Moderní-Dějiny.cz

Letní škola ÚSTRu

Publikováno: 24.5.2019, Aktualizováno: 28.8.2019 11:17
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

Ústav pro studium totalitních režimů, Centrum současného umění DOX a Stálá konference asociací ve vzdělávání vás zvou na letní školu. Letní škola je určena pro učitele dějepisu a společenských věd. Název letošního ročníku je: "Stopovat dějiny - Práce s prameny ve výuce".

Letní škola ÚSTRu

Letní škola se odehraje 29. - 30. srpna 2019 v Centru současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7. Účast je zdarma. Zájemce o účast prosíme, aby se hlásili zde: REGISTRACE

Dobové dokumenty, vzpomínky pamětníků, architektura, fotografie, mapy i současná populární kultura – to vše může sloužit jako stopy vedoucí k minulosti. Letní škola pro učitele se v roce 2019 zaměří na otázku „jak pracovat s prameny?“ Zapojení pramenů do výuky přispívá nejen k porozumění dobového kontextu, ale i k diskuzi nad tím, proč je důležité učit se o minulosti.
 
Chystáme pro vás program, který bude zahrnovat workshopy, badatelské procházky či besedy s hosty. Vedle práce s našimi vzdělávacími pomůckami, jako jsou Historylab.cz nebo náměty na webu Dejepis21.cz, Vám představíme, jak pracujeme se zaniklým Muzeem dělnického hnutí nebo jaké otázky mohou provázet přípravu nové učebnice dějepisu. Do programu také přispějí kolegové z Centra současného umění DOX programem zaměřeným na historii a architekturu budovy. Pro sdílení vlastních osvědčených námětů do výuky bude sloužit burza dobré praxe, otevřená účastníkům. Přemýšlíte o tom, že byste kolegům představili své materiály a postupy?
 
Součástí čtvrtečního večerního programu bude také veřejná diskuze Škola jako dílna: Stačí dnešním dětem škola, do které jsme chodili my?
Představa třídy jako místa, kde žáci hrají hlavní roli, se netýká jen dějepisu. Připravujeme večerní veřejnou diskusi na téma badatelsky pojaté výuky s odborníky z oblastí matematiky, dějepisu či výuky jazyků. Co má společného Hejného metoda v matematice a práce s historickými prameny v dějepise? Proč někteří rodiče vybírají školu podle metody výuky?
 
Co Vás na letní škole čeká za program:

    Workshopy (např. HistoryLab, Učebnice moderních dějin, Edukace v archivech, DOX: prostor k manipulaci)
    badatelské procházky (např. Fučík ve veřejném prostoru)
    burza dobré praxe
    besedy
    zajímaví hosté (např. Milan Hejný - didaktik matematiky, Irena Dvořáková - fyzikářka a vedoucí projektu Heuréka)

 
Zájemce o účast prosíme, aby se hlásili zde: REGISTRACE

Více informací o letní škole naleznete na https://letniskola.dejepis21.cz/

(U kurzu probíhá akreditační řízení.)
 
Děkujeme Vám za přízeň a přejeme hodně sil do závěru školního roku
Za Oddělení vzdělávání zdraví

Anna Macourková

Ústav pro studium totalitních režimů
nám. Winstona Churchilla 1800/2
130 00, Praha 3
tel: +420 221 008 314
GSM: +420 606837142

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT