Moderní-Dějiny.cz

Dějiny sousedů - visegrádské země ve vzájemných pohledech a perspektivách

Publikováno: 20.5.2015, Aktualizováno: 28.5.2015 18:30

Soubor výukových materiálů, 12 studií historiků a 28 praktických pracovních listů pro učitele a žáky je výstupem tříletého projektu PANTu, podpořeného strategickým grantem Mezinárodního visegrádského fondu (IVF). Autory vybraných kapitol z moderních dějin visegrádských zemí jsou historikové, metodici a učitelé z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska.

Dějiny sousedů - visegrádské země ve vzájemných pohledech a perspektivách

Cílem autorů projektu bylo především vytvořit moderní, atraktivní a snadno dostupnou sadu materiálů pro výuku dějin visegrádských zemí 20. století zaměřenou na vybraná údobí s důrazem na jejich společné i rozdílné rysy a rovněž na odlišné pohledy z různých stran hranice. Autorský tým využil specifické odborné a metodické zkušenosti i národní odlišnosti každé země.

Jednotlivé materiály mapují dílčí historické události či fenomény a byly od počátku vytvářeny pro tři stanovené tematické okruhy. Ty byly zvoleny tak, aby nereflektovaly jen politické, často neosobní "velké dějiny", ale aby zároveň nabízely osobní existenciální perspektivu člověka v dramatické dějinné době či situaci. Zmíněné tři tematické okruhy po vzájemných konzultacích vymezili autoři ze všech zemí hned v počátcích projektu a nazvali je takto: Cizincem ve vlastní zemi? / Člověk ve válce a válka v člověku. / Jaká je cena mé svobody? První okruh zahrnuje historický vývoj a postavení menšin v jednotlivých zemích, téma migrace či nacionalismu, druhý přináší materiály ke stavu jednotlivých zemí za války, osudům obyvatel, holocaustu, odboji či povstáním proti okupačním silám a třetí okruh reflektuje život lidí v totalitním komunistickém státě, střety mezi režimem a opozicí, působení propagandy a boj za svobodnou budoucnost.

Čtyřicet nově vytvořených materiálů bylo přeloženo do češtiny, slovenštiny, polštiny a maďarštiny. Všechny jsou dostupné na výukovém DVD, které je v současnosti distribuováno ve všech čtyřech zemích V4, a také ve čtyřjazyčném webovém prostředí. Unikátní národní webové mutace portálu Moderní dějiny.cz mají vlastní strukturu a doménu, jsou dostupné ze samostatné adresy www.modern-history.eu. Všechny weby nabízejí výukové materiály pro učitele a žáky čtyř visegrádských zemí.

Studie ve slovenštině najdete ZDE a pracovní listy ve slovenštině ZDE

Studie v polštině najdete ZDE a pracovní listy v polštině ZDE

Studie v maďarštině najdete ZDE a pracovní listy v maďarštině ZDE

Materiály v češtině jsou dostupné na portálu Moderní dějiny.cz.

Věříme, že projekt posílí porozumění mezi mladými lidmi visegrádských zemí formou poznání důležitých období dějin 20. století pohledem nejen vlastních historických zkušeností, ale rovněž očima blízkých sousedů.

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT