Moderní-Dějiny.cz

Květnové a červnové akce ÚSTRu - vernisáž, konference, přednáška a filmový seminář

Publikováno: 24.5.2016, Aktualizováno: 30.5.2016 07:42
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

Ústav pro studium totalitních režimů zve zájemce na zajímavé květnové a červnové akce - vernisáž výstavy Rozkulačeno!, konferenci Československo v letech 1968–1971, přednášku historika Stanislava Kokošky Pracovně výchovné tábory v Protektorátu Čechy a Moravafilmový seminář LSD made in ČSSR.

Květnové a červnové akce ÚSTRu - vernisáž, konference, přednáška a filmový seminář

V úterý 24. května od 18.30 Vás pak srdečně zveme na vernisáž výstavy Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu. Výstavu připravili Ústav pro studium totalitních režimů a Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s Asociací soukromých zemědělců a dalšími partnery. Vernisáž proběhne za účasti ministra zemědělství Mariana Jurečky v Národním zemědělském muzeu, Kostelní 44, Praha 7. Výstavu pak bude možné shlédnout od 25. května do 30. září 2016, úterý – neděle od 9 do 17 hodin.

Konferenci Československo v letech 1968–1971, která se uskuteční v budově Státního okresního archivu v Českých Budějovicích (Rudolfovská 40) ve dnech 25. – 26. května 2016, pořádají Ústav pro studium totalitních režimů, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Státní oblastní archiv v Třeboni – Státní okresní archiv České Budějovice a Jihočeský kraj. Program naleznete ZDE
Pokud se budete chtít konference zúčastnit, registrujte se prosím na e-mailu kamila.kozichova@ustrcr.cz.

Ze seminářů, které chystáme ještě v červnu, bych Vás chtěla pozvat hned na ten první, a to ve čtvrtek 2. června, kdy se od 17 hodin v Ústavu pro studium totalitních režimů (Siwiecova 2, Praha 3) uskuteční přednáška historika Stanislava Kokošky Pracovně výchovné tábory v Protektorátu Čechy a Morava. Důležitou součást nacistického systému nucené práce představovaly pracovně výchovné tábory. V Protektorátu Čechy a Morava byly zřízeny na základě vládního nařízení č. 404 ze 7. prosince 1942 o zajištění stability mezd a platů a pracovní morálky. Tábory podléhaly generálnímu veliteli neuniformované protektorátní policie a sloužily k potrestání lidí, kteří uprchli z nuceného nasazení v Říši nebo odmítali přesčasovou práci, neplnili stanovené normy a dopouštěli se neomluvených absencí.

Posledním seminářem před letní pauzou bude filmový seminář LSD made in ČSSR, na který přijali pozvání režisér stejnojmenného dokumentu Pavel Křemen a Miloš Vojtěchovský, psycholog podílející se v 60. letech na výzkumu LSD v ČSSR. Seminář s podnázvem Výzkum a zneužívání psychotropních látek v období komunistického režimu proběhne ve čtvrtek 16. června od 17 hodin a bude jej moderovat historik Petr Blažek. Jak se komunistické Československo stalo světovou velmocí ve výrobě LSD? Jak je možné, že hluboko za železnou oponou, v prostředí totalitního státu, probíhaly svobodné experimenty s halucinogeny, kterých se zúčastnily tisíce lidí? Dokumentární pátrání po českých stopách silného halucinogenu, který pod názvem Lysergamid vyráběla továrna Spofa. Na semináři bude promítnut film o těchto tématech LSD made in ČSSR, který byl nominován na nejlepší dokumentární televizní film nebo seriál v soutěži Český lev 2015.

Více informací o seminářích naleznete ZDE 

Anna Macourková
Oddělení knihovny, výstav a konferencí
Odbor produkční
Ústav pro studium totalitních režimů
Siwiecova 2, 130 00 Praha 3
221 008 314

Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT