Březnové akce v ÚSTRu
Ústav pro studium totalitních režimů zve zájemce na prezentaci knihy Železná opona v Československu. Usmrcení na československých státních hranicích v letech 1948–1989, filmový seminář Vysídlení Němců z ČSR a jeho zobrazení ve filmu a seminář Odpírání vojenské služby v komunistickém Československu a rehabilitace odpíračů po roce 1989.
Prezentace knihy Železná opona v Československu. Usmrcení na československých státních hranicích v letech 1948–1989 se uskuteční ve čtvrtek 10. března 2016 od 18 hodin v Café Kampus (Náprstkova 10, Praha 1).
Autoři Tereza Mašková a Vojtěch Ripka jako první uspořádali a analyzovali údaje o zadržených osobách na československých hranicích, podrobně prozkoumali téměř tři sta případů usmrcených a všechna podkladová data spolu s Českým sociálněvědním datovým archivem zpracovali do elektronické on-line přílohy. Zájemcům o dějiny československého komunistického režimu nabízíme interaktivní mapu zobrazující případy usmrcených na hranicích. Uživatelům umožňuje dle jejich volby sledovat území, období a způsob úmrtí či filtrovat osoby podle různých osobních charakteristik (věk, státní příslušnost, povolání aj.).
Večer v Café Kampus zahájí Martin Vávra ze Sociologického ústavu AV ČR. Následně historik Jan Rychlík z Ústavu českých dějin FF UK porovná nelegální přechody do zahraničí v jednotlivých státech komunistického bloku, včetně toho, jak byla ilegální migrace v těchto zemích posuzována a stíhána. Interaktivní mapu a několik dalších vizualizací představí autoři a grafik knihy Jiří Maha.
Na březen dále chystáme: 17. března od 17 hodin filmový seminář Vysídlení Němců z ČSR a jeho zobrazení ve filmu. Nucené vysídlení německého obyvatelstva z Československa patří ke kontroverzním tématům českých dějin. Povědomí o jeho průběhu i názory na jeho význam a správnost doznaly v průběhu uplynulých desetiletí značných proměn. Nejinak tomu bylo i se zobrazením vysídlení Němců na filmovém plátně. Moderují Jan Machala a Petr Kopal. V úvodu semináře proběhne prezentace knihy AUTOR–VIZE–MEZE–TELEVIZE (Praha, Bratislava 2015) za účasti některých autorů. Kniha se zabývá tématem (fenoménem) televize, její historií, současnou rolí i možným budoucím směřováním.
Na čtvrtek 24. března od 19 hodin jste srdečně zváni na představení knihy historika Jaromíra Mrňky Svéhlavá periferie. Každodennost diktatury KSČ na příkladu Šumperska a Zábřežska v letech 1945–1960, které pořádá Spolek studentů historie FF UK v Tranzitdisplay, Dittrichova 9, Praha 2. Knihu vydal Ústav pro studium totalitních režimů v roce 2015. Jako hosté vystoupí Jiří Pernes a Michal Kopeček z ÚSD AV ČR, úvodní slovo pronese náměstek ředitele ÚSTR Ondřej Matějka.
Na čtvrtek 31. března taktéž od 17 hodin připravujeme seminář Odpírání vojenské služby v komunistickém Československu a rehabilitace odpíračů po roce 1989. Přestože první případy odpírání vojenské služby v Československu se vyskytly již v období první republiky, největší počet těchto kauz přineslo až období komunistického režimu. Vedle nábožensky motivovaných případů (zejména z prostředí svědků Jehovových) se postupně objevili odpírači, u kterých byla motivace také, či dokonce výhradně, politická. V roce 1988 vzniklo Nezávislé mírové sdružení – Iniciativa za demilitarizaci společnosti. Jedním ze spoluzakladatelů a iniciátorů kampaně za prosazení náhradní civilní služby byl signatář Charty 77 Jiří Pavlíček. Po roce 1989 byla většina z odpíračů vojenské služby rehabilitována, především zásluhou advokáta JUDr. Lubomíra Müllera. Oba budou hosty semináře. Moderování se ujme historik Petr Blažek, editor a spoluautor knihy A nepozdvihne meč… věnované tématu odpírání vojenské služby v Československu 1948–1989.
Více informací naleznete ZDE
Anna Macourková
Oddělení knihovny, výstav a konferencí
Odbor produkční
Ústav pro studium totalitních režimů
Siwiecova 2, 130 00 Praha 3
221 008 314