Moderní-Dějiny.cz

Krakovská část česko-polské studentské výměny

Publikováno: 3.12.2018, Aktualizováno: 28.2.2019 10:54

Ve dnech 22.–24. listopadu 2018 se uskutečnila druhá část VII. ročníku mezinárodní výměny s polskými studenty. Nabídla účastníkům setkání s polskou historií, Krakovem, jeho památkami a významnými historickými místy. Akce se konala v rámci projektu spolku PANT, který byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra. Letošní česko-polské studentské výměny se zúčastnili studenti z krakovského VII. prywatnego liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja a ostravského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě.

Krakovská část česko-polské studentské výměny

Naše část výměnného pobytu začala na hlavním nádraží v Ostravě, odkud jsme vyjeli směr Krakov. Byli jsme ubytováni v hostelu Mundo s příjemnou atmosférou a nápaditým provedením pokojů, které byly vždy laděny do stylu jedné ze zemí světa. S polskými studenty jsme hned po jídle nakoukli do už setmělého Krakova. Po krátké procházce nás čekal program v prostorách školy VII. prywatne liceum im. Mikołaja Reja, kde jsme hráli plno originálních seznamovacích her. Skvělé na tom bylo, že jsme mohli mluvit svými rodnými jazyky, a tak někteří z nás poprvé slyšeli plynulou polštinu. Zjistili jsme, že když se hodně soustředíme a zaposloucháme se, není vůbec těžké polštině porozumět. Po programu jsme spolu strávili ještě pár chvil.

Páteční ráno začalo skvělými jablky v županu, které se v polštině řeknou racuchy. Pak jsme hned vyrazili na prohlídku starého města, které nám ukázal učitel polských studentů Paweł Rogala. Procházka začala v předhradí Wawelu, kde jsme se dozvěděli několik informací o židovské čtvrti a jedné z nejstarších ulic ve městě. Potom jsme pokračovali na samotný královský hrad Wawel. Následoval kostel sv. Martina, hlavní náměstí, nádvoří zdejší univerzity a spousta dalších pamětihodností. Po obědě jsme šli do muzea Manga a poté jsme navštívili kurz kaligrafie (japonského písma). Ten nás všechny velice mile překvapil. Odcházeli jsme s novými zkušenostmi a o pár japonských slovíček moudřejší. V podvečer nás čekala prohlídka bývalé židovské čtvrti Kazimierz. Poté následovala večeře a procházka nočním městem. Večer jsme se už všichni těšili do postele a na následující poslední den.

V sobotu nás hned ráno nabila energií skvělá snídaně v podobě švédských stolů. Pak pro nás nebyl žádný problém zvládnout předem určený program. 1. zastávkou bylo muzeum Josefa Čapského, kde nás velmi milá paní provedla životem polského malíře. Měli jsme možnost vidět jeho obrazy a nahlédli jsme do napodobeniny jeho skromného, ovšem milého a útulného ateliéru. Po nakoupení nezbytných suvenýrů pro všechny rodinné příslušníky a tetičky z šestého kolena jsme se vrhli na náš poslední společný oběd. Prohodila se slovíčka na rozloučenou, nějaké ty slzy a objetí a trochu posmutněle jsme šli do hotelu pro kufry. Poděkovali jsme i personálu milého hotýlku, který byl pro náš pobyt opravdu krásným zázemím.

Celkový dojem? Spousta Čechů má k Polsku i k Polákům dost „ofenzivní“ postoj, přesto i prodavači malých obchůdků byli nadmíru pozitivní a milí. Plně věříme, že mnozí z nás navštíví Krakov znova.

Autorky textu článku:
 Adéla Dvorská, Viktorie Elblová, Barbora Gaszczyková a Sára Macková
(studentky Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě)

Záštitu a partnerství nad setkáním převzali:
Česko-polské fórum při Ministerstvu zahraničí ČR (akce se konala v rámci projektu spolku PANT, který byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra)

Organizační tým:
Marcel Mahdal: učitel ZSV a dějepisu na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě
Paweł Rogala: učitel angličtiny na VII. prywatnem liceum ogólnokształcącem im. Mikołaja Reja

 

 

 

Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT