Moderní-Dějiny.cz

Centrum vizuální historie Malach vydává webový magazín

Publikováno: 8.8.2011, Aktualizováno: 28.3.2012 22:16
Rubrika(y): Aktuality

Centrum vizuální historie Malach při Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze poskytuje místní přístup k rozsáhlému digitálnímu archivu Institutu USC Shoah Foundation. Archiv 52 000 audiovizuálních nahrávek rozhovorů, které pokrývají dějiny celého 20. století, je zde plně dostupný prostřednictvím on-line rozhraní.

Centrum vizuální historie Malach vydává webový magazín

Uživatelé mohou prohledávat a sledovat výpovědi pamětníků podle vlastního zájmu s využitím indexu obsahujícího na 55 tisíc různých klíčových slov nebo jmenné databáze s více než milionem záznamů. Díky propracovanému uživatelskému rozhraní lze rychle vyhledat relevantní výpovědi a jejich úseky. V CVH Malach je ihned k dispozici více než 550 rozhovorů v češtině v průměrné délce 2 hodiny a srovnatelné množství rozhovorů ve slovenštině. Celkem se v Archivu vizuální historie nachází rozhovory ve 32 různých jazycích, natočené v 56 zemích světa. Centrum Malach je přístupné odborné i laické veřejnosti, možné jsou návštěvy individuální i skupinové (studentské semináře, workshopy apod.).

Počátkem léta vydalo CVH Malach první číslo vlastního elektronického magazínu, který je volně ke stažení na webu http://www.malach-centrum.cz. Čtyřikrát do roka budete na stránkách tohoto elektronického časopisu informováni o novinkách, které se v poslední době udály nejen v Centru Malach, ale i v dalších spřízněných institucích. To však zdaleka není vše – v časopise budou uveřejňovány původní studie a články k tématům spjatým s Archivem vizuální historie Institutu USC Shoah Foundation, a to v nejširším smyslu slova: od možností vzdělávacího a vědeckého využití audiovizuálních svědectví pamětníků přes případové studie nejrůznějších témat s využitím archivních svědectví až po širší metodologické a teoretické souvislosti orální historie, lidské paměti a vyprávěných vzpomínek z hlediska různých vědních oborů.

Ačkoli jednotlivá čísla nebudou přímo monotematicky zaměřena, v rámci prvního čísla lze přece jen najít určitý jednotící prvek, kterým jsou možnosti vzdělávacího využití audiovizuálních vzpomínek pamětníků. Kromě článku o potenciálu videonahrávek svědectví pro vysokoškolské vzdělávání (na příkladu různých kurzů realizovaných s využitím Archivu) můžete nalistovat i rozhovor s Martinem Šmokem, který je dlouholetým spolupracovníkem Institutu USC Shoah Foundation a poradcem pro vzdělávací programy. V rubrice „Vybráno z Archivu“ najdete příběh jednoho z nejstarších českých pamětníků, jehož svědectví bylo natočeno: jedná se o pana Emila Glaubera, který se narodil roku 1895 a bojoval na východní frontě první světové války. Článek o hodnotném vzdělávacím projektu Zmizelí sousedé, který již více než 10 let probíhá na školách v ČR, připravila koordinátorka projektu Mgr. Marta Vančurová. Závěrečné stránky prvního čísla pak patří povídce Dity Stehlíkové, která se umístila na 1. místě literární části letošního ročníku soutěže DANIEL, pořádané Národním institutem dětí a mládeže při MŠMT.


Další informace: http://www.malach-centrum.cz
Kontaktní osoba: Mgr. Jakub Mlynář, mlynar@knih.mff.cuni.cz, tel. 221 914 391

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

28.5.

Nové stránky Centra vizuální historie Malach

Rádi bychom Vás informovali o spuštění internetových stránek Centra vizuální historie Malach při Matematicko-f...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT