
Dějiny sousedů - visegrádské země ve vzájemných pohledech a perspektivách
Soubor výukových materiálů, 12 studií historiků a 28 praktických pracovních listů pro učitele a žáky je výstupem tříletého projektu PANTu, podpořeného strategickým grantem Mezinárodního visegrádského fondu (IVF). Autory vybraných kapitol z moderních dějin visegrádských zemí jsou historikové, metodici a učitelé z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska.
Cílem autorů projektu bylo především vytvořit moderní, atraktivní a snadno dostupnou sadu materiálů pro výuku dějin visegrádských zemí 20. století zaměřenou na vybraná údobí s důrazem na jejich společné i rozdílné rysy a rovněž na odlišné pohledy z různých stran hranice. Autorský tým využil specifické odborné a metodické zkušenosti i národní odlišnosti každé země.
Jednotlivé materiály mapují dílčí historické události či fenomény a byly od počátku vytvářeny pro tři stanovené tematické okruhy. Ty byly zvoleny tak, aby nereflektovaly jen politické, často neosobní "velké dějiny", ale aby zároveň nabízely osobní existenciální perspektivu člověka v dramatické dějinné době či situaci. Zmíněné tři tematické okruhy po vzájemných konzultacích vymezili autoři ze všech zemí hned v počátcích projektu a nazvali je takto: Cizincem ve vlastní zemi? / Člověk ve válce a válka v člověku. / Jaká je cena mé svobody? První okruh zahrnuje historický vývoj a postavení menšin v jednotlivých zemích, téma migrace či nacionalismu, druhý přináší materiály ke stavu jednotlivých zemí za války, osudům obyvatel, holocaustu, odboji či povstáním proti okupačním silám a třetí okruh reflektuje život lidí v totalitním komunistickém státě, střety mezi režimem a opozicí, působení propagandy a boj za svobodnou budoucnost.
Čtyřicet nově vytvořených materiálů bylo přeloženo do češtiny, slovenštiny, polštiny a maďarštiny. Všechny jsou dostupné na výukovém DVD, které je v současnosti distribuováno ve všech čtyřech zemích V4, a také ve čtyřjazyčném webovém prostředí. Unikátní národní webové mutace portálu Moderní dějiny.cz mají vlastní strukturu a doménu, jsou dostupné ze samostatné adresy www.modern-history.eu. Všechny weby nabízejí výukové materiály pro učitele a žáky čtyř visegrádských zemí.
Studie ve slovenštině najdete ZDE a pracovní listy ve slovenštině ZDE
Studie v polštině najdete ZDE a pracovní listy v polštině ZDE
Studie v maďarštině najdete ZDE a pracovní listy v maďarštině ZDE
Materiály v češtině jsou dostupné na portálu Moderní dějiny.cz.
Věříme, že projekt posílí porozumění mezi mladými lidmi visegrádských zemí formou poznání důležitých období dějin 20. století pohledem nejen vlastních historických zkušeností, ale rovněž očima blízkých sousedů.