Moderní-Dějiny.cz

K.Ch. – příběh bývalé politické vězeňkyně

Publikováno: 5.1.2013, Aktualizováno: 5.1.2013 23:01
Rubrika(y): Vzdělávání
Autor: (red)

Vážení přátelé, dovoluji si Vás tímto srdečně přizvat na praktický seminář pro pedagogy a vedoucí volnočasových aktivit mládeže s názvem K.Ch. – příběh bývalé politické vězeňkyně. Před nedávnem se nám podařilo dokončit a na DVD vydat filmový portrét paní Karly Charvátové. Její příběh nyní představujeme pedagogickým pracovníkům spolu s metodickými materiály a pomůckami, které se mohou hodit nejen při výuce naší nedávné historie.

K.Ch. – příběh bývalé politické vězeňkyně

Seminář proběhne 24. ledna 2013 od 15:30h v Galerii Langhans v Praze. Vstup volný. Prosíme včasnou registraci na info@politicalprisoners.eu do 21. ledna 2013. Každému zájemci na místě nabídneme DVD s filmem v CZ i ENG a zmiňovanými materiály. Pokud to zdraví i počasí umožní, představíme účastníkům hlavní protagonistku osobně. Více informací na našem webu, v rozhovoru pro Katolický týdeník a níže v krátké anotaci.

Životní příběh paní K.Ch. (1925) začal za první republiky ve vojenské pevnosti Josefov, kde se narodila do rodiny textilního obchodníka. Gymnaziální studia v Jaroměři, podtržená okupací nacistického Německa, probudila v mladé dívce zájem o právo a zákon. Hned v létě 1945 se přihlásila do Prahy na znovu otevřenou Právnickou fakultu UK a stala se aktivní studentkou. V roce 1948 byla z politických důvodů z fakulty vyloučena za tisk ilegálních letáků a kontakt s převaděči přes státní hranici. 17. listopadu téhož roku byla zatčena. Její tehdejší přítel utekl za hranice, ona navždy zůstala. V plzeňské vyšetřovací věznici byla znásilněna dozorcem a přišla do jiného stavu. Dítě porodila po zdlouhavém procesu na svobodě v Praze na Štvanici a dala ho k adopci. Holčička Milena se dostala k manželskému páru, který přežil věznění v koncentračním táboře za druhé světové války. S dcerou se opět setkala až v roce 2000. Dodnes žije skromným životem v Praze.

Těším se na setkání a zdravím,
Tomáš Bouška
o.s. Političtí vězni.cz

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2023 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT