Moderní-Dějiny.cz

Konference a didaktický seminář Moderních dějin 2014

Publikováno: 29.11.2014, Aktualizováno: 9.12.2014 23:39
Autor: (red)

Ve dnech 27.- 28. 11. 2014 se v Ústí nad Labem konala konference „Středoevropské kontexty výuky dějepisu“. Jednalo se již o třetí spojení tradičních akcí Občanského sdružení PANT a Katedry historie FF UJEP, jejichž smyslem je setkání učitelů dějepisu, didaktiků a historiků zabývajících se školním dějepisem.

Konference a didaktický seminář Moderních dějin 2014

Tématem letošního roku byly především panelové diskuse vztahující se k tématu středoevropských kontextů výuky dějepisu. Obsahy jednotlivých přednášek a panelů byly sestaveny organizátory z odborných příspěvků z oblasti historie, dalších společenských oborů, didaktiky dějepisu a školní praxe. V sekci „Paměť živě“ se setkáme s významnými postavami českého veřejného života. V rámci setkání proběhne prezentace aktivit a dosavadních výstupů projektů Občanského sdružení PANT a ÚSTR. Partnery jsou Muzeum města Ústí nad Labem a Ústav pro studium totalitních režimů.

Ve čtvrtek 27. listopadu se v prostorách Muzea Ústí nad Labem uskutečnily tři didaktické sekce. V té první, české, rekapitulovali vystupující stav výuky v České republice. Zaměřili se na konkrétní údobí či fenomény: Česko - německé vztahy (Dagmar Erbenová), Židovské dějiny (Josef Märc), Československo 1948 – 1989 (Iva Vachková), Československo a Česko po roce 1989 (Milan Hes). Poté vystoupil s inspirativním tématem Střední Afrika střední Evropě? Naopak? Martim Šmok. Následovala druhá didaktická sekce (středoevropská), v níž vystoupili přesdnášející s těmito tématy: Jak učí dějepis studenti? (Alžbeta Bojková,Košice), Češi, Slováci a Maďaři v polském školním dějepisu (Magdalena Wisnioch, Varšava), Sudetoněmecká vzpomínání a hřbitovy v Čechách (Anna Knechtel, Mnichov + Břetislav Rychlík, Radek Fridrich), Didaktika dějepisu v diplomových pracích (Jana Zahradníková). Třetí didaktická sekce přinesla ukázku konkrétních metodických materiálů coby výsledků tříletých projektů: vystoupili v ní zástupci vzdělávacího oddělení ÚSTRu Jaroslav Najbert, Jaroslav Pinkas a Vojtěch Ripka s projektem Dějepis pro 21. století a členové Občanského sdružení PANT Marcel Mahdal, Jiří Sovadina a Petr Šimíček, kteří představili výstupy projektu Moderní dějiny učitelům. Páteční dem uzavřela diskuse na téma Paměť a dějiny (vzpomínání nejen na 1989) s Petrem Pithartem a Petrem Placákem.

V pátek 28. listopadu konference pokračovala v prostorách Filozofické fakulty UJEP přednáškami z cyklu UJEP učitelům: Vrátit Bílou horu 17. stol. (Radek Fukala), Didaktické výzvy Bílé hory (Tomáš Pešek), Střední Evropa v roce 1945 (Jaroslav Rokoský), Slabikář středoevropského návštěvníka památek (Jakub Pátek), Středoevropský underground (Markéta Brožová). Poté vystoupili v rámci tematického bloku z teorie i praxe Zdeněk Beneš, Monika Stehlíková a Tereza Vodičková. Závěr konference byl vyhrazen dějinám odjinud: Čeští Středoevropani B + J (Petr Kotyk), Světu uran a Čechám? (Tomáš Bouška), Vzpomínky na ... (Barbora Hřebíčková), Kulturní dějiny hmyzu  (Karel Chobot)

 

Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Ceny XV. ročníku EUSTORY byly rozdány

Aktualizováno: 30.10.2024 17:12 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Ceny XV. ročníku EUSTORY byly rozdány

V pátek 18. října 2024 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni knižními, finančními odměnami a bezplatným předplatným časopisů Dějiny a současnot (NLN). Odb...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT