
A brány se otevřely... Osvobození 1945: Dachau – Osvětim – Terezín
Autorem nové knihy z nakladatelství Epocha je člen PANTu, historik a metodik dějepisu, Milan Hes. Kniha vás provede posledními okamžiky existence táborů v Dachau, Osvětimi a Terezíně. Jak probíhalo osvobození na těchto místech hrůzy? Autor již tradičně využívá velkého množství svědectví pamětníků 2. světové války.
„V tom prvním čase jsme byli němí.
Ti, kteří prošli branou lágrů tam i nazpět,
se teprve učí mluvit.“
(Arnošt Lustig)
Osvobození 1945: Dachau – Osvětim – Terezín
Ještě v lednu 1945 se za ostnatými dráty nacistických lágrů nacházelo zhruba 600 tisíc vězňů. Celkový počet vězněných v letech 1933 až 1945, kteří se nedobrovolně ocitli v nejrůznějších německých represivních zařízeních, lze odhadovat na několik miliónů osob. Zvláštní kategorií jsou oběti vyhlazovacích táborů. V jejich případě o uvěznění hovořit nelze. Likvidace či vražda. To jsou ta pravá slova pro zvěrstva, jež byla páchána ve jménu rasisticky orientovaného nacionálního socialismu.
Kniha „A brány se otevřely…“ nás postupně provází posledními okamžiky existence táborů v Dachau, Osvětimi a Terezíně. Jak probíhalo osvobození na těchto místech hrůzy? V čem se odlišovaly první okamžiky svobody v Dachau – nejstarším a nejdéle fungujícím koncentračním táboře od konce existence osvětimské továrny na smrt, jež je dnes vnímána jako jeden z hlavních symbolů holocaustu? Jaké bylo čekání na vytoužený konec v protektorátním Terezíně? Autor již tradičně využívá velkého množství svědectví pamětníků 2. světové války.
36. svazek edice Magnetka
1. vyd., váz., formát knižního bloku 127x200 mm, 128 stran + fotopříloha
Knihu si můžete koupit v e-shopu Moderních dějin ZDE
Mgr. Milan Hes, Ph.D. (1976)
Středoškolský učitel, historik, didaktik dějepisu, člen České asociace orální historie a společnosti Patria, spolupracovník Malachu, autor literatury faktu. Spoluautor monografie „Kulturní a sociální skutečnost v dějezpytném myšlení“. Publikuje v odborných a populárně-naučných časopisech. Je autorem knih „Čekání na smrt“ (Rodinný tábor českých Židů v Osvětimi), „Dny strachu“ (Osudy ukrývaných Židů na Slovensku v časech vlády Jozefa Tisa) a „Promluvili o zlu“ (Holocaust mezi dějinami a pamětí). Spolupracuje na didaktických projektech vytvářejících metodické materiály pro žáky, studenty a učitele. Člen občanského sdružení PANT.