
Mezinárodní seminář Svědectví pamětníků a výchova k zodpovědnému občanství
Přeshraniční expertní seminář organizuje 5. 6. 2014 v Ostravě Občanské sdružení PANT ve spolupráci s USC Shoah Foundation, za podpory IHRA - International Holocaust Remembrance Alliance. Nabízí v ČR zcela unikátní možnost diskuse se zástupci správce největšího digitálního archivu filmových svědectví pamětníků na světě, Archivu vizuální historie (VHA) obsahujícího 52 000 rozhovorů natočených v 58 zemích světa ve 34 jazycích.
Účastníci z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska se dozvědí o zkušenostech s využíváním VHA v každém z regionů a zapojí se do diskuse o využívání svědectví ve vzdělávání v různých lokalitách, o problémech, kontextech a o metodách výchovy k zodpovědnému občanství. Každý z účastníků může přispět do debaty o potřebách pedagogů a místních politických představitelů a svým hlasem ovlivní přípravy několikajazyčného digitálního katalogu úryvků filmových svědectví popisujících sdílenou historii regionu, který bude zpřístupněn na internetu.
9:00 – 9:30
Úvod
Představení pořádajících organizací, tedy institutu pro vizuální historii a vzdělávání USC Shoah Foundation při Univerzitě Jižní Kalifornie a občanského sdružení PANT. Seminář se koná za podpory IHRA, Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu.
Formulace cílů semináře: prozkoumat možnosti kvantitativní i kvalitativní změny dosavadní praxe využívání filmových svědectví ve vzdělávání.
9:30 – 10:30
Přístupy k využívání svědectví na světě a v regionu
Zkušenosti v USA, e-learningová platforma IWitness. Zkušenosti PANT o.s. a USC Shoah Foundation v ČR, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Specifika orální historie, nutnost kontextu, regionální aspekt. Semináře pro učitele, mediální a digitální gramotnost. Role území Polska ve sdílené historii Holocaustu v regionu.
10:30 – 12:00
Příklady konkrétních výstupů
Multiplikátoři, absolventi seminářů Svědectví pamětníků ve vzdělávání pro 21. století z ČR, Maďarska a Polska představí vzdělávací materiály a programy založené na využítí filmových svědectví z VHA (15 + 5 minut na diskusi).
CZ:
Marcel Mahdal – Volá Londýn
Objevení tábora nucených prací pro Židy v Karviné - ZALfJ Karwin – prezentace ročního projektu studentů dějepisného semináře Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě.
PL a HU: bude upřesněno
12:00 – 13:00
Oběd
13:00 – 14:00
Přeshraniční zdrojový materiál
Globální rozsah VHA ve spojení s funkčním indexem coby nová kvalita
Sdílené území starého impéria
Návrh historického obsahu nového zdrojového materiálu založeného na unikátních svědectvích pamětníků z VHA:
1938 Polská okupace části Slezska.
1939 Útěky z ČSR do Polska, Polsko coby útočiště. Plán Nisko. Sovětská okupace, Gulag. Exilové armády.
1941 – 1944 Útěky z ghett v okupovaném Polsku do Maďarska.
1941 – 1944 Deportace do ghett, koncentračních táborů a táborů smrti v okupovaném Polsku.
1945 – 1951 Poválečná vlna židovských uprchlíků z Polska a Maďarska přes Československo.
14:30 – 15:30
Panelová diskuse
PANT moderuje, panelisté z USC SF, otevřená diskuse s účastníky semináře
Co očekáváme od zdrojových materiálů?
Rozdíly v situaci a kontextech mezi regiony a zúčastněnými státy.
Jak vytvořit zdrojový materiál, který by měl hodnotu jak pro pedagogy a pracovníky ve vzdělávání, tak pro politiky a představitele státní správy?
Jak využít vzdělávání o moderní historii ve výchově k zodpovědnému občanství?
Každodenní relevance filmového svědectví: stereotypy, uprchlíci, my a oni.
Role multiplikátorů.
Jak vyhodnocovat a měřit výsledky vzdělávací praxe na poli moderních dějin a výchovy k zodpovědnému občanství?
15:30 – 16:00
Evaluace
Výsledky rozsáhlé studie USC Shoah Foundation: Historické znalosti předané ve správném vzdělávacím kontextu vedou ke změně chování.
16:00 – 16:30
Shrnutí a další kroky
Jak společně pokračovat k maximálně efektivnímu využití vzpomínek pamětníků?
Diskutovat budou kromě účastníků semináře rovněž Petr Pánek, Jiří Sovadina a Marcel Mahdal za PANT o.s., Dr. Kori Street a Dr. Claudia Ramirez Wiedeman za USC Shoah Foundation v Los Angeles a regionální představitelé Martin Šmok, Andrea Szonyi (s rozsáhlými zkušenostmi ze Zachor Foundation v Maďarsku) a Monika Koszyńska (expert vzdělávacího oddělení Muzea historie polských Židů ve Varšavě).
Místo konání: Ostravské muzeum
mapa - Masarykovo nám. 1, 702 00 Ostrava
Pro ukázku připojujeme dva z mnoha videozáznamů, zachycující svědectví pamětníků, se kterými se bude na semináři pracovat. Byly vybrány tak, aby ilustrovaly nadregionální přesah do československé i polské historie.
Deportace do Niska, první deportace z Protektorátu:
Rozhodnutí zůstat po osvobození v Československu: