
Michael Žantovský v Ostravě - Václav Havel tady a teď
Srdečně Vás zveme na setkání s Michaelem Žantovským, diplomatem, překladatelem z angličtiny, tlumočníkem, psychologem, publicistou, spisovatelem, textařem, politikem, blízkým přítelem a spolupracovníkem Václava Havla, ředitelem Knihovny Václava Havla a v neposlední řadě též autorem úspěšného životopisu Havel.
Jsou myšlenky prvního polistopadového prezidenta stále živé? Mají k dnešku skutečně co říci? Jak k odkazu Václava Havla vlastně přistupovat? A jakou roli v tomto přibližování života a díla jedné z nejvýraznějších osobností českých dějin 20. století hraje Knihovna Václava Havla?
Kdy a kde vystoupí Michael Žantovský?
v pondělí 9. května v 18.00 v antikvariátě a Galerii Fiducia - Michael Žantovský nejen o překladech, Václavu Havlovi a Woody Allenovi
Moderovaná diskuse s významným českým překladatelem, znalcem díla Woody Allena, ředitelem Knihovny Václava Havla a autorem úspěšného životopisu Havel. Večer moderuje Libor Magdoň.
v úterý 10. května v 10.00 na gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě - přednáška "Václav Havel tady a teď“ a následná diskuse pro studenty středních škol, moderuje Petr Šimíček
v úterý 10. května ve 12.30 na Filozofické fakultě Ostravské univerzity v Ostravě, posluchárna E308, Čs. legií 9 - přednáška "Václav Havel tady a teď“ a následná diskuse pro studenty vysoké školy
Na všech akcích budou k dostání bestsellery Michaela Žantovského biografie Havel a román Ochlazení, které Vám autor rád podepíše.
Michael Žantovský
Michael Žantovský je od 1. září 2015 ředitelem Knihovny Václava Havla. Předtím byl velvyslancem České republiky ve Spojeném království, v Izraeli a Spojených státech amerických. Vystudoval psychologii na Karlově univerzitě a McGill University v Montrealu a působil jako vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze. V osmdesátých letech 20. století působil jako nezávislý překladatel, publicista a textař. Přeložil do češtiny více než padesát děl moderní anglo-americké prózy, poezie a dramatu. Přispíval do samizdatového tisku, od roku 1988 byl pražským dopisovatelem agentury Reuters. Napsal též knihu o životě a díle Woodyho Allena. V roce 2008 vydal pod jménem Daniel Wolf román Ochlazení o dramatické krizi ve vztazích mezi Evropou a Ruskem, který v mnohém předznamenal skutečné události. Je autorem životopisu zesnulého prezidenta HAVEL, který vyšel v češtině, angličtině a dalších jazycích v listopadu 2014.
V listopadu 1989 spoluzakládal Občanské fórum a v prosinci 1989 se stal jeho tiskovým mluvčím. V lednu 1990 se stal tiskovým tajemníkem a mluvčím prezidenta Václava Havla. Byl také politickým koordinátorem kanceláře prezidenta. V letech 1996-2002 byl senátorem Parlamentu ČR a předsedou senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. V letech 1997 a 2001-2 byl předsedou Občanské demokratické aliance. Je předsedou správní rady Aspen Institute Prague, členem programové rady konference Forum 2000 a členem správní rady newyorské Václav Havel Library Foundation.
Knihovna Václava Havla
Knihovna Václava Havla shromažďuje, zkoumá, zveřejňuje, šíří a hájí myšlenkový, literární a politický odkaz velké postavy moderních českých dějin - spisovatele, dramatika, myslitele, bojovníka za lidská práva a československého a českého prezidenta. Zabývá se také osobnostmi, událostmi a jevy, které s odkazem Václava Havla souvisí, a snaží se je přibližovat a zasazovat do dobového i současného kontextu.
Od srpna 2014 sídlí Knihovna Václava Havla na adrese Ostrovní 13, Praha 1. Přízemní prostory této budovy jsou věnovány expozici "Václav Havel aneb Havel v kostce" a klubovým akcím Knihovny VH: pořádání nejrůznějších seminářů, autorských čtení, výstavy, přednášek, koncertů a divadelních představení. V prvním patře se nachází kanceláře, archiv, průběžně doplňovaná knihovna a badatelna pro veřejnost.
Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří
- organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
- formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
- organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět