Konference a didaktický seminář Moderních dějin 2014
Ve dnech 27.- 28. 11. 2014 se v Ústí nad Labem konala konference „Středoevropské kontexty výuky dějepisu“. Jednalo se již o třetí spojení tradičních akcí Občanského sdružení PANT a Katedry historie FF UJEP, jejichž smyslem je setkání učitelů dějepisu, didaktiků a historiků zabývajících se školním dějepisem.
Tématem letošního roku byly především panelové diskuse vztahující se k tématu středoevropských kontextů výuky dějepisu. Obsahy jednotlivých přednášek a panelů byly sestaveny organizátory z odborných příspěvků z oblasti historie, dalších společenských oborů, didaktiky dějepisu a školní praxe. V sekci „Paměť živě“ se setkáme s významnými postavami českého veřejného života. V rámci setkání proběhne prezentace aktivit a dosavadních výstupů projektů Občanského sdružení PANT a ÚSTR. Partnery jsou Muzeum města Ústí nad Labem a Ústav pro studium totalitních režimů.
Ve čtvrtek 27. listopadu se v prostorách Muzea Ústí nad Labem uskutečnily tři didaktické sekce. V té první, české, rekapitulovali vystupující stav výuky v České republice. Zaměřili se na konkrétní údobí či fenomény: Česko - německé vztahy (Dagmar Erbenová), Židovské dějiny (Josef Märc), Československo 1948 – 1989 (Iva Vachková), Československo a Česko po roce 1989 (Milan Hes). Poté vystoupil s inspirativním tématem Střední Afrika střední Evropě? Naopak? Martim Šmok. Následovala druhá didaktická sekce (středoevropská), v níž vystoupili přesdnášející s těmito tématy: Jak učí dějepis studenti? (Alžbeta Bojková,Košice), Češi, Slováci a Maďaři v polském školním dějepisu (Magdalena Wisnioch, Varšava), Sudetoněmecká vzpomínání a hřbitovy v Čechách (Anna Knechtel, Mnichov + Břetislav Rychlík, Radek Fridrich), Didaktika dějepisu v diplomových pracích (Jana Zahradníková). Třetí didaktická sekce přinesla ukázku konkrétních metodických materiálů coby výsledků tříletých projektů: vystoupili v ní zástupci vzdělávacího oddělení ÚSTRu Jaroslav Najbert, Jaroslav Pinkas a Vojtěch Ripka s projektem Dějepis pro 21. století a členové Občanského sdružení PANT Marcel Mahdal, Jiří Sovadina a Petr Šimíček, kteří představili výstupy projektu Moderní dějiny učitelům. Páteční dem uzavřela diskuse na téma Paměť a dějiny (vzpomínání nejen na 1989) s Petrem Pithartem a Petrem Placákem.
V pátek 28. listopadu konference pokračovala v prostorách Filozofické fakulty UJEP přednáškami z cyklu UJEP učitelům: Vrátit Bílou horu 17. stol. (Radek Fukala), Didaktické výzvy Bílé hory (Tomáš Pešek), Střední Evropa v roce 1945 (Jaroslav Rokoský), Slabikář středoevropského návštěvníka památek (Jakub Pátek), Středoevropský underground (Markéta Brožová). Poté vystoupili v rámci tematického bloku z teorie i praxe Zdeněk Beneš, Monika Stehlíková a Tereza Vodičková. Závěr konference byl vyhrazen dějinám odjinud: Čeští Středoevropani B + J (Petr Kotyk), Světu uran a Čechám? (Tomáš Bouška), Vzpomínky na ... (Barbora Hřebíčková), Kulturní dějiny hmyzu (Karel Chobot)