Moderní-Dějiny.cz

Cena Evy Vláhové za svědectví o komunismu 50. let 20. století

Publikováno: 31.12.2013, Aktualizováno: 30.1.2017 09:55

Cena připomíná osobnost Evy Vláhové a činnost spolku Dcery 50. let, jehož byla dlouholetou předsedkyní. Je udělována každoročně (od roku 2013) studentům, kteří získají nejlepší umístění v soutěži s tematikou moderních dějin organizovanou spolkem PANT. Donátory ceny jsou Jana a Tony Švehlovi z USA, kteří rovněž podporují provoz portálu Moderní dějiny.cz.

Cena Evy Vláhové za svědectví o komunismu 50. let 20. století

Cenu Evy Vláhové za svědectví o komunismu 50. let pravidelně získávají nejzajímavěji zpracované práce na téma osudů československých občanů pronásledovaných komunistickým režimem v 50. letech 20. století, které jejich autoři přihlásili do soutěže Příběhy 20. století. Vyhodnocení prací s touto tematikou a určení vítězů připadá každoročně členům Občanského sdružení PANT. Tři ocenění studenti získávají pamětní diplom a finanční prémii.

Donátorům ceny Ceny Evy Vláhové Janě a Tonymu Švehlovým z USA moc děkujeme za podporu a velkorysost!

EVA VLÁHOVÁ, rozená Rettová (25. listopadu 1943 - 19. dubna 2013)
Narodila se a dětství prožila v Ostravě, jedenáctiletou střední školu vychodila v Ostravě-Porubě. V roce 1954 byl zatčen a v politickém procesu odsouzen její otec Ladislav Rett, absolvent právnické fakulty Univerzity Karlovy, sociální demokrat, v letech 1945-1948 přednosta právního oddělení OKD v Karviné. Odsouzen byl k jedenácti letům vězení pro trestný čin velezrady. Údajně se měl pokusit rozvrátit lidově-demokratické zřízení. Trest si odpykal v uranovém lágru Příbram-Bytíz, ve věznicích Leopoldov a Pankrác. Domů se vrátil s podlomeným zdravím na amnestii v roce 1960. Po maturitě Eva nastoupila k Vítkovickým stavbám jako kreslička a neustále bojovala s cejchem dcery politického vězně. Vlastně až do otcovy první dočasné rehabilitace v roce 1969. Eva nakonec vystudovala při zaměstnání večerně abiturientský kurz s maturitou na Průmyslové škole stavební, po mateřské změnila zaměstnání a v letech 1974-1999 byla zaměstnána na Severomoravském ředitelství spojů, odkud odešla do důchodu. Eva Vláhová, dcera politického vězně 50. let spolu s Janou Švehlovou-Roubíkovou a dalšími ženami s podobnými osudy v dětství založily sdružení Dcery 50. let, jehož byla právě Eva dlouholetou předsedkyní. Byla rovněž členkou výboru ostravské pobočky Konfederace politických vězňů.

Dcery 50. let
Občanské sdružení, jehož vznik iniciovalo první setkání dcer politických vězňů komunistického režimu s emigrantkou Janou Švehlovou-Roubíkovou. Ta dokumentovala osudy dcer ve formě rozhovorů pro svou disertační práci na washingtonské univerzitě. Od té doby se začaly dcery politických vězňů pravidelně setkávat a jejich řady se postupně rozšiřovaly. V roce 2008 utvořily občanské sdružení a hledaly cesty, jak své zkušenosti předávat dalším generacím. Začaly navštěvovat besedy na školách, natáčet audiovizuální rozhovory. Jejich filmový projekt byl oceněn zlatou hvězdou v Bruselu v roce 2008. Dcery 50. let mají také svou webovou stránku.

Ve čtvtek 10.12. 2009 u příležitosti Dne lidských práv v rámci II. ročníku konference "I mlčení je lež aneb jak učit o období komunismu" slavnostně předali hosté a členovcé PANTu předsedkyni Občanského sdružení Dcery 50. let Evě Vláhové Cenu Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě. Výbor pro udělení ceny tak ocenil nejen činnost paní Evy a Dcer 50. let, ale všech dětí politických vězňů, které dnes vydávají svědectví o nelidskosti komunistického režimu ve vztahu k rodinám odsouzených. Článek o udělení ceny a rozhovor s paní Evou si přečtěte ZDE.

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT