr), formální zpracování, rozsah / stylistická a jazyková úroveň. Každý hodnotitel kromě bodového hodnocení  připojil rovněž stručné slovní zhodnocení dané práce. Z pořadí níže uvedených deseti nejlepších prací podle hodnocení komise vybírají nyní profesionální historici partnerských institucí z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy konečné pořadí. Konečné pořadí všech prací s umístěním zveřejníme na webu soutěže a portálu Moderní dějiny.cz až po vyhlášení, tj. po 20. únoru 2014.

Autory deseti nejlépe hodnocených prací zveme i s jejich pedagogy na slavnostní závěrečný ceremoniál s vyhlášením nejlepších prací a oceněním vítězů ve čtvrtek 20. února 2014 v 11.00 do kavárny Krásný ztráty (Náprstkova 10, Praha 1) v Praze. Předávání cen vítězům přislíbil Zdeněk Svěrák. Slavnostní dopoledne proběhne za účasti zástupce ministerstva školství, které letošní ročník soutěže zaštítilo. Zároveň se jej zúčastní zástupci Ústavu pro soudobé dějiny, německé centrály EUSTORY, Akademie věd ČR, ÚSTRu, partnerských nakladatelství a také učitelé dějepisu spolu s organizátory soutěže z PANTu.

Deset nejlépe hodnocených prací (v abecedním pořadí podle příjmení autora či prvního z autorské dvojice):
- Ester Boháčková, Kateřina Fričová - Lucký mlýn v Chodovlicích, Gymnázium Lovosice
- Veronika Faistová - Solnice č.p. 47, První soukromé jazykové gymnázium, Hradec Králové
- Dominik Feri - Sesterská města Teplice a Šanov, Gymnázium Teplice
- Jan Havránek - Historie Sportovního domu v Chomutově, Gymnázium Chomutov
- Jana Jiříková - Budeč aneb Jak se žilo a žije pod hradištěm, Dvořákovo gymnázium a SOŠ ekonomická, Kralupy nad Vltavou
- Jiří Klůc - Sokolovo - Sokolov: spojitosti ukrajinské vesničky a města v západních Čechách, Gymnázium Ostrov
- David Krop - Vítkovice, dům č.p. 135. Vzestup a pád dobré adresy, AHOL - SOŠ s.r.o., Ostrava-Vítkovice
- Tereza Poláčková - Dějiny obce Černčice v dlouhém 19. století, Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína, Hradec Králové
- Tereza Potužilová, Nikola Sedloňová - Jak se město mění před objektivem (historie Slaného zachycena na fotografiích), Gymnázium Václava Beneše Třebízského, Slaný    
- David Trojan - Sběrný tábor RADIOTRH PVV, Gymnázium Špitalská 700/2, Praha 9 - Vysočany

Autoři tří nejlepších prací, které vybere z těchto deseti nejlépe hodnocených odborná komise profesionálních historiků partnerských institucí, budou oceněni dotykovým tabletem a řadou knižních cen. Autoři deseti nejlepších prací obdrží knižní ceny sponzorů soutěže EUSTORY: Barrister&Principal, Dějiny a současnost, Nakladatelství Lidové noviny, Albatros, Radioservis, Mladá fronta, Nakladatelství EPOCHA, František Emmert - Nakladatelství CLIO, Ústav pro studium totalitních režimů, Academia, Post Bellum a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i..

Kromě hlavních cen EUSTORY bude udělena rovněž Cena revue Dějiny a současnost za nejlepší literárně zpracovanou soutěžní práci.

V průběhu slavnostního vyhlášení bude také udělena třem letošním laureátům Cena Evy Vláhové za svědectví o komunismu 50. let, kterou uděluje Občanské sdružení PANT. Cena je udělována studentovi či studentům, kteří získají nejlepší umístění v prestižní soutěži s tematikou moderních dějin a totality organizovanou Občanským sdružením PANT. V loňském kalendářním roce se to týkalo především prací zaslaných do soutěže Příběhy 20. století, kterou PANT organizoval spolu se společností Post Bellum. Cenu Evy Vláhové za rok 2013 získávají nejzajímavěji zpracované práce na téma osudů československých občanů pronásledovaných komunistickým režimem v 50. letech 20. století, které jejich autoři přihlásili do Příběhů 20. století. Vyhodnocení prací s touto tematikou a určení vítězů připadlo členům Občanského sdružení PANT. Tři ocenění studenti získávají pamětní diplom a finanční prémii ve výši 5000,- Kč. Donátory Ceny jsou Jana a Tony Švehlovi z USA.

Deset učitelů, jejichž studenti se umístí do desátého místa, získají od partnera národního kola soutěže kulturně historické revue Dějiny a současnost roční předplatné, taktéž roční předplatné časopisu Paměť a dějiny (ÚSTR) a knižní cenu od našich partnerů.

Autoři deseti nejlépe hodnocených prací budou mít spolu se svým doprovodem (pedagogy či rodiči) zajištěnu exkurzi do Archivu bezpečnostních složek. Bude to jistě výborná příležitost seznámit se s podobou či zpracováním archivních svazků, pracovišti ústavu, jeho činností a možnostmi využití zdejších fondů. Exkurze se uskuteční po slavnostním vyhlášení (ve 14.00) a bude trvat přibližně hodinu a půl.

Všem soutěžícím děkujeme za snahu a úsilí, které při vyhledávání či zpracovávání pramenů, samotném psaní i finální úpravě svých prací vyvinuli. Stejně tak si vážíme cenné pomoci a rad jejich učitelů, bez nichž by bylo bádání a sepisování jistě o poznání náročnější!

O dalším, již osmém ročníku EUSTORY, vás budeme informovat.

Organizátoři a partnerské instituce:

      

Pod záštitou:

 

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2023 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT